Készült: 2024.05.19.10:54:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2007.10.30.), 248. felszólalás
Felszólaló Bebes István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:55


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BEBES ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Most, a vita végéhez közeledve néhány gondolattal még szeretnék visszautalni a vita során elhangzottakra. Én azt gondolom, hogy valamennyiünkben megfogalmazódik az a gondolat, hogy ha mondjuk, ezt a salátatörvényt próbáljuk kicsit elemezgetni, hogy mi is lenne igazából ennek a salátatörvénynek a célja, főként például az, hogy ha már egyszer az ilyen balul sikerült 2007-es költségvetésen lassan túl leszünk, és a 2008-as költségvetés sem mutat számunkra sokkal jobb lehetőségeket, hogy ebben valahol javító szándékú gondolatok, javaslatok hangoznak el. Talán egy picit lehetőséget biztosít ennek a törvényjavaslatnak néhány pontja arra is, hogy az önkormányzatok önállósága valahol egy picit megmaradjon az elkövetkezendő időszakban.

Én azt látom, figyelemmel kísérve akár a vitát, akár az elhangzott kormánypárti hozzászólásokat is, hogy hihetetlen sok a megjelenő szabályozás, ami korlátozza akár az önkormányzatok lehetőségeit is, akár pedig a most, az előző évtől főként működő, jobban működő - nyilván a korábbi évben is már ennek a lehetőségei megteremtődtek - kistérségi társulások működését is. Ma úgy látom, hogy a kormány részére, annak ellenére, hogy próbál szabályozásokat meghatározni, jóval több lehetőséget biztosít ez a törvényjavaslat, több mozgásteret ad az elkövetkezendő időszakra. Nyilván néhány helyen próbálja szűkíteni és lehetőséget biztosítani az elkövetkezendő időszakban a szigorúbb működésre is, ugyanakkor viszont az önkormányzatok esetében pedig a szabályozások szűkítéseket tartalmaznak, jóval szigorúbb ellenőrzések jelennek meg.

Bizony látható, hogy saját maga részéről a kormány megpróbálja kinyitni a lehetőségeket az elkövetkezendő időszakban, nem határoz meg kötelezettségeket saját maga számára. Ide sorolhatnám azt is, hogy többek között a középtávú prognózist, amelyet említettem, azt is például nem teszi kötelezővé a szabályozás, és lehetőséget biztosít vagylagosságra, addig pedig az önkormányzatok esetében nem ugyanez a helyzet, itt megpróbálja bekorlátozni. Én elfogadom és elhiszem, hogy szükség van az ellenőrzésekre, mint ahogy a korábbiakban is mondottam, biztos vagyok abban, hogy ezekre az ellenőrzésekre azért is szükség van, hogy szabályozottan működjenek nemcsak a költségvetés végrehajtását illetően, hanem az európai uniós pénzek felhasználását illetően is. Azonban látható és érezhető, hogy ezek a korlátozások és főként az ellenőrzések bizonyos mértékig megkötik az önkormányzatok lehetőségeit, kisebb lehetőség jut számukra a tervezésekre és az elmélyült, költségvetést javító gondolkodásokra, és bizony jóval nagyobb energiát kell fordítani arra, hogy a különböző ellenőrzésekben hatékonyan részt tudjanak venni, és megfelelően helyt tudjanak állni.

Azt gondolom, hogy ez növeli a bürokráciát, csökkenti az önkormányzatok lehetőségeit, és ugyanezt most már tetten érhetjük természetesen a többcélú kistérségi társulások esetében is, ahol hihetetlen nehéz a kis önkormányzatok által alkotott kistérségi társulásoknak az együttműködését megteremteni. Hihetetlen nehéz volt ezt létrehozni, nagyon sok feszültség húzódik meg több esetben akár egy kisváros, akár egy kistelepülés között a különböző intézmények működtetését illetően. Például szeretném elmondani, hogy a kistelepülések nem szívesen működnek együtt, mondjuk, a szociális területen akár egy intézményfenntartó társulást illetően is, legalábbis a vidékünkön. Ugyanakkor viszont bizonyos esetekben, ha már megteremtettük az együttműködés lehetőségét, akkor pedig feszültségforrás keletkezhet akár egy inkasszó esetében is. Mi fogunk egymásra ferde szemmel tekinteni, az önkormányzatok, és ebből a feszültségből bizony kimarad a kormány, amely ezeket a lehetőségeket és ezeket a problémákat megteremtette számunkra.

Nem vitatom azt, hogy ennek a törvényjavaslatnak jó néhány pontja előremutató és segítő szándékú. Azt gondolom, vannak benne olyan pontok, amelyek előremutatók és jók, például itt Jauernik képviselőtársam említést tett a szilárd burkolatú utakkal kapcsolatos változtatást illetően. Azt gondolom, ez egy jó elképzelés, hiszen ez sok problémát okozott az évek során, azonban még egyszer elmondom, és ezt szerintem át kellene azért gondolni, vagy akkor utána kellene nézni, hogy az európai uniós pályázatok sorában minden önkormányzatnak lehetősége legyen szennyvízhálózat bővítésére pályázni. Ma nem ezt látjuk, tehát én azt gondolom, hogy szükség lenne ennek az áttekintésére.

Figyelembe véve azokat az elmondottakat, amelyeket a korábbiakban tettem, és képviselőtársaim hozzászólásait is, jómagam nem javaslom ennek a törvényjavaslatnak az elfogadását, legalábbis azokon a részeken főként - és módosító javaslatokkal sem látom javíthatónak -, amelyek problémát okoznak az önkormányzatok számára.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai