Készült: 2024.04.26.04:40:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 38. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Magyarországon a szolgáltatói visszaélések térnyerése elképesztő méreteket ölt, főleg az úgynevezett válság beköszönte óta, mióta is a visszaeső bevételeket a tisztességesen fizető ügyfelek egyre erősödő vegzálásával és az önhibájukon kívül hátralékba kerültek zaklatásával érik el bizonyos szolgáltatók, tisztelet a kivételnek. A Magyar Energia Hivatal kimutatásai szerint egy évvel korábban még csak harmadekkora elmaradással rendelkeztek a háztartások, mára elmondható, hogy míg a gázszolgáltatóknak több mint 70, az áramszolgáltatóknak 46 milliárd forinttal tartozik a lakosság.

Az önmagában dicséretes cél, hogy csökkentsük Magyarországon a rezsiszámlákat, csökkentsük a közműcégekkel kapcsolatos kiadásokat. Ugyanakkor látni kell és eltagadhatatlan, hogy Közép-Európában jelenleg Magyarország vásárolja a legdrágábban a gázt, tehát egy piaci folyamatokkal nem indokolt, elképesztő magas árazással berendezkedett, szolgáltatói visszaélésekkel tarkított politika juttatta Magyarországot abba a helyzetbe, ahol most tart. Hogy ezt a helyzetet részint kozmetikázná a kormány, támogatandó.

A helyzet teljes körű rendezése, megoldása még inkább támogatandó lenne, hiszen ha egy 10 százalékos árcsökkentést próbál a kormány kilátásba helyezni, láthatjuk, hogy ezzel a magas árszintet azért némiképpen bebetonozza mindamellett, hogy a gáz, a villamos áram ára csökkenhet. De mi lesz a hálózathasználati díjakkal, mi lesz a karbantartási, fejlesztési díjakkal, a brutális büntetőtételekkel? Hiszen ma a számla gerincét már csak részben teszi ki a vásárolt áram vagy gáz ára. A szolgáltatói cégek visszaéléseinek eszközei teszik ki a számla többi részét, amelyek esetében plafon nem tapasztalható, melyek esetében nem látható az, hogy a további különadó-áthárítások a szolgáltatás minőségének rontása, az elmaradt fejlesztések miért ne terhelhetnék a jövőben Magyarország állampolgárait.

Tehát miközben arról beszélnek, hogy látszólag csökkennek a rezsiszámlák, látható, hogy hozzá kellene nyúlni a közműszolgáltató cégekhez, végig kellene gondolni azt, hogy amíg a szocialista gazdasági terrorizmus 8 százalékos garantált profitot adományozott ezeknek a társaságoknak, addig 2000-ben a Fidesz-kormány valamiért 6 százalékra vitte le ezt a garantált profitot, de nem szüntette meg. Helybenhagyta ezt a rendszert. 100 milliárdokat raboltak ki a magyar emberek zsebéből bizonyos közműszolgáltató cégek, és most azt mondják, hogy megálljt szabnak ennek.

De hol marad az elszámoltatás? Hol marad az elrabolt pénzek számbavétele, hol marad az igazságtétel, a helyzet rendbetétele Magyarország összes polgára számára? Hiszen ha mostani áron vagy akár 10 vagy 20 százalékkal alacsonyabb áron bebetonozzák a számlák összegét, és adott esetben tételezzük fel, hogy ez sikerül, akkor sem változik az a tény, hogy több mint egy évtizeden keresztül Magyarország állampolgárait a politika elnézése mellett kirabolták.

Ez az a helyzet, ami választ követel. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai