Készült: 2024.09.20.03:41:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

214. ülésnap (2005.04.18.),  89-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:56


Felszólalások:   81-88   89-96   97-106      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Karsai Péter, az MDF képviselője, kérdést kíván feltenni a honvédelmi miniszternek. A miniszter úr távollétében, ha a képviselő úr elfogadja, az államtitkár úr válaszol. A képviselő úr jelzi, hogy elfogadja az államtitkár úr személyét mint válaszadót. Megadom a szót.

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A múlt heti honvédelmi bizottság ülésére a tárca beterjesztette és bemutatta az új kiképzési tervet, amelynek preambuluma a következőket mondja: a kormány a 2236/2003. számú határozatában megfogalmazta a Magyar Honvédség tízéves időszakára vonatkozó átalakítási és fejlesztési elképzeléseit. Ezen kormányhatározat alapján készült a 14/2004-es országgyűlési határozat, amely viszont a tárca szakmai vezetői szerint is átgondolásra, átdolgozásra kell hogy kerüljön.

A Népszava 2005. március 30-ai számában Fapál László közigazgatási államtitkár igen visszafogottan azt mondta, idézem: “a védelmi felülvizsgálat által véglegesnek tekintett haderőhöz ismételten hozzá kell nyúlniö. Majd később ezt mondja, hogy “ebből a helyzetből csak úgy lehet kimenekülni, ha mielőbb döntés születik a prioritásokról, figyelemmel a szövetségesi és a honvédelem hazai törvényi kötelezettségeireö. Havril András vezérezredes, vezérkari főnök úr katonához méltó szókimondással ezt még megtoldja a Védelmi Ipar márciusi számában. Azt mondja: a költségvetési csökkentés viszont arra kényszerít, hogy gondoljuk át a honvédség tízéves programját. A két minisztériumi szakmai vezető tehát egyöntetűen azt nyilatkozta, hogy a 14/2004-es országgyűlési határozat már a megfogalmazás évében, azaz tavaly a költségvetés szavazásakor megbukott. Jegyezzük meg: ekkor történt az, hogy százmilliárddal kapott kevesebbet a tárca, mint ami egyébként megillette volna.

Kérdésem tehát, államtitkár úr: nem gondolja-e azt, hogy vissza kellene állítani a feje tetejéről a talpára a dolgot, illetve hogy a kabáthoz kellene mégiscsak azt a bizonyos gombot választani, és nem fordítva. Úgy tűnik a nyilatkozatokból, hogy az ön vezetői ezt már fontosnak találnák, tehát kérem, hogy erre válaszoljon.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: A kérdésre Iváncsik Imre államtitkár úr, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára válaszol.

IVÁNCSIK IMRE honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Olvastam a képviselő úr által hivatkozott jegyzőkönyvet, és éppen ezért számítottam is erre a mai kérdésre.

A költségvetésünk megszabta azokat a lehetőségeket, amelyek mentén gondolkodhatunk a haderőfejlesztésről. Korábban olyan döntéseket hoztunk, amelyek egy képesség alapú haderőfejlesztést céloztak meg. A kormány, amikor a költségvetési javaslatot készítette, természetesen figyelembe vette az ország teherbíró képességét, meghatározta a maga prioritásait, és közben a lakosság igényeit is figyelembe vette, hiszen a honvédség fejlesztése mellett nagyon sok más célra, oktatásra, egészségügyre, szociálpolitikára, gazdaságfejlesztési célokra is gondolnia kell a kormánynak.

A prioritásokat, ha átgondoljuk, és azt hiszem, az idézett nyilatkozatok némelyikéből is ez derül ki, a tízéves haderő-fejlesztési terv újragondolásáról van szó, mégpedig olyan módon, hogy mindenekelőtt a szövetségesi kötelezettségek teljesítését tartjuk szem előtt, hiszen ezek teljesítése, a vállalásaink teljesítése egyben képességjavulást és a honvédség hadrafoghatóságának a fejlődését is jelenti.

Ez az átgondolás részben megtörtént, részben a szándékunk az, hogy folyamatos figyelemmel kísérésre és minden évben újratervezésre, gördülő tervezésre van szükség. A haderőszerkezetet azonban ez az átgondolás nem érinti. Arról van szó, hogy a haderőfejlesztést, a technikai fejlesztést gondoljuk át olyan módon, hogy a szűkösebb forrásokat hogyan tudjuk takarékosan, ésszerűen felhasználni, melyek azok a fejlesztések, amelyek sürgősebbek, amelyeket előbb kell végrehajtani, és melyek azok, amelyek kicsit későbbre ütemezhetők anélkül, hogy a képességek fejlesztésében ez komolyabb hátrányokat okozna.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm szépen. Államtitkár úr! Ön is tudja, nyilván a közvéleményben talán ez kevéssé tudott, de azért elmondom, hogy az elmúlt 15 évben ötször kellett vagy próbálták, próbáltuk átszervezni a Magyar Honvédséget, ebből háromszor tíz évre, tehát egy hosszú távú átszervezésre gondoltak, gondoltunk. Ez a mostani annyiban tér el az előzőektől, hogy a legrövidebb életet ez élte ezek szerint, mert ez egy év alatt hatályát vesztette, pontosabban nem lehet a szerint a menet szerint végrehajtani, ahogy ezt akkor elképzeltük, hiszen azért az ezermilliárd nagyon sok pénz, ami ehhez amúgy hiányzik.

Igazából azt vártam, hogy az államtitkár úr azt fogja elmondani, hogy mikor ismerkedhetünk meg az új prioritásokkal a nyilvánvalóan megváltozott helyzetben. Mert arra történt utalás, hogy elsősorban a nemzetközi kötelezettségnek szeretnénk megfelelni, de azt ön is tudja, hogy az alkotmányban azért ez úgy szerepel, hogy meg kell felelni a haza védelmének is, és ez a két dolog még ebben a pillanatban nem érzem azt, hogy találkozna.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

IVÁNCSIK IMRE honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Szeretném a képviselő urat és képviselőtársaimat is megnyugtatni, hogy természetesen a honvédség képes arra, hogy megvédje a hazát. Nem mindegy persze, hogy milyen módon, milyen feltételek között történik ez. Sokszor szó volt már közöttünk arról ebben a Házban, hogy a Magyar Köztársaság nem véletlenül lett tagja az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének, szövetségesi keretben vagyunk képesek erre. Hozzájárulunk egyrészt a kollektív védelemhez, a kollektív erőfeszítésekhez, amelyeket a szövetség tesz, és részesülünk is természetesen annak az előnyeiből. Tehát ha bármikor szükség van a fegyveres erő alkalmazására Magyarországon, a honvédség is a szövetségesekkel együttműködve készen áll arra, hogy minden olyan feladatot maradéktalanul ellásson, amely szükséges a haza védelméhez.




Felszólalások:   81-88   89-96   97-106      Ülésnap adatai