Készült: 2024.04.26.10:46:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 414. felszólalás
Felszólaló Márton Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  414  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁRTON ATTILA, a gazdasági és informatikai bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Göndör képviselő úr nincs itt, de olyan túlságosan sok pozitív és támogató vélemény a gazdasági bizottság ülésén nem hangzott el, sokkal inkább kritika, ami miatt mi, a Fidesz képviselői nem tudtuk ennek a törvényjavaslatnak az általános vitáját támogatni.

Miről is van szó? Képviselőtársaim emlékeznek rá, hogy ha jól emlékszem, februárban volt az első alkalom, amikor a Fidesz-frakció részéről kezdeményeztük egy olyan törvényjavaslat megalkotását és elsősorban napirendre vételét, amely az állami vezetőkkel, az állami tulajdonú cégek vezetőinek fizetésével foglalkozik. Nos, erre sajnos mind a mai napig nem került sor, és ezt a bizottsági ülésen is többször és hangsúlyozottan elmondtuk, viszont felszínre kerültek olyan ügyek, amelyek egyértelműen az MSZP-SZDSZ-koalícióhoz köthetők, egészen konkrétan például a BKV ügye.

Az a véleményünk és meglátásunk, hogy itt tulajdonképpen semmi másról nincs szó, és még egyszer mondom, ezt sem győztük elégszer hangsúlyozni a bizottsági ülésen, mint a kormánynak, illetve a kormánypárti képviselők egy részének reagálásáról arra a helyzetre, ami a BKV kapcsán előállt. Illetve, ahogy nyilvánosságra kerültek az állami tulajdonú cégek vezetőinek fizetései, mondhatom azt, népi elégedetlenség robbant ki, és az emberek különböző fórumokon igencsak határozottan hangot adtak véleményüknek, amelyet az MSZP képviselői úgy ítéltek meg véleményünk szerint, hogy erre valamit reagálni kell, tenni kell. És most ezzel a törvényjavaslattal kvázi megpróbálnak elébe menni annak a népfelháborodásnak, mintha legalábbis teljesen kívülállóak lennének, és semmi felelősségük ebben az ügyben nem lenne.

Ezért hangsúlyoztuk a bizottsági ülésen is kisebbségi véleményünket, amely egyértelműen azt mondja, hogy ez semmi más, mint egy PR-akció arra vonatkozóan, hogy hogyan és miként próbálják meg a felelősséget elterelni olyan ügyekről, amelyek lényegében teljes egészében a kormánypárthoz, illetve a kormányhoz köthetők. Hiszen, még egyszer hangsúlyozom, konkrétan és bőven beszéltünk az MSZP-SZDSZ-koalíció BKV-ügyéről, konkrétan beszéltünk azokról a kinevezésekről, amelyek az állami cégek élén történtek, most már tudható, hogy milyen fizetésekkel. Ugyanakkor, amikor mi a Fidesz-frakció részéről kezdeményeztük egyáltalán a napirendre vételét ennek a törvényjavaslatnak, folyamatosan leszavazták.

Ez volt az egyik ügy, mondjam úgy, hogy az általános, amit a bizottsági ülésen elmondtunk és hangoztattunk. A másik, hogy nem egészen értjük azokat a határidőket, amelyek ebben a törvényjavaslatban megfogalmazódnak. Ugyanis azok ellen a kifizetések ellen, illetve azokra reagálásként ez a törvényjavaslat semmiféle lehetőséget nem biztosít. Tehát az állami cégek vezetőinek javadalmazását még csak véletlenül sem kívánják sem rendezni, sem módosítani. Mindezt majd úgy akarják, hogy a következő kormányzati ciklusban, hiszen 2010. január 1-jétől szeretnék életbe léptetni, illetve van 2011. január 1-je is, ami, tudjuk jól, már az önkormányzati választások utáni időre esik.

Ráadásul képviselőtársaim is elmondták a bizottsági vitában, hogy miért kell egyébként jól működő, helyenként szinte néhány tízezer forintos tiszteletdíjjal működő önkormányzati cégek életébe belepiszkálni, amikor azok az önkormányzati cégek jól működnek, az önkormányzatok jelentős részében ezek nem olyan kádermentő helyek, mint ahogy, mondjuk, a kormány által kinevezett pozíciókban. Ezért sem értettük és értjük, hogy miért kell ilyen szinten az önkormányzati cégek életébe belepiszkálni. Még egyszer hangsúlyozom, ha van egy BKV, ahol az MSZP-nek múlhatatlan érdemei vannak, az még nem jelenti azt, hogy minden önkormányzat egyenlő egy BKV-val, és mindegyiket ugyanígy kellene piszkálgatni, szabályozni.

Ezért volt tehát az, hogy az általános vitára való alkalmasságát ennek a törvényjavaslatnak nem tudtuk támogatni, ellenben biztattuk arra, és most is biztatjuk kormánypárti képviselőtársaimat, hogy támogassák az általunk benyújtott javaslatot, mert mi ezt így, ebben a formában, az előbb elmondott indokok alapján nem tudjuk támogatni, és nem tartjuk vitára alkalmasnak.

Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  414  Következő    Ülésnap adatai