Készült: 2024.05.05.15:23:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2005.05.24.), 2. felszólalás
Felszólaló Török Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÖRÖK ZSOLT (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az idén május 8-14. között Arizona fővárosában, Phoenixben került sor 56. alkalommal a 21 éven aluli tudósok olimpiájára, az Intel International Science and Engineering Fair világversenyre. A versenyen a többszörös előzsűrizést követően a felkért szervezetek nevében több mint 50 ország fiatal tudósjelöltjei vehettek részt. Magyarországról tíz éve a Magyar Innovációs Szövetség jogosult résztvevőt javasolni a versenyre.

Ebben az évben hazánkat Rátai Dániel képviselte egy olyan találmánnyal, amely minimális ráfordítással a közönséges személyi számítógépet háromdimenziós készülékké és egyben érintőképernyős PC-vé képes változtatni.

A tudományos-fantasztikus filmekbe illő teljesítményt a nemzetközi zsűri számunkra példa nélküli elismerésben részesítette, összesen hat első díjat ítélt oda a 20. életévét e hónap végén betöltő feltalálónak. Méltán lehetünk büszkék tehát Rátai Dánielre és társaira, akár a múltban éltek, akár a következő időszakban fognak élni Magyarországon, mert jól tudjuk, hogy Magyarország, a Magyar Köztársaság legfőbb erőforrása az emberi fejekben, a szürkeállományban található.

Büszkeséggel tölthet el mindannyiunkat, hogy egy ilyen neves és jelentős versenyen hazánk diákja kitűnő eredményt ért el, amely méltán hívja fel magára a világ figyelmét. Az eredmény felhívja a politika figyelmét az összes hazai tehetségre, azokra is, akik hátrányos helyzetük miatt elkallódnának, és nem tudnák tehetségüket, tudásukat kamatoztatni. Róluk is gondoskodni kell.

Kormányzásunk elmúlt éveiben folyamatosan arra törekedtünk, hogy a baloldali értékek, úgymint igazságosság, szolidaritás, esélyegyenlőség vagy az esélyegyenlőség megteremtése irányába vívott harc eredményes legyen. Ennek értelmében minél többen, akik nem oly tehetős családban születtek, azok is kamatoztathassák tudásukat saját maguk, családjuk vagy nemzetünk javára.

De nem elég csak szavakban az esélyteremtés mellett kiállni, nem elég csak szavakban igazságosságra törekedni, hanem konkrét lépéseket is kell annak érdekében tenni, hogy a tehetséges fiatalok érvényesülni tudjanak. Éppen ezért a kormány döntött arról a korábbi időszakban, hogy a költségvetés általános tartalékának terhére biztosítja az Útravaló nemzeti ösztöndíjprogram fedezetét. A kormány emellett felkérte az oktatási és a pénzügyminisztert, hogy kezdeményezzék a személyi jövedelemadóról szóló törvény módosítását oly módon, hogy az Útravaló-programmal összefüggő kiadások teljesen adómentes módon juthassanak el a különböző személyekhez, akik a programban részt vesznek.

Az Útravaló-program keretében négy alprogram működik. Az Út a középiskolába program révén 8 ezer fő hetedik és nyolcadik osztályos diákot és az őket segítő mentorokat, pedagógusokat kívánjuk támogatni. Célunk, hogy a diákokat felkészítsük az érettségit adó intézményben történő továbbtanulásra, hogy a diákok egyáltalán továbbjussanak a középiskolába.

Az Út az érettségihez program keretében a középiskola 9. és 12. évfolyamán tanuló diákokat és az őket segítő mentor pedagógusokat szeretnénk támogatni, hogy minél eredményesebben, minél hatékonyabban tudjanak tanulni és ezáltal esetleg továbbtanulni.

Az Út a szakmához program révén kétezer fő szakiskolai és szakközépiskolai diákot szeretnénk támogatni, beiskolázásukat szeretnénk elősegíteni, illetve az őket segítő mentoráló tanárokat, pedagógusokat szeretnénk támogatni, egyfajta ösztöndíjrendszerrel ösztönözni arra, hogy minél hatékonyabban tudják elvégezni a munkájukat mind a pedagógusok, mind az általuk mentorált diákok.

Az Út a tudományhoz pályázat pedig a természettudományok, a műszaki tudományok és a matematika iránt érdeklődő diákok tehetséggondozását karolja fel.

Mindegyik program ugyanazt a célt szolgálja: ne kallódjanak el tehetséges fiatalok, ne kallódjanak el olyan diákok, akik később saját maguk, családjuk, nemzetünk számára dicsőséget, hasznot hozhatnak. Éppen ezért kormányunk az esélyteremtés jegyében fontosnak tartja, hogy ezen diákokat és az őket segítő mentoráló pedagógusokat támogassa jelentős összegekkel.

Azt gondolom, hogy Rátai Dániel példája is kiváló arra nézve, hogy az országban nagyon sok tehetséges fiatal él, a magyar fiatalok tehetségesek.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai