Készült: 2024.09.18.21:34:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2009.04.28.), 60. felszólalás
Felszólaló Végh Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÉGH TIBOR, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Parlament! A csőd- és felszámolási eljárásról szóló, 1991-ben elfogadott törvény megérett az alapos változtatásra. 18 év hosszú idő, pláne, ha gazdasági versenyben működő törvényről van szó, s bár voltak több alkalommal is átfogó próbálkozások a csődtörvény reparálására, ezek eddig nemigen vezettek sikerre. Miért is mondom azt, hogy nem vezettek sikerre? Ugye, csődtörvény, így hívjuk ezt a törvényt, rövidítve Cstv., és ez évi egy eljárás az elmúlt időszakban, szemben a több tízezer felszámolási eljárással, tehát már a törvényt is lehet, hogy úgy kellett volna hívni, hogy a felszámolási eljárásról szóló törvény, mert csődeljárás nemigen volt ezekben az években. Miért is nem? Azért, mert megváltozott a piaci környezet, megváltozott a vállalkozók, a hitelezők és az adósok egymással szemben lévő viszonya, és gyorsabbnak tűnt, egyszerűbbnek tűnt az, ha azonnal felszámolási eljárásba vitték a vitás kérdéseket.

A törvényjavaslat célja: vonzóvá tenni a csődeljárást - fogalmazza meg saját maga is, és milyen furcsa mondat ez, ha belegondolunk. Tehát jól értsék: nem a csőd vonzóvá tétele az, ami a törvényjavaslat célja, hanem ha már ott a baj, akkor legyen olyan törvény, ami véd, védi az adós vagyonát, védi a hitelező vagyonát, védi a cégértéket, a jó hírnevet, a goodwillt, mindent, amit egy vállalkozás a piacon addig elért. A cél tehát a vállalkozások munkahelymegtartó képességének a növelése, a munkahelyek védelme végső soron.

Automatikus fizetési haladék, de szigorúbb vagyonfelügyelet; könnyebb egyezségkötés, követelésarányos többség, de ellenőrzöttebb eljárás. Ilyen kettősségekkel - ahogy az államtitkár úr is elmondta - operál a törvény maga, tehát bizonyos helyeken enged, más helyeken nyilván szigorúbban fog eljárni, és ezt meg kell hogy mondjam, a bizottsági ülésen elég jó néven vették képviselőtársaim. Szintén a bizottsági ülésen a képviselőtársaim megkérdezték, hogy honnan lehet azt tudni, hogy egy társaságnak fizetési nehézségei várhatók, mert ugye, a törvénynél vannak erre kötelezettségek.

(12.50)

Nos, ha nem itt lennénk, a parlamentben, akkor könnyen mondanám, hogy meg kell nézni az egyes kereskedelmi rádiók szlogenjeit, hogy honnan lehet tudni, mi az az öt jel, ami azt mutatja, hogy... Mindnyájan el tudnánk öt jelet mondani, hogy mi az, amikor egy vállalkozás a csőd felé közeleg. Nyilván akkor, amikor kiíródik a főnök irodájában, hogy a főnöknek mindig igaza van, vagy pedig hirtelen csak egy nagyobb értékű személyautó kerül elő gyorsan az utolsó pillanatban valami lízing kapcsán. De ezek butaságok, nyilván a parlament nem méltó hely az ilyen elmélkedésekre.

Viszont a számviteli törvényben meg van határozva az alaptőke bizonyos mutatókhoz való nagysága. Meg lehet nézni az eszközarányos nyereséget. Tehát lehet azt előre tudni, ha egy vállalkozás a csőd felé közeleg. Ez a törvény ezáltal lehetőséget ad a korai műtétre. Megfelelően hosszú időt ad az eljárás befejezésére is, egyes szakmai szervezetek szerint túl hosszú is ez az egy év, amit a törvény most itt szabályozni fog. Azt mondják, hogy elillanhat a vagyon, múlhat az érdek.

Tisztelt Országgyűlés! A csődeljárási törvény nem büntető, hanem óvó, védő jellegű törvény. Az adós lehetőséget kap a csődvédelemre, és láthatjuk a nagy európai autógyártóknál, ha már az előbb közlekedésről volt szó, sorra kérnek védelmet a nagy európai autógyártók - nyílván nem fogok márkákat mondani. Tehát azt gondoljuk, hogy vállalkozásokat, munkahelyeket, emberi sorsokat védő törvényjavaslat az előttünk lévő dokumentum.

Nyilván a felszámolási eljárásról szóló törvényi részek elsősorban a pontosítást és a szigorítást szolgálják. Míg a csődeljárásról szóló szinte teljes fejezet megújul, ott pedig elsősorban a vállalkozás védelmét, munkahelyek védelmét szolgálja majd a törvényjavaslat.

Ezért aztán a költségvetési bizottság április 23-ai ülésén ellenszavazat nélkül, tartózkodásokkal, de többségi igen döntéssel a törvényjavaslatot vitára és elfogadásra javasolta az Országgyűlésnek.

Köszönöm szépen a szót. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai