Készült: 2024.09.19.05:13:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2009.03.30.), 52-54. felszólalás
Felszólaló Szűcs Erika (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:  Előző  52 - 54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS ERIKA szociális és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A roma integráció évtizede program stratégiai tervhez kapcsolódó, 2008-2009. évekre szóló kormányzati intézkedési tervben számos, foglalkoztatást érintő intézkedés került megfogalmazásra, ezek közül meghatározóak a képviselő asszony által is említett programok.

Az egyik legfontosabb a társadalmi megújulás operatív program keretében megvalósuló, "Decentralizált programok a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáért" című program. A program lebonyolítói a regionális munkaügyi központok, amelyek két év alatt csaknem 20 ezer halmozottan hátrányos helyzetű regisztrált álláskereső, valamint munkaerőpiacról kiszorult személy foglalkoztatási esélyeit, munkaerőpiacra történő visszatérését kívánják elősegíteni. A programba a 2008. év folyamán 19 102 főt vontak be, ebből 12 391 fő képzésben is részt vett. A program a 2009. évben is folytatódik.

Ugyancsak a társadalmi megújulás operatív program keretein belül valósul meg a "Lépj egyet előre" második szakasza, ez központi projekt, szintén kiemelt szerepet szánunk benne a felzárkóztató és szakmai végzettséget nyújtó képzések megszervezésének. A programban országosan 22 ezer felnőtt képzésének támogatására nyílt lehetőség. Új elem az előző szakaszhoz képest, hogy a legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezők 150 teljesített óra után képzési támogatásként a minimálbérnek megfelelő összegű támogatást is kaptak. Az alapfokú iskolai tanulmányok befejezését célzó programokban mintegy 1600 fő vett részt.

A "Nem mondunk le senkiről - esély a leghátrányosabb helyzetű térségekben élőknek" elnevezésű zászlóshajóprogram keretében a Szociális és Munkaügyi Minisztérium 2008-ban kidolgozta a program szakmai tartalmára vonatkozó stratégiát, amelyben meghatározta a foglalkoztatási és szociális célrendszert, valamint a fejlesztési intézkedésekhez kapcsolódó hazai támogatásokat és programokat. A program 33 kistérséget érint, azonban a Szociális és Munkaügyi Minisztérium kiegészítő programjaival és támogatásaival 47 kistérségnek nyújt támogatást, így megközelítőleg másfél millió ember életkörülményeinek javítását és munkalehetőséghez jutását támogatja. A program végrehajtása az idei év folyamán kezdődik.

Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány programjai 2008-ban összességében mintegy 400 millió forinttal járultak hozzá a romaintegráció megvalósításához; a telepesprogram 111 millió forinttal, a roma munkaerő-piaci szolgáltató hálózat 76,8 millió forinttal, a mikro- és kisvállalkozások fejlődését elősegítő támogatási program 19,5 millió forinttal, a roma zenészek foglalkoztatása program 23,7 millió forinttal.

A közmunkaprogramokban 2008-ban 26 ezren dolgoztak, a végrehajtásra 12 milliárd forintot fordítottunk. Miután az etnikai hovatartozást ezekben a programokban nem tudjuk nyomon követni, ezért becslések szerint a részt vevő romák száma meghaladta a 10 ezer főt. 2008-ban a közmunkaprogramokhoz kapcsolódó képzésben részesült 2012 fő. A képzések döntő részben OKJ-s végzettséget adtak, de minden esetben kikötés volt a bizonyítványt adó képzés. A legjellemzőbb képzések: gátőr, motorosfűrész-kezelő, ár- és belvízi létesítmények karbantartója, erdészeti szakmunkás, fakitermelő, természetvédelmi betanított munkás. Az eddigi tapasztalatok alapján a közmunkaprogramokhoz kapcsolódó képzéseket folytatni kell.

Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány 2008-ban pályázatot hirdetett a hátrányos helyzetű térségekben lakók mobilitásának elősegítése címmel. A program keretében nonprofit magán-munkaközvetítő és -munkaerőkölcsönző szervezeteknek azt kell vállalni, hogy a leghátrányosabb helyzetű kistérségben élőket, elsősorban álláskeresőket, munka nélkül lévőket toboroznak és helyeznek munkába más kistérségekben, elsősorban az ország azon részében, ahol munkaerőhiány mutatkozik. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Idő!) A célcsoport tagjainak alkalmazása munkaerő-kölcsönzés keretében történhet. A programmegvalósítás tapasztalatairól az év végén lehet tájékoztatást adni. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Fentieken túl meg kell említenem az "Út a munkához" programot, amelynek célcsoportja a rendszeres szociális segélyben részesülők, esélye pedig a széles körű önkormányzati és állami feladatok elvégzésében való részvétel. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Miniszter asszony, köszönöm szépen.

SZŰCS ERIKA szociális és munkaügyi miniszter: Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52 - 54  Következő    Ülésnap adatai