Készült: 2024.09.22.21:51:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2011.03.07.),  77-83. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   71-77   77-83   83-94      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az államtitkár úr válaszát. Most megkérdezem az Országgyűlést. Szavazzunk! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 173 igen szavazattal, 87 nem ellenében, 10 tartózkodás mellett elfogadta az államtitkári választ.

Tisztelt Országgyűlés! Szávay István, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a tárca nélküli miniszterhez: "A nemzeti együttműködés rendszerével összeegyeztethető-e az ellenzéki pártok szakértőinek kirekesztése a Magyar Állandó Értekezlet szakbizottságainak munkájából?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerinti feladat- és hatáskörrel rendelkező tárca nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol.

Szávay István képviselő úré a szó.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Sajnálom, hogy nincs itt személyesen Semjén miniszterelnök-helyettes úr, még az ülés elején itt volt; sajnálom, hogy pont most jöttek közbe halaszthatatlan közfeladatai számára, de remélem, hogy államtitkár úrtól is kapok valami legalább félig-meddig megnyugtató választ.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom mindig is kiemelt fontosságot tulajdonított, és azt programjában is rögzítette, a határon túli magyarság szakmai, politikai és civil szervezeteivel való kapcsolattartásnak, és nagyon fontosnak tartjuk az elcsatolt területeinken élő magyarok, honfitársaink álláspontjainak, véleményének becsatornázását a magyarországi politikai döntéshozatalba.

Ezért is üdvözölte a Jobbik, amikor hat év szünet után a kormány 2010 novemberében összehívta a Magyar Állandó Értekezletet, amely zárónyilatkozatában saját öndefiníciójaként rögzítette: "A MÁÉRT a nemzet érdekeinek képviseletére alakult legitim magyar szervezetek párbeszédének intézményesített fórumaként a közös gondolkodást és a magyar nemzetet érintő döntések közös meghozatalát szolgálja."

Az ülésen döntés született arról, hogy a MÁÉRT szakbizottságokat hoz majd létre a munka folytatására. Nos, ezek a szakbizottságok létre is jöttek, ám ezeket nem a MÁÉRT hozta létre, erről a MÁÉRT tagjai sem ott, sem az ülést követően nem döntöttek, hanem a kormány hívta össze őket, méghozzá magyarországi pártok részvétele nélkül. A szakbizottságok mindegyike megtartotta az ülését. Az oktatási és kulturális január 17-én, a gazdaságfejlesztési és önkormányzati 18-án, a külügyi és jogi 21-én, míg a szórványszakbizottság január 31-én tartotta első ülését.

A kormánypártok részvételének a hiánya nem lehet indok, és nagyon kérem államtitkár urat, hogy erre ne is hivatkozzon a válaszában, hiszen a kormány szakértői részt vettek ezeken az egyeztetéseken, ezért úgy tűnik számunkra, hogy a cél inkább az ellenzéki pártok, ezek között is a nemzeti ügyekben köztudomásúan elkötelezett Jobbik kirekesztése lehetett.

Miután Kövér elnök úr tavaly augusztusban felvetette, hogy a MÁÉRT-ban nem kellene magyarországi pártoknak részt venni, én akkor Semjén miniszterelnök-helyettes úrhoz fordultam egy írásbeli kérdésben: "Kirekesztik az ellenzéki pártokat a Magyar Állandó Értekezlet munkájából?" címmel. Akkor azt válaszolta a miniszter úr, idézem: "Korábbi álláspontunk és a MÁÉRT gyakorlatának megfelelően helyesnek tartom, hogy az ellenzék pártjai is részesei lehessenek a párbeszédnek. Alaptalanok tehát azok a félelmek, amelyek a parlamenti ellenzék politikai párbeszédből, annak különböző formáiból - így a MÁÉRT-ből - történő kiszorításra vonatkoznak." A félelmek, úgy néz ki, hogy mégiscsak megalapozottak voltak, de hadd előlegezzem meg önöknek azt a bizalmat, hogy e mögött az udvariatlan gesztus mögött csak a kormányzat figyelmetlensége áll és nem a szándékosság gondolata.

Éppen ezért kérdezem önöket a címben is foglaltak szerint, hogy a nemzeti együttműködés rendszerével összeegyeztethetőnek tartja-e államtitkár úr az ellenzék szakértőinek kirekesztését a Magyar Állandó Értekezlet szakbizottságainak munkájából. Nagyon remélem, hogy nem. Amennyiben mégis, akkor mivel indokolják ezt a döntésüket? Ha pedig nem, akkor szándékában áll-e a kormánynak változtatni a kialakult helyzeten, és a szakbizottságok munkájába a továbbiakban az ellenzék szakértőit is bevonni?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps és közbeszólás a Jobbik soraiból: Bravó!)

ELNÖK: Válaszadásra felkérem Rétvári Bence államtitkár urat 4 percben.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, abban egyetértünk, hogy nem sok olyan kormány volt az előző húsz évben, amelynek annyira egyértelmű volt a nemzetpolitikai elkötelezettsége, mint a mostani kormánynak, hiszen olyan lépéseket tett meg, amelyekre sokan akár húsz éve várnak; legyen akár szó az itteni június 4-ei emlékülésről, legyen szó akár az állampolgárság kiterjesztéséről a határon túli magyarok számára, amivel nap mint nap 800 újabb nemzettársunk kérésre lesz közjogilag is része a magyar nemzetnek. Tehát egyértelműek azok a döntések, amelyek itt a nemzetpolitika terén születtek, amelyeknek egy jó részét egyébként önök is támogatták.

Újra létrejött a MÁÉRT, amelyen minden parlamenti párt, így a Jobbik képviselői is jelen lehettek, Vona elnök úr föl is szólalt, ön is részt vehetett, én is részt vehettem ezen. Úgy gondolom, hogy mindnyájunk számára egyértelmű a másik nemzetpolitikai elkötelezettsége, ahogy én nem vonom kétségbe ezt a Jobbik esetében, nyilván ön sem kívánja ezt megtenni a kormány esetében. Régebb óta ismerjük egymást annál, semmint hogy ilyen kijelentéseket tegyünk, szerintem.

Ahogy ön is idézte Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes urat, ígéretéhez híven a MÁÉRT ülésén jelen lehetett minden pártnak, így a Jobbiknak is a képviselője. Ehhez képest már egy másfajta működési rendben működnek a különböző szakbizottságok, amelynek rendszeréről valóban november 5-én döntött a MÁÉRT.

(15.20)

Ezeknek önálló ügyrendjük van, amelyben saját működésüket szabályozzák. Így van külügyi és jogi szakbizottság, oktatási és kulturális szakbizottság, gazdaságfejlesztési és önkormányzati szakbizottság, valamint szórvány-szakbizottság, amelyen belül két albizottság is van, a diaszpóra és a Kárpát-medencei szórvány. Ennek harmadik fejezete szól a szakbizottságok szervezetéről, összetételéről. Ezen belül a 3. pont egyértelműsíti, hogy hogyan állnak össze ezek a szakbizottságok. Idézném az idevonatkozó szabályzati részt: "A szakbizottság üléseire a MÁÉRT határon túli tagszervezetei által delegált szakértők és a magyarországi szaktárcák kijelölt képviselői, a továbbiakban szakbizottsági tagok, valamint az eseti meghívottak (szakértők) kapnak meghívást." A 4. pont: "Az eseti meghívottak (szakértők) személyéről a szakbizottságok elnökei döntenek."

Így tehát egyértelmű, hogy sem ellenzéki, sem kormánypárti delegáltak automatikusan nincsenek benne ezekben a szakbizottságokban, hanem a határon túliak és a velük a minisztériumokban foglalkozó kormánytisztviselők a tagjai. Ugyanakkor természetesen, ha az egyes szakmai bizottságok elnökéhez akár a Jobbik, akár egyes képviselők levelet intéznek, és abban valakit szakértelme alapján kérnek, hogy eseti meghívottak legyenek, akik nyilvánvalóan nem ugyanolyan jogállásban vannak, mint az állandó tagok, de vegyenek részt, és szakértelmükkel járuljanak hozzá a munkához, erre továbbra is lehetőség nyílik.

Én biztatom önt arra, hogy tegye ezt meg, és mivel itt sikerült, remélem, meggyőznöm arról, hogy eddig is korrekt volt az eljárás, bízom benne, hogy az önök szakértői, az ön által fontosnak tartott szakértők is megjelenhetnek itt, és így a válaszomat is el tudja fogadni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Meghallgatjuk képviselő urat, Szávay Istvánt, hogy elfogadja-e Rétvári Bence válaszát. Parancsoljon, képviselő úr!

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen államtitkár úr alapvetően kitérő válaszát. Ezzel a lehetőséggel élni fogunk, köszönjük szépen, de azért a kérdésem nem teljesen erre vonatkozott. Szeretném elismételni, a MÁÉRT zárónyilatkozatában az szerepelt, hogy a MÁÉRT létrehozza saját szakbizottságait. Elmondom még egyszer, erről nem döntött a MÁÉRT. Ezekről a szabályzatokról, amiket államtitkár úr említett, a MÁÉRT nem döntött, ezek nem kerültek be oda. Ezekről a szabályzatokról mi, de az ellenzék másik két pártja se, ha esetleg őket véletlenül valamennyire érdekli ez a kérdés, sem fogalmazhatta meg a saját álláspontját.

Ezért innentől kezdve csak úgy tudom tekinteni államtitkár úr válaszát, miszerint a kérdésemre az a válasza, hogy a nemzeti együttműködés rendszerével ön ezt összeegyeztethetőnek tartja. Sajnálom, ha ez a szándék önökben ilyenformán jelenik meg. A Jobbik programjában ezek az elemek kifejezetten, konkrétan is benne voltak, a szórványkérdést külön kiemeltük a programunkban. Élni fogunk ezzel a lehetőséggel, amit megemlítet, de ha ebben intézményesen nem tudunk részt venni, akkor a válaszát nem tudom elfogadni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Képviselő úr nem fogadta el a választ. Megkérdezem az Országgyűlést, önök elfogadják-e az államtitkári választ. Szavazzanak most! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 164 igen szavazattal, 85 nem ellenében, 9 tartózkodás mellett elfogadta a választ.

Az interpellációk végére értünk.

Áttérünk az azonnali kérdésekre. Egy lélegzetvételnyi szünetet hagyok, hogy azok a képviselők, akiknek közben más elfoglaltságuk van, bár nem tudom, hogy ilyenkor vannak-e bizottsági ülések vagy egyebek, hangtalanul ki tudjanak fáradni az ülésteremből, és azonnal megadom majd képviselő úrnak, Pál Bélának a szót. (Rövid szünet.)

Képviselő úr, kezdhetjük? (Jelzésre:) Akkor megadom a szót elsőként Pál Bélának, az MSZP képviselőjének azonnali kérdésre; a nemzeti erőforrás miniszternek teszi fel: "A tömegsport jelentőségéről szóló hangzatos nyilatkozatok ellenére kell-e tartani attól, hogy bezárják a fűzfői Balaton uszodát?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Czene Attila államtitkár urat jelölte ki. Megkérdezem képviselő urat, elfogadja-e... (Czene Attila nem a helyén tartózkodik.) Ne haragudjon államtitkár úr, közben már benne vagyunk az azonnali kérdésekben. Ha a helyét elfoglalja, akkor képviselő urat is könnyebben tudom megkérdezni arról, hogy elfogadja-e az ön válaszadási lehetőségét.

Képviselő úr, elfogadja-e Czene Attila államtitkár urat mint válaszadót?




Felszólalások:   71-77   77-83   83-94      Ülésnap adatai