Készült: 2024.04.26.10:52:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2007.11.14.), 218. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen. Folyamatosan halljuk, és most Nyul képviselő úr is mondta, hogy nincs együttműködés, nem mondjuk meg, hogy mit akarunk. Nehéz úgy együttműködni, hogy egy elég hosszú idejű titkolózás, dezinformáció után benyújt a kormány egy törvényjavaslatot, és azt mondja, hogy na, akkor gyere, mondd meg, hogy mit kellene csinálni, adjál be módosítókat, és majd eldöntjük - mondjuk, az eddigi, ilyen jellegű tapasztalatok nem feltétlenül pozitívak -, és akkor szép lesz a világ, együtt elfogadunk egy törvényt.

(17.00)

Akkor, amikor tudja jól a kormányoldal, és egészen, tulajdonképpen mondhatom, harminc vagy huszonöt nappal ezelőttig a Szocialista Párt álláspontja is lényegében ugyanaz volt, mint most az ellenzéki pártoké. És amikor Schvarcz Tibor is azt mondta, ha jól emlékszem, hogy közösen tudunk egy jó törvényt alkotni: az alapvető gond, hogy ebből nem lehet egy jó törvényt alkotni. Szóval akkor, amikor lényegében nem tudjuk, hogy miről szavazunk, mert az is elhangzott, hogy ez egy keret, majd a végrehajtási rendeletek - ami példátlan tulajdonképpen egy törvényhozás, egy törvényalkotás kapcsán, hogy több mint száz felhatalmazó rendelkezés van egy törvényben, ami a lényeg -, akkor ne vessék a szemünkre, hogy fenntartással fogadjuk ezeket!

Nagyon érdekes volt Szanyi Tibor hozzászólása. Itt a kérdést én inkább úgy vetném fel, hogy ezzel a törvénnyel nem veszélyeztetjük-e azt a státust, hogy az egészségügy az Európai Unióban nemzeti hatáskörben marad. Nem véletlen, hogy a szolgáltatási direktívák tárgyalása kapcsán nagy vita volt az Európai Unióban is, hogy az egészségügy bekerüljön, ne kerüljön; hál' istennek, nem került be, habár most az információk arról szólnak, hogy erősödik az a nyomás, hogy mégis be kellene venni. Magyarország nem állná meg a helyét egy ilyen versenyben, és nem azért, mert a humán erőforrás, a felkészültsége ebből a szempontból nincs meg, mert megvan; sajnos, azt tapasztaljuk, hogy túl jó az a humánerőforrás-felkészültség, túl nagy az Európai Unió elszívó hatása, egyre erősödik a migráció. Tudom, a kormánynak az volt a véleménye, a miniszter asszony is azt nyilatkozta, hogy majd Keletről jönnek, majd pótoljuk onnan ezeket a hiányokat. Ez nem lehet egy kormánynak a politikája. Akkor, amikor aggályainkat hangoztatjuk, akkor azért erre gondolunk.

Azt mondja Szanyi Tibor, hogy nem bontjuk meg a társadalombiztosítás egységét. Ez is egy olyan trükk, hogy ha társadalombiztosításról beszélünk, akkor mindig csak a forrásoldalról beszélünk, most ez a törvényjavaslat tulajdonképpen a forrásoldalról szól, habár a mi szemünkben a társadalombiztosítás egy egység, a finanszírozási rész és a szolgáltatói rész ugyanúgy egységbe tartozik, és az a véleményünk, hogy ez a törvényjavaslat szolgáltatói oldalon megbontja azt az egységet. Akkor, amikor preferált díjakról beszél, akkor, amikor lehetőséget nyújt arra, hogy különböző módon szervezze az utakat, mert ez a törvény lehetőséget teremt arra, akkor azt mondjuk, hogy nem biztos, hogy ez jó, nem biztos, hogy ez a betegellátás érdekeit szolgálja.

Azt mondja Schvarcz Tibor, hogy ez nem privatizáció - azt hiszem, Tibor, te mondtad. (Dr. Schvarcz Tibor: Igen.) Akkor tessék mondani, mi a fenét csinál a kormány azzal a 49 százalékkal, amikor licitre felajánlja? Eladja. (Dr. Vojnik Mária: A kisebbségi részt!) Mindegy, akkor is privatizáció, és az a nagy vita, amit önök sem fogadnak el, olyan jogosítványokat kap tulajdonképpen a kisebbségi befektető, ami elfogadhatatlan.

Hadd olvassak fel itt egy idézetet, azt mondja: "Az egészségi alapok privatizációja" - és fogadjuk el, hogy bizonyos mértékig privatizáció - "negatívan befolyásolja a szolidaritást, csökkenti a hátrányos helyzetűek hozzáférését, és rontja az egészségügyi rendszer teljesítőképességét." Ezt nem ellenzéki képviselők mondják, nem Mikola István, nem Csáky András, nem Gógl Árpád mondja, ezt a WHO állapítja meg; a WHO tanulmánya állapítja meg, hogy az eddigi tapasztalatok a világban azzal a konklúzióval járnak, hogy ha a magántőkét üzleti alapon beengedik az ellátórendszerbe, akkor bizony ezek az értékek sérülnek. De nem kell nagyon messzire menni, volt itt egy konferencia februárban vagy márciusban a Parlamentben, itt voltunk mindannyian, hallottuk tulajdonképpen a Szocialista Párt egyik igen jeles szakértőjének a véleményét, Orosz Éváét. A "Gondolatok az egészségbiztosítási rendszer modernizációjáról" fő következtetése mi volt? Szó szerint az volt: "Sem elméleti megfontolások alapján, sem nemzetközi tapasztalatok alapján nem bizonyítható, hogy a magyar egészségügy fő problémáira az üzleti biztosítók versenye nyújtaná az adekvát terápiát." Neki sem hisznek? Mert az, hogy nekünk nem hisznek, az rendben van - de a saját szakértőjüknek nem hisznek, aki az előadásban aztán részletesen bizonyítja nemzetközi példák alapján, hogy milyen veszélyek leselkednek erre a rendszerre akkor, hogyha ilyen módon beengedik a magántőkét? A miniszter asszony fel fog állni, és azt fogja mondani, hogy ezekre nincs bizonyíték, mert ilyen rendszer sehol nem működik. De az elemeit tekintve a veszélyek azért benne vannak.

Őszintén mondom, hogy tényleg az lenne a legjobb, ha visszavonná a kormány, és tényleg az lenne a legjobb, hogyha az öt párt leülne, és megállapodna a következő lépésekben, úgy, ahogy a '90-es évek elején volt, hogy az egészségügy átalakításában konszenzus volt - aztán '95 tájékán ez kibicsaklott. Túl nagy a veszély egy ilyen erőltetett átalakításban, túl nagy a veszély az ellátórendszer működését illetően. És nem bántásként mondom, de önök is nagyon jól tudják, a Szocialista Párt sem ezt akarja - csak hát van egy koalíciós kényszer. De ezt a koalíciós kényszert ne azért akarják megtartani, és ne úgy tartsák fent a koalíciót, hogy az egészségügyi ellátórendszert jóformán a működés szempontjából, az ellátás szempontjából lehetetlen helyzetbe hozzák! Más területeken viaskodjanak ebből a szempontból!

Mi természetesen fogunk beadni módosító javaslatokat; nem azért, mert elfogadjuk, hanem a kármentés okán. De kétségeim nincsenek, hogy a nagy részük nem fog elfogadásra kerülni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai