Készült: 2024.04.26.02:19:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2010.06.21.),  87-94. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:31


Felszólalások:   86   87-94   95-102      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Két perc technikai szünet után azonnali kérdésekkel folytatjuk munkánkat. (Rövid szünet.)

(15.40)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. (Zaj. - Az elnök csenget.)

Bárándy Gergely, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Csak szükséges rossznak tartják a parlamentet?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét. (Dr. Bárándy Gergely: Elfogadom, igen.) Elfogadja. Öné a szó, Bárándy Gergely képviselő úr.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnos lépten-nyomon bebizonyosodik az, hogy a kormánypártok a parlamentet színháznak, szükséges rossznak tekintik, gátnak, amely az önök remek elképzelései és annak megvalósítása között felesleges akadályként tornyosul. Pénteken benyújtanak egy törvényjavaslatot, azt hétfőn rohamléptekkel éjjel tárgyaljuk, lezárjuk, utána kedden a részletes vita, és nem sorolom.

De mi itt vagyunk, és tartjuk a frontot, dolgozunk, és hajlandóak vagyunk éjjel is vitázni. Azonban úgy tűnik, hogy ezzel szinte egyedül vagyunk, ugyanis sem a Fidesz képviselői, sem pedig a kormány tagjai nem tartják fontosnak a jelenlétet. Például az alkotmányozási folyamat egyik fontos részeként tekinthető alkotmány-előkészítő bizottság felállításáról szóló javaslat tárgyalásakor a kormány egyetlen tagja nem érezte fontosnak, hogy jelen legyen, vagy a vitában részt vegyen. Szeretném megkérdezni államtitkár urat, hogy miért nem tartották fontosnak a részvételt.

Az OVB-tagok választásánál, az erről szóló törvényjavaslat vitájánál a kormány tagjai is, visszaélve az egyébként obstrukcióellenes eszközzel, megszavazták az általános vita lezárását, annak ellenére, hogy egyébként ellenzéki képviselők még felszólalásra vártak. Mindössze kétórányi vita zajlott le, tehát obstrukciónak semmiképpen nem volt tekinthető a helyzet; majd a fideszes képviselők egytől egyig elhagyták a termet. Bocsánat, a korelnök úr itt maradt, aki közölte egy következő napirendi pontnál, hogy sem a kormány, sem pedig a Fidesz álláspontját nem tudja képviselni, a sajátját mondja. Nem mondta egyetlen fideszes képviselő sem, hogy mi a párt álláspontja, egyetlen kormánytag sem, hogy mi a kormány álláspontja ebben a vitában (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), az ellenzéki képviselők monologizáltak.

Rendben lévőnek tartja-e ezt az ügymenetet, államtitkár úr? Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy az imént említett vitában, amikor korelnök úr is fölszólalt, én magam is itt voltam a kormány képviseletében. (Dr. Bárándy Gergely bólint.) Késő éjszaka volt, de így derengenek az emlékeim, tehát a kormány képviselve volt abban a vitában például. És így is igyekszünk minden vitánál jelen lenni. Nyilvánvalóan az elején lehetséges, hogy egyik-másik törvényjavaslatnál nem pontosan az a miniszter vagy államtitkár volt itt, akinek ez a területe, de igyekeztünk itt lenni akkor is, amikor a Házszabály esetleg nem írja elő a jelenlétet. Akkor is itt voltunk, és igyekeztünk a kormány álláspontját is még a vita legelején tolmácsolni, hogy a kormány miként és milyen okokból támogatja a kormánypárti képviselők javaslatait, hiszen ezzel kapcsolatban természetesen előzetes egyeztetés született.

Úgyhogy én itt fölhívnám a figyelmét arra, amit a frakcióvezető úr is mondott a napirend előtti felszólalásoknál, hogy önök a Házszabálytól eltérést és a házszabály-ellenességet néha keverik, ami retorikában megengedhető fordulat, de a jogi terminológiában kevésbé. Úgyhogy én arra kérem, hogy vigyázzunk arra, mit mondunk házszabály-ellenesnek, és a Házszabálytól való eltérést ne tekintsük ennek, hiszen ma is volt, ha jól emlékszem, olyan törvényjavaslat, amelyet Házszabálytól eltéréssel tárgyalunk.

Ezen javaslatok egy része, amelyek ilyen gyorsan futnak át a parlamenten, egyoldalas törvényjavaslatok, amely után egyoldalas indoklás következik. Tehát azért viszonylag rövid idő alatt átfuthatók; nyilvánvalóan lehetséges, hogy egyik-másiknál konzultálni kell külső szakértőkkel, de ettől függetlenül azért gyorsan áttanulmányozhatók. Nem a 30-40 oldalas javaslatok azok, amelyek egyik napról a másikra kell hogy döntés elé kerüljenek, azokat több hét alatt vitattuk meg.

Szintén a parlament fontosságát jelzi az, hogy albizottságot, eseti bizottságot is létrehoztunk kormánypárti képviselők indítványára, akár az új Országgyűlés megválasztásával kapcsolatos döntéshozatalra, akár az új alkotmányozásra, minél bővebbre igyekeztünk ezeket tenni.

Úgyhogy a parlament és a parlamentarizmus szerintünk egy szükséges jó, és amikor arról szólt a képviselő úr, hogy ez csak színpadias jelenet vagy színház, akkor azt hiszem, hogy azzal a felszólalásával egy évet elkésett. Köszönöm szépen. (Derültség és taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszontválaszra adom meg a szót a képviselő úrnak.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Szoktuk mondani, de most is sajnos ez igaz, hogy nem kaptam választ a kérdésre, mert abban az esetben, amire én utaltam, egyetlenegy miniszter és egyetlenegy államtitkár nem volt jelen, amikor az alkotmány-előkészítő eseti bizottságról tárgyaltunk, nemcsak a szakminiszter vagy a szakállamtitkár, hanem senki, egyetlenegy kormánytag és egyetlenegy államtitkár sem.

Másrészt pedig abban a vitában, amire szintén utaltam, való igaz, és ezt megerősítem, hogy államtitkár úr jelen volt a vitában, csak éppen nem reagált egyetlen mondattal sem azokra a felvetésekre, amelyeket az ellenzéki képviselők megfogalmaztak.

Nem kaptam választ arra, államtitkár úr, hogy miért járultak hozzá a vita lezárásához a kormánytagok és egyébként a fideszes országgyűlési képviselők is. Igaz, kérdésként sem tettem föl, de most megemlítem, hátha a viszontválaszban kapok rá választ: helyesnek tartja-e azt, hogy egyébként kormányelképzeléseket önálló képviselői indítványként nyújtanak be a parlamenthez?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Az államtitkár urat is viszontválasz illeti meg.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő! Tisztelt Ház! Mint ahogy az már ma is szóba került, a kormány igyekezett a lehető leggyorsabban megalakulni, mint mondtam, két héttel gyorsabb volt a kormányalakítás, mint az előző időszakban, amikor egy MSZP-SZDSZ-kormányt MSZP-SZDSZ-kormány követett, de ettől függetlenül volt olyan időszak, amikor egyéni képviselői indítványok tömege zúdult valóban a parlamentre, hiszen akkor ez így volt csak lehetséges.

A vitákkal kapcsolatban pedig azt mondanám, hogy nagyon sokszor kicsit eltéved a vita, hiszen sok képviselő blogokból olvas föl, régi jogirodalmi esszéket vesz elő, és azokat olvassa föl, amelyek olykor még csak vékony szállal sem kapcsolódnak az aktuális témákhoz. Ön is itt volt a vitákban, ön is tapasztalhatta, én is tapasztaltam, hogy nagyon sokszor teljesen eltéved a vita, és a levezető elnök jóindulatán múlik, hogy ki-ki igazából a saját korábbi különböző gondolatait vagy pártgyűléseken megfogalmazott gondolatait osztja meg velünk, amelyek olykor-olykor érdekesek, de nagyon sokszor, az esetek akár kétharmadában is eltérnek a valódi témától.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:   86   87-94   95-102      Ülésnap adatai