Készült: 2024.05.17.02:50:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2009.11.02.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Tény, hogy bár országos szinten a bűnözés az elmúlt időszakban összességében csökkent, az ország minden részén elszaporodtak az egyenként kis súlyú, ám a lakosságot rendkívül irritáló cselekmények.

A probléma leküzdése érdekében tárcánk és a rendőrség is számos intézkedést kezdeményezett, amelyek célja a helyi szintű rendőri jelenlét fokozása, a bűnalkalmak számának csökkentése, a lakosság szubjektív biztonságérzetének javítása, valamint a helyi közbiztonság javításába való aktív bekapcsolása. E programok közül kiemelést érdemel a fegyveres biztonsági őrség létrehozása, amelynek keretei között összesen 100, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 74 fő kapott speciális fegyveres biztonságiőr-képzést, és kezdte meg munkáját a megyei rendőr-főkapitányságon.

Emellett mindenképpen említést kell tenni az IRM által kidolgozott és jelenleg is zajló, központi forrásból létrehozott településőrség-programról. Ennek célja a kistelepüléseken, főként a bűnügyileg leginkább fertőzött területeken a közbiztonság erősítése településőrök alkalmazásával. A területileg illetékes rendőrkapitányság minden esetben köteles az önkormányzattal együttműködni, és szakmai monitoringgal segíteni a feladat ellátását ezen a területen is.

Elmondható, hogy a programot az önkormányzatok nagyon kedvezően fogadták. A felhívás 2009. szeptember 17-ei közzétételétől október 13-áig 339 önkormányzat regisztrált támogatási igénye érkezett be, 686 fő, nagyobbrészt önálló településőrként történő alkalmazásához. Eddig 270 esetben közel 175 millió forint összegre történt pénzügyi ellenjegyzés.

(14.20)

Az IRM részéről ez idáig 227 megállapodás került aláírásra. Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 17 település 42 településőrre nyújtott be igényt.

Tisztelt Képviselő Úr! Örömömre szolgál, hogy az önök tapasztalatai is kedvező képet mutatnak a térfigyelő kamerarendszerek vonatkozásában. Tárcánk tapasztalatai is hasonlóak. A kamerákkal lefedett területeken csökken a bűnözés, emelkednek az ingatlanárak, és ma már kijelenthető, hogy a térfigyelő kamerákkal védett lakó- és közterületek biztonságosak. Jelenleg országosan mintegy 1500 darab közterületi térfigyelő kamera működik. Annak érdekében, hogy ezt a biztonságot minél több állampolgár élvezhesse, a térfigyelő kamerarendszerek számát meg kívánjuk duplázni. Az ehhez szükséges uniós források a különböző funkcióbővítő városrehabilitációs pályázati konstrukciókban az önkormányzatok rendelkezésére állnak. Mivel a pályázatok lebonyolítása időigényes, ezért terveink szerint a rendőrség által közbiztonsági szempontból leginkább indokolt területeken maga is fejleszti a térfigyelő rendszereket. Erre a kormányzat mintegy 500 millió forintot biztosít.

Miskolc közbiztonságára várhatóan kedvező hatást gyakorol majd a jövő évben a készenléti rendőrség új, a városban működtetendő bevetési egysége.

Mindezek alapján látható, hogy tárcánk és a rendőrség számos eszközzel igyekszik a közbiztonságot javítani.

Tisztelt Képviselő Úr! Kérem válaszom elfogadását. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai