Készült: 2024.05.13.06:23:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2004.06.21.),  112-120. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:54


Felszólalások:   106-112   112-120   120-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Az interpelláló képviselő úr nem fogadta el az államtitkár úr válaszát. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 174 igen szavazattal, 61 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta a választ.

Tisztelt Országgyűlés! Szalay Ferenc, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: “Tornádó Demszky, avagy hogyan fordulhat elő, hogy meteorológiai szakvélemények kikérése nélkül a főpolgármester, majd a belügyminiszter közvetlen irányítása alatt álló Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is tornádó rémével riogatja az embereket?ö címmel. A képviselő urat illeti a szó.

SZALAY FERENC (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! Június első hetében heves esőzések, viharok söpörtek végig az országon. Jó pár éve nem élhettünk át ilyen hűvös nyárelőt, és sajnos az egyik legnagyobb égszakadás súlyos, több száz millió forintos elemi kárt okozott országszerte.

A baj - szokták mondani - nem jár egyedül. Ha vicces kedvében lenne az ember, hozzátehetné: Demszky Gáborral jár kézen fogva. Június 11-én reggel ugyanis a főpolgármester úr katasztrófát jósolt péntek délutánra. A közleménye nemcsak tájékozatlanságról, hanem felelőtlenségről is tanúskodik.

Hadd idézzek néhány mondatot: “Az előrejelzések szerint a mai napon ismét tornádó erejű vihar várható Budapesten. Aki teheti, ne induljon útnak! A gépkocsivezetőket arra kérem, hogy lehetőleg ne parkoljanak autójukkal fák alá, mert nagyobb faágak letörése is valószínű. A villanyvezetékek esetleges megrongálódása miatt fel kell készülni áramkimaradásokra is.ö

A katasztrófafilmek hangulatát idéző felhívás több száz budapesti és vidéki embert tartott otthon, nyugalmát zavarta meg, sőt pánikhangulatot keltett. Számos budapesti és környékről bejáró dolgozó szabadnapot vett ki, vagy elkéredzkedett munkahelyéről, a szülők aggódtak gyermekeikért, az idősek nem merték kitenni lábukat lakásaikból, sokan attól tartottak, újabb áramkimaradások lesznek. Mindez azért történt, mert Demszky Gábor, aki a Fővárosi Védelmi Bizottság elnöke is, sokak szerint nem túl ízlésesen kampányfogásnak használta fel az időjárás viszontagságait. Utólag a főpolgármester sajtóirodáján beismerték, hogy a felhívást egy újságcikkre alapozták, meteorológus véleményét nem kérték ki.

A veszélyérzetet azonban tovább fokozta a belügyminiszter asszony közvetlen irányítása alatt álló Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hasonló közleménye is, amely az Országos Meteorológiai Szolgálatra hivatkozott. Az Országos Meteorológiai Szolgálat azonban közölte, hogy nem adott ki és nem is adhatott ki ilyen szakvéleményt, hiszen a tornádó csak kialakulása előtt 2-3 órával jelezhető előre. Érthetetlen, hogy felelős pozícióban lévő, tapasztalt emberek hogyan képesek megfelelő szakmai megalapozottság nélkül valótlanságot állítani, akár pánikhangulatot gerjesztve az egész országban.

Ezért kérdezem, tisztelt miniszter asszony, hogyan értékeli Demszky Gábor nyilatkozatának jogszerűségét és megalapozottságát. Ön mint a Kormányzati Koordinációs Bizottság elnöke, milyen intézkedést tett a felelőtlen nyilatkozat korrekciójára, a pánik elkerülésére?

Mi az oka annak, hogy az ön közvetlen irányítása alatt álló Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében Demszky Gáborhoz hasonlóan tornádóval riogatott, majd sem azt, sem a főpolgármesteri nyilatkozatot nem cáfolta, nem igazította helyre? Nem gondolja-e, hogy a belügyminiszter feladatai közé tartozna az is, hogy a hasonló pánikkeltések ellen fellépjen és a polgárok nyugalmát, biztonságérzetét szem előtt tartva felelősségteljesen nyilatkozzon?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Az interpellációra Lamperth Mónika belügyminiszter asszony válaszol.

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Azt hiszem, arról most nem érdemes vitát nyitni, hogy melyik párt mivel riogatta az embereket a választási kampányban - gyógyszeráremeléssel, megszorító intézkedésekkel meg egyebekkel -, (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból. - Halász János: Eszedbe sem jutott egy szoci példa sem?), mindenesetre azt szeretném…

Elnök úr, megvárom, míg megnyugszanak az urak.

ELNÖK: Jó.

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Szóval, tisztelt képviselő úr, ami a lakosság viharral kapcsolatos előzetes figyelmeztetését illeti, nos, ennek sajnos voltak komoly előzményei. Hiszen június 1-je és 3-a között a fővárosban és nagyon sok megyében - Baranyában, Bács-Kiskunban, Pest, Fejér, Heves, Szabolcs, Tolna, Veszprém megyékben - nagyon heves esőzések voltak, és egyes településekre pedig súlyos sárfolyam is ömlött, mint például Bakonycsernye, Nagyveleg, Magyaralmás, Sárkeresztes, és a fővárosban olyan hatalmas vihar söpört végig június 3-án, amelyet a X. kerületben tornádószerű jelenségnek minősítettek szakemberek is, amikor is lakóépületek tetejét bontotta meg, és fákat döntött ki a hatalmas szél.

Több száz milliós kár keletkezett. Június 9-én Borsod megyében, Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom megyében, Pest megyében és a fővárosban is olyan súlyos viharkárok keletkeztek, amelyek kárbecslése még a mai napig is folyik, és a biztosítók szerint - ez a biztosítók becslése - a 2 milliárd forintot is meghaladja. Nos, a meteorológiai előrejelzések újabb záporokat, zivatarokat jeleztek, ezért az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kért az Országos Meteorológiai Szolgálattól egy nagyobb valószínűségű prognózist. A tájékoztatás megerősítette, hogy az ország bármely részén kialakulhatnak ilyen zivatarok, jégesők, heves széllökések.

A hivatásos katasztrófavédelmi szerveknek a polgári védelemről szóló törvény kötelességévé teszi azt, hogy ilyen helyzetben tájékoztassák a lakosságot és a katasztrófavédelmi törvény értelmében minden állampolgárnak joga van ahhoz, hogy ha bármilyen veszély fenyegeti, erről tájékoztatást kapjon, hogy erre tudjon készülni. Ezzel a kötelezettséggel egyébként a katasztrófavédelmi szervek rendszeresen élni szoktak, hiszen őszi időszakban, árvíz-, belvízveszély kialakulásakor, vagy gondolok a tűzgyújtási tilalomra nyáron, ami a tűzveszély kialakulását jelenti, ugyancsak föl szoktak hívni a hatóságok.

Nem volt hiábavaló egyébiránt most sem a felhívás, hiszen Miskolc körzetében ismételten jégeső, Debrecenben felhőszakadás volt, Vas megyében is több településen eső és szélvihar tombolt. Csak megjegyezni szeretném, hogy a három nap alatt 1279 esetben vonultak ki a tűzoltók. Ez ötszöröse a szokásosnak, amiért, azt gondolom, köszönet illeti őket, hiszen megfeszítetten dolgoztak ebben az időszakban.

Tisztelt Képviselő Úr! Nekem nem tisztem, hogy a főpolgármester úr intézkedéseit és nyilatkozatait minősítsem - másét sem, ez nem tartozik a belügyminiszter kötelezettségei közé -, viszont mint a Fővárosi Védelmi Bizottság vezetője az említett jogszabályok szellemében járt el, amikor figyelmeztette arra a főváros lakosságát, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint várhatóan milyen helyzet fog bekövetkezni.

Én egyébként magam is a fővárosban közlekedve pánikot nem tapasztaltam, de ha ezzel azt lehetett elérni, hogy mindenki egy kicsit óvatosabban közlekedett vagy parkolt, és jobban figyelt arra, hogy egy nagy szél, egy viharos erejű, szokatlanul erős szél vagy akár tornádószerű jelenségnél milyen módon kell védekeznie, akkor, azt gondolom, azért olyan nagy baj és probléma nem történt. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Megmaradhatna valami ebből az egymás iránti szolidaritásból egyébként a későbbi időszakban is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem az interpelláló képviselő urat, elfogadja-e a miniszter asszony válaszát.

SZALAY FERENC (Fidesz): Miniszter Asszony! Önnek igaza van teljesen, tehát mindenféleképpen szükséges hasonló tájékoztatás akkor, ha van mögötte szakmai tartalom - nem volt mögötte, függetlenül attól, hogy 9-én, 3-án vagy bármikor előtte voltak problémák az időjárással. Tehát nem lenne baj, ha a főpolgármester úr a kaptafánál maradna, és, mondjuk, a kátyúkat javítaná ki a városban, nem pedig riogatná az embereket.

Egyébként nekünk a Tisza mentén nem kis tapasztalatunk van abban -2000-ben árvizekkel, 2001-ben ciánszennyeződéssel -, hogy csak az igazat lehet az embereknek mondani. (Derültség és közbeszólások az MSZP padsoraiban.) Mert utána, amikor újra el kell mondanunk, hogy mi vár rájuk és milyen problémájuk lesz, olyan bizonytalanságba kerülnek, amely kapcsán aztán nem lehet rájuk számítani, és nem lehet igazából bevonni őket a megelőző munkálatokba.

(15.30)

Arra kérem önt, ha lehet, mint a fővárosi védelmi bizottság elnökével, tisztázza ezt a kérdést. Nem hiszem, hogy káros lenne a későbbiekben.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Képviselő úr, elfogadja a választ vagy nem fogadja el? (Szalay Ferenc: Nem.) Nem fogadja el a választ.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, az Országgyűlés elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 164 igen szavazattal, 72 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta a miniszter asszony válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Lengyel Zoltán, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a külügyminiszterhez: “Sógor, koma, jóbarát - románoknak a pálinkát?ö címmel.

A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   106-112   112-120   120-126      Ülésnap adatai