Készült: 2024.05.21.10:02:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap, 37. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:14

Felszólalások:  <<  37  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Interpellációjának az eredeti kérdése az volt, hogy történt-e változás a gyógyulás esélyeiben. Tisztelt Képviselő Úr! Már azzal, hogy 2010 óta nem önök vezetik az országot, esélyt kaptak a betegek, a kórházak és az orvosok arra, hogy javuljon a helyzet ebben az országban, hiszen aki ismeri az önök kormányzásának az időszakát, az tudja, hogy a gazdasági és erkölcsi rombolás mellett a legnagyobb rombolást az egészségügyben tették.

A konkrét kérdéseire pedig a következőket válaszolom önnek, tisztelt képviselő úr. A kórházak adósságállományát a kormány továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri. A közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatók kötelezettségállománya 114,8 milliárd forintról 107,8 milliárd forintra csökkent, elsősorban a kórházak részére tavaly biztosított forrásnak köszönhetően. Ezen belül a lejárt kötelezettség is csökkent, az előző negyedévi állományhoz képest 4 milliárd forinttal. A gyógyszer-nagykereskedések a szerződéseiknek megfelelően jelenleg is szállítják a gyógyszert, a kórházak folyamatos gyógyszerellátása biztosított, a betegellátás továbbra is fennakadás nélkül zajlik.

A kormány igyekszik mindent megtenni az egészségügyi szolgáltatók finanszírozási helyzetének további javítása érdekében. Az egészségügyi ágazatban fennálló humánerőforrás-krízis kezelése érdekében első lépésként 2012-ben 30,55 milliárd forint összegű ágazati bérfejlesztésre került sor. Ebből közel 90 ezer egészségügyi szakember részesült. Ez a dolgozói kör 2013 szeptemberétől januárra visszamenőleges hatállyal egy újabb béremelésben részesül. Az egészségügyi ágazatban a minimálbér emelésére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint más ágazatokban. A tavalyi ágazati béremelés hatására az egészségügyi dolgozók jelentős rétegének az illetménye a béremeléssel együtt meghaladta a minimálbért, illetve a garantált bérminimum összegét. Ezek a dolgozók részesülnek a 2013. évi béremelésben is.

A rendelkezésre álló pénzügyi forrás adta lehetőségeknek megfelelően a 2012. évi egészségügyi ágazati béremelés nem érintette az ügyeleti díjat. Az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló törvény az ügyeleti díj minimális mértékét határozza meg. Ettől a szolgáltatók eltérő magasabb ügyeleti díjat is adhatnak.

2012 novemberétől a háziorvosi praxisok úgynevezett kártyapénze 14 százalékkal emelkedett, amit a háziorvosi praxisok béremelésre is fordíthatnak. A béremelésből az alapellátás 2013-ban sem maradt ki, elkülönítésre került egy több mint 6 milliárd forintos forrás, amelynek a felhasználása az alapellátásban dolgozók anyagi helyzetét hivatott segíteni.

A külföldi munkavállalással kapcsolatban a ténylegesen távozók számáról nem állnak rendelkezésre pontos adatok, csak a külföldi munkavállalási szándékról. Az ehhez szükséges hatósági bizonyítvány kiállítására kizárólag az egészségügyi engedélyezéssel rendelkező közigazgatási hivatal jogosult. A Magyar Orvosi Kamara adatai ennek megfelelően nem adhatnak pontos tájékoztatást a hivatalos kérelmekről.

Tisztelt Képviselő Úr! A nyugdíjrendszer közelmúltbeli reformjának a lépései azt a célt szolgálják, hogy a nyugdíj az eredeti funkcióját töltse be, így az egészségügyi ellátásban fennálló emberi erőforráshiány miatt az egészségügyi dolgozók több vonatkozásban is kivételt képeztek.

Képviselő Úr! Köszönöm szépen a feltett kérdését. Egy olyan nyolc év után, amit önök végeztek az egészségügyi területen, nem sok kérdeznivalója lenne.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  37  >>    Ülésnap adatai