Készült: 2024.09.23.01:39:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2003.06.17.), 19. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:40


Felszólalások:  Előző  19  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Pásztohy képviselőtársam, amikor felszólalását kezdte, ha jól jegyeztem fel, az volt benne a mondat, hogy nyakunkon az aszály. Nem is értem, hogy a hátunk mögött az ellenzék min is kacarászott. (Dr. Répássy Róbert: Rajtad.) Akkor még nehéz lett volna. Meg kell mondanom őszintén, a helyzet tényleg nem nevetséges, valóban rendkívül súlyos ez az aszály. (Közbeszólás: Hamarabb is látszott már.) Ha meteorológiai adatokat nézünk, akkor világossá válhat mindannyiunk számára, hogy az elmúlt évtizedek vagy a mögöttünk lévő akár száz év egyik legnagyobb aszályával szembesül az ország. (Ágota Gábor: A lényeget!) Ez valóban, közös cselekvésre kell hogy ösztönözzön bennünket, önök persze nyugodtan kacarászhatnak ettől függetlenül.

A helyzet az, hogy a minisztérium, a falugazdász-hálózat a megyei hivatalokon keresztül elkezdte az aszálykárok felmérését. Nyilvánvalóan az aszálykár ugyanúgy, mint bármilyen más elemi kár, csak a betakarítás végén állapítható meg kellő egzaktsággal, azonban már előzetes becslések most, június közepén is rendelkezésünkre állnak. Ez azt jelenti, hogy az előző évihez képest az összgabonatermés mintegy 500 ezer tonnával lesz várhatóan gyengébb, sőt átlagos évekhez mérten 1,2-1,5 millió tonnával. Ez, ha az intervenciós árküszöböket nézzük a gabonák esetében, akkor úgy néz ki, hogy legkevesebb 28-30 milliárd forint az a jövedelemkiesés, ami a mezőgazdasági termelőket sújtja.

 

 

(9.40)

 

Tehát körülbelül ezzel a nagyságrenddel nézünk most szembe, de szeretném hangsúlyozni, hogy miután kint most is csodálatosan süt a nap, és esőre nem nagyon van lehetőség, én attól tartok, hogy ez a szám sajnos nem végleges. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Mellébeszélés!)

A minisztérium és a kormány természetesen többször napirendre tűzte, és még fogja is tűzni a szükséges intézkedések sorát. Nyilvánvalóan - azt hiszem, ezzel nem árulok el titkot - ilyenkor két lehetőség van: az egyik az, hogy a költségvetési tartalékok irányába mozdulunk el, vagy pedig egy olyan konstrukciót alakítunk ki, amelyik hosszabb távon is segítséget jelenthet a gazdáknak, már csak azért is, mert a költségvetési tartalékhoz nyúlás, attól tartok, a maga kárenyhítő módozatai dacára is, a közép-, illetve a hosszú távú eredményeket valószínűleg nem hozza meg.

Ami a mostani aszálytól persze független, de mégis azt mondom, hogy kapóra jön, jókor jön, és szeretném erről tájékoztatni a képviselő urat, hogy az országban működő nagyon sok, sajnos egyelőre még kisebb nonprofit, önsegélyező biztosítócsoporttal, -szövetkezettel vettük fel a kapcsolatot, és a velük való tanácskozás kapcsán, úgy tűnik, azért egy olyan képlet tető alá hozható akár a közeljövőben is, amelyik elindít minket azon az úton, hogy az agrárium számára is megfelelő biztosítási konstrukciókat dolgozzunk ki. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: A lényeget! - Ágota Gábor: Konkrétan mi lesz? - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Eső! - Derültség a Fidesz padsoraiban.)

A másik, és ez szintén modellezés szintjén van: gondolkodunk azon, hogy miként lehetne a súlyosabb aszálykárt szenvedett gazdákat egy nagyon kedvezményes, nevezzük így: aszály-hitelkonstrukcióval a következő évre átsegíteni. A koncepció szerint ez azt jelenti, hogy 6 éves lejárattal, 60 százalékos kamattámogatással és 70 százalékos állami kezességvállalással dolgozunk ki jelen pillanatban egy olyan konstrukciót, amit az érintettek igénybe vehetnek.

A többi ügy tekintetében, amit a képviselő úr kérdezett, különösen ami az öntözésre vonatkozik: itt annyi történt, mert itt két tárca is illetékes a dologban, hogy felvettük a kapcsolatot a Környezetvédelmi Minisztériummal, és arról tárgyalunk, hogy 2003. április 15-étől - természetesen visszamenőlegesen - a vízkészletjárulék fizetése alól mentesíteni tudjuk a gazdákat, illetve a vízdíjaknak szintén egy visszamenőleges csökkentését is fontolóra vettük. Ez annyiban fontos, itt azért utalni kell arra, hogy nemcsak az állam, nemcsak a kormány az, amely ebben a dologban úgymond szereplő, hanem maguk a gazdák is, mert nyilvánvalóan azon a mértéken túl - az öntözhető területekről beszélek - értelmetlen kárenyhítést fontolgatni, ami túlmutat azon, amennyibe az öntözés került volna. Tehát azért a számítások alapján ezeket a tényezőket is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) figyelembe kell venni.

Végezetül, az elnök úr talán megenged még egy 20 másodperces túllépést (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: A lényeget!), annyit szeretnék elmondani, hogy persze akármilyen ad hoc vagy konkrét intézkedések is történnek az aszálykár kapcsán, a legfontosabb dolog az, aminek most már Magyarország is részese: egy agrárpolitikai reform kidolgozásában veszünk részt az Európai Unió tagországaival és tagjelöltjeivel közösen, amelyben, azt hiszem, ezekre a kérdésekre hosszú távú megoldások is fognak születni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiból, közbeszólás ugyanonnan: Bravó!)

 




Felszólalások:  Előző  19  Következő    Ülésnap adatai