Készült: 2024.04.28.17:02:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

258. ülésnap (2013.03.05.),  26-48. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 23:56


Felszólalások:   19-48   26-48   48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Igen. Tisztelt Országgyűlés! A szavazás eredményének ismertetésére később kerül sor.

Folytatjuk a határozathozatalokat.

A 13. pontban Gaudi-Nagy Tamás és mások a 3. cikkben az alaptörvény U) cikk (2) bekezdésének jogtechnikai módosítását és új bekezdéssel történő kiegészítését kezdeményezik, amelyben a KISZ kártérítési felelősségét írják elő. A Jobbik kérésére szavazunk. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 35 igen szavazattal, 252 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította. (Az MSZP-s képviselők visszatérnek az ülésterembe.)

A 61. pontban Vona Gábor és mások a 22. cikk (1) bekezdés c) pontjában szövegcserés módosítást kezdeményeznek. A Jobbik kérésére szavazunk.

Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 39 igen szavazattal, 260 nem ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Határozathozatalunk végére értünk, a zárószavazásra jövő heti ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az országgyűlési képviselők választásáról szóló 2011. évi CCIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat záróvitája és zárószavazása. Vejkey Imre, KDNP, képviselő önálló indítványát T/9926. számon, az egységes javaslatot pedig T/9926/8. számon kapták kézhez. Az egységes javaslathoz benyújtott módosító javaslatokról az alkotmányügyi bizottság elkészítette ajánlását, amely T/9926/11. számon elérhető.

Kezdeményezem, hogy a záróvitát egy szakaszban folytassa le az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Felhívom figyelmüket, hogy a záróvitában a képviselőcsoportok számára 5-5 perc, a független képviselők számára összesen 3 perc áll rendelkezésre.

Megnyitom tehát a záróvitát az ajánlás 1. és 2. pontjaira, és megadom a szót Lamperth Mónikának, az MSZP képviselőjének.

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A választási eljárási törvényhez benyújtott módosító indítványhoz azért nyújtottam be zárószavazás előtti módosító indítványt, mert ebben a kapkodásban, amit önök a választási törvénnyel művelnek, egy olyan ellentmondást építettek be, amely kétségessé teszi az alkalmazását ennek a törvénynek.

Konkrétan arról van szó, hogy egy meghatározott időpontig nem lehet alkalmazni azt a joghelyet, amelyet önök itt a módosításban megjelölnek, majd egy másik rendelkezés szerint mégis azt mondják, hogy 2013. június 30-ig bezárólag ezt lehet alkalmazni. Ez egymásnak ellentmondásos. Tehát ez a módosító indítvány ezt kívánja kiküszöbölni.

Az alkotmányügyi bizottságban is kértem, hogy támogassák ezt a módosító indítványt, de valamiért nem akarták ezt a képviselők ott megérteni, márpedig hogyha ezt így fogadják el, az önök módosító indítványával, akkor kétséges az, hogy lehet jogszerűen és egyértelműen alkalmazni ezt a szakaszt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt elutasítja azt a trükközést, amit önök a választási törvénnyel művelnek. Elutasítja azt a trükközést, amit a választási anyagi jogi törvénnyel, amit már korábban elfogadtak, és most a választási eljárási törvénnyel művelnek.

(10.20)

Önök olyan változtatást fogadtak el a kétharmados többségükkel választási jogszabályoknál, amelyekről azt gondolják, hogy az önöket fogja politikailag segíteni a következő választáson. Én azt gondolom, hogy ez a feltételezés és az ennek való cselekvés nem állja meg a helyét, főként nem állja meg a helyét egy olyan demokráciában, ahol meggyőződésünk, hogy a demokratikus intézményrendszerhez - és a választás mégiscsak ennek az alapja - tartozó jogszabályokat, törvényeket konszenzussal, érdemi egyeztetéssel kellene elfogadni. A Fidesz nem ezt tette, és olyan durva megoldásokkal is próbálkozott, amelyek alkotmányellenességéről az Alkotmánybíróságnak kellett önöket kitanítani.

Tehát visszatérve a módosító indítványhoz, azt javasolom, hogy fogadják el ezt az általam benyújtott módosító indítványt, mert akkor van esély arra, hogy legalább ezt az egy tételt lehet értelmesen alkalmazni. Itt arról van szó, hogy a választókerületekhez már ne lehessen hozzányúlni a választások előtt egy meghatározott ideig. Amikor Vejkey úr benyújtotta ezt a módosító indítványt, akkor úgy tűnt - és ezt el is mondtuk az általános vitában -, hogy a Fidesz mintha arra készülne, hogy akár az utolsó pillanatban is megváltoztathassa az egyéni választókerületek határait, ahogy éppen az aktuális közvélemény-kutatások alatt a saját számtanja szerint, a saját nyilvántartásai szerint politikai érdekből érdemesnek tartja befolyásolni.

Utána, miután a Fidesz ezt próbálta cáfolni, adtak be olyan módosító indítványt, ami megpróbálja ezt valamilyen módon korlátozni. Azonban most nyelvtani értelmezés szerint mégiscsak úgy tűnik, hogy bár a szándék mintha az lenne, hogy 2013. június 30-a után már ne lehessen hozzányúlni a választókerületek határához, és mintha azt próbálnák megfogalmazni, hogy addig is csak kizárólag akkor, ha 20 százalékkal eltér a választókerületek népességszáma fölfelé vagy lefelé menő irányba, mégis azt gondolom, hogy ezek a megfogalmazások így nem helyesek, tehát kérem, hogy fogadják el a módosító indítványt.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: A következő felszólaló Vas Imre, a Fidesz képviselője.

DR. VAS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Először is emlékeztetném elsősorban ellenzéki képviselőtársaimat arra, hogy Vejkey képviselőtársam azért nyújtotta be a törvényjavaslatot, hogy a választási eljárási törvényben szereplő módosításokat még a választójogi törvényen át tudjuk vezetni. Ezért Vejkey képviselőtársam is támogatta azt a módosító indítványt, amely azt tiltja, hogy június 30-a, tehát 2013. június 30-a és az országgyűlési választások között lehessen a választókörzeteket módosítani.

Addig, tehát idén június 30-áig az Országgyűlésnek módjában lesz elfogadni a választási eljárási törvényt, amely egyébként az országgyűlési választókerületeken érdemben nem módosít, egy-két olyan helyen pontosít, például egy templom nem volt egyetlenegy választókerületben sem, egy idősek otthonát - ahol 60-70-en laknak - áttesz egy másik választókörzetbe éppen azért, hogy a szavazókör könnyebben megközelíthető legyen, de a szavazókörökön érdemben igazából nem módosít.

Két zárószavazás előtti módosító indítvány van, az egyiket Lamperth képviselőtársam nyújtotta be, igazából az alkotmányügyi bizottságban is elmondtunk, hogy nem is igazán értjük, mert a törvény hatálybalépéséről úgy rendelkezik, hogy a törvény rendelkezéseit a 2. § (3) és 4. § (6) bekezdése kivételével első alkalommal az országgyűlési képviselők e törvény hatálybalépését követő általános választásán - tehát 2014-ben - kell alkalmazni.

Ami az alkotmányügyi bizottság módosító indítványát illeti, az az "első alkalommal" szóösszetételt javasolja elhagyni, és én ezt javasolom képviselőtársaimnak is, ugyanis így a törvény szövege pontosabb lesz. Úgyhogy kérem képviselőtársaimat, hogy az alkotmányügyi bizottság módosító indítványát támogassák, a zárószavazás előtti módosító indítványát.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a szót Schiffer András független képviselőnek.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (független): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én elképedve hallgattam Vas Imre képviselőtársamat. Vas Imre, ha jól értettem, azt mondta, hogy azért lehet szükség még a választókerületi határok pontosítására, mert nem biztos, hogy minden választókerületben van templom. Jól értettem? (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Nem!) Vagy idősek otthona.

Mondják már meg, hogy mire készülnek! Képviselőtársam! Egyszer önök elfogadtak egy olyan választójogi törvényt, amit komolyan kifogásolt az ellenzék azért, mert nem világos és objektív ismérvek alapján húzták meg a választókerületi határokat. Ezek után tavaly betoltak egy olyan törvénymódosítást, ahol újra belenyúltak a választókerületi határokba, és kiderült, hogy hazudnak, mert nem az utcanév-átkeresztelések miatt kellett a választókerületi határokat módosítani.

Most Vejkey Imre képviselőtársunk betolt egy olyan törvénymódosítást, amelyik még jövő év tavaszán is lehetővé tette volna azt, hogy a választókerületi határokkal a Kubatov-listák alapján manipuláljanak. Most jó lenne végre tiszta helyzetet teremteni. Jó lenne, ha legalább Vejkey Imre itt megnyilvánulna és elmondaná az ország nyilvánossága előtt, hogy mire készülnek, milyen komoly érvek szólnak amellett - azon kívül, amit most Vas Imre eléggé viccesen előadott -, hogy a választókerületi határokon még mindig módosítani akarnak. Hangsúlyozom, egyszer már a múlt év végén hozzányúltak, és nem utcanév-átkeresztelések miatt, ahogyan ezt itt önök hazug módon állították, ezzel lebuktak akkor itt az általános vitában.

Továbbra is azt kérem, arra adjanak választ, miért akarnak a hátralevő időben még a választókerületi határokba belenyúlni. És azt gondolom, képviselőtársaim, hogy a választási rendszer egy alapvető bizalmi kérdés minden demokratikus társadalomban. Tehát ha önök valóban megfogadták azt az ellenzéki javaslatot, hogy kizárólag 2013. június 30-áig legyen lehetőség machinálni az újrafejlesztett szoftverek alapján a választókerületi határokkal, akkor viszont jó lenne, ha nem lenne több kiskapu, kibúvó. Ezért lenne fontos, hogy ha elfogadnák azt a zárószavazás előtti módosító javaslatot, amit Lamperth Mónika az előbb ismertetett, mert alapvető érdeke fűződik az országnak ahhoz, hogy a választások tisztaságához senkinek ne férjen kétsége.

Itt van a zárószavazás előtt az utolsó alkalom, hogy a kormányoldal színt valljon, hogy miért kell újabb határidő ahhoz, hogy a választókerületi határokhoz hozzányúljanak. Valljanak színt, oszlassák el azokat a kételyeket, hogy valójában a Kubatov-szoftverek újbóli fejlesztése az oka annak, hogy továbbra is hozzá akarnak nyúlni a választókerületi határokhoz.

Köszönöm szépen. (Taps a függetlenek és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Vas Imrének, a Fidesz képviselőjének.

DR. VAS IMRE (Fidesz): Schiffer képviselőtársamnak még egyszer mondanám: nem azért kellett, mert nem volt minden választókerületben templom, hanem azért, mert többek között a Debreceni nagytemplom egyetlenegy választókerülethez sem tartozott, ezért kellett többek között módosítani.

És azt is elmondtam képviselőtársamnak, hogy azért kell módosítani a választójogi törvényt, hogy a választási eljárási törvényben elfogadott módosításokat át lehessen vezetni, tekintve, hogy ez a törvény még nem került kihirdetésre, erről az Országgyűlésnek a zárószavazást meg kell ismételni, tekintve az Alkotmánybíróság döntésére. Tehát nem azért, mert nincs templom, hanem azért, hogy az országban egyetlenegy olyan épület se legyen, amely nem tartozik egyetlenegy választókerülethez sem.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Felszólalásra következik Gulyás Gergely, a Fidesz képviselője.

GULYÁS GERGELY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon röviden szeretném majdhogynem megismételni azt, amit Vas Imre elmondott, mert Schiffer András nem nem képes megérteni azt, ami elhangzott, de mégis így tesz. Tehát a választókerületi határoknál azokat a kisebb pontatlanságokat, amelyeket orvosolni kellett, azokat a választási eljárási törvény tavaly decemberben orvosolta. De miután volt egy előzetes normakontroll, az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek mondta ki egyes rendelkezéseit a választási eljárási törvénynek, és így a törvény egésze nem léphetett hatályba, ezért ezeket a rendelkezéseket később el kell fogadni.

Semmi mást nem akarunk módosítani, mindenki számára ismert 2012 decembere óta, hogy milyen választókerületi határok lesznek, de ezeket technikai értelemben újból el kell fogadni. Ennyi a javaslat, és semmi több ennél.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(10.30)

ELNÖK: Megadom a szót Dúró Dórának, a Jobbik képviselőjének.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Gulyás képviselő urat akkor arról kérdezném, hogy ha megvan már az a normaszöveg, amit el szeretnének fogadni, akkor miért szükséges önöknek június 30-i határidőhöz kötni ezt. Akkor miért nem nyújtják be már most és fogadják el? Akkor minden ilyen kétséget el tudnának oszlatni.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Gulyás Gergely képviselő úr válaszol.

GULYÁS GERGELY (Fidesz): Nem lenne udvarias, ha nem válaszolnék a hozzám intézett kérdésre. Miután a választási eljárásról szóló törvény összes rendelkezését egyszerre kell elfogadni, és az alkotmánymódosítás is érinti az eljárási törvény egyes részeit, a médiakampányra vonatkozót, ezért az alkotmánymódosítást követően lesz lehetőség arra, hogy az eljárási törvényt elfogadjuk. De hogy egyértelműen követhető legyen az, amit mondtam, mindenki meggyőződhet majd arról, hiszen ott a választókerületi határokkal kapcsolatos pontosítás szó szerint meg fog egyezni azzal, amit már decemberben az Országgyűlés egy alkalommal elfogadott.

Köszönöm. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Most Schiffer András független képviselő lényegre törő, 18 másodperces felszólalása következik. (Derültség.) Öné a szó.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (független): Köszönöm szépen. Vas képviselőtársam, eddig abban a hiszemben voltam, hogy a 106 egyéni választókerület lefed 93 ezer négyzetkilométert, de akkor ezek szerint itt most egy új információ van: ez mégsem igaz.

A másik, Gulyás képviselőtársamnak. Az Alkotmánybíróság nem a választókerületi határokról mondott ítéletet. Tehát ez, amit ön elmondott, nem indokolja azt, hogy miért akarnak buherálni a választókerületi határokkal. (Az elnök többször csenget.)

Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP és a függetlenek soraiban.)

ELNÖK: Gulyás Gergely, tisztelt képviselő úr, ön mindig betartja a Házszabályt, tehát csak kérdezem, hogy 3 másodperc környékén be tudja-e fejezni a felszólalását. (Jelzésre:) Pillanat: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 - most!

GULYÁS GERGELY (Fidesz): Schiffer Andrásról eddig azt hittük, hogy ismeri az Alkotmánybíróság gyakorlatát, most kiderült, hogy ez nem így van. Hiszen ha az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánít egy törvényt, akkor az egésze nem lép hatályba.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Hát, az önökhöz képest még időmilliomos Dúró Dórának, a Jobbik képviselőjének adom meg a szót. (Derültség.)

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A választókerületi határokat nem kellene a választási eljárási törvényhez kötni, hiszen a választójogi anyagi jogi törvény szabályozza. Tehát nyugodtan el lehetne fogadni anélkül is.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a Jobbik, a függetlenek és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Mivel több jelentkező nincs, illetve a felszólalási idők lejártak, most megkérdezem Vejkey Imre képviselő urat előterjesztőként, hogy kíván-e válaszolni az elhangzottakra. (Jelzésre:) Úgy látom, igen. Öné a szó, képviselő úr.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy technikai módosításról van szó. Ez év január 7-én az Alkotmánybíróság egy határozatot hozott, annak alapján a Ve. nem tudott hatályba lépni. Azért, hogy 2014-ben a választásokat lefolytathassuk, szükséges volt ez a módosító.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Közbeszólások a függetlenek és a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a módosító javaslatokról határozunk.

Az ajánlás 1. pontjában szereplő indítvány nem kapta meg a szükséges bizottsági támogatást, ezért erről nem döntünk.

Az ajánlás 2. pontjában szereplő indítványt az előterjesztő támogatja. Kérdezem önöket, elfogadják-e ezt az indítványt. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 291 igen szavazattal, 26 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elfogadta.

Most a zárószavazás következik. A törvényjavaslat sarkalatossági záradéka szerint az 1. § elfogadásához minősített többség szükséges, így a zárószavazásra két részletben kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a törvényjavaslat minősített többséget igénylő rendelkezését az egységes javaslat imént módosított szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 257 igen szavazattal, 59 nem ellenében, tartózkodás nélkül a minősített többséget igénylő rendelkezést elfogadta.

Így kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő rendelkezéseit az egységes javaslat szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 260 igen szavazattal, 59 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az egyszerű többséget igénylő rendelkezéseket elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. Egyúttal, mielőtt távoznának, kihirdetem a név szerinti szavazás eredményét.

Tehát bejelentem, hogy az Országgyűlés a T/9929. számú törvényjavaslat ajánlásának 12. pontjáról a név szerinti szavazással így döntött: az indítványt 41 igen szavazattal, 246 nem ellenében, 10 tartózkodás mellett elutasította.

Most, munkánk folytatása előtt két perc technikai szünetet rendelek el. Tisztelettel kérem a képviselő miniszter és államtitkár urakat, hogy ha lehet, a megbeszéléseiket ne az ülésteremben folytassák, hogy munkánkat valóban tovább tudjuk vinni. Köszönöm. (Rövid szünet.)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény, valamint a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Bartos Mónika, a Fidesz képviselője indítványát T/10132. számon megismerhették.

Most az előterjesztői expozé következik. Megadom a szót Bartos Mónika asszonynak, a napirendi pont előadójának, 20 perces időkeretben. (Csenget.) Nem a felszólalás ideje járt le, képviselő asszony, hanem kis figyelmet és csendet kérnék.

Köszönöm szépen, öné a szó.




Felszólalások:   19-48   26-48   48      Ülésnap adatai