Készült: 2024.04.29.13:00:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2000.12.05.), 56. felszólalás
Felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Több benyújtott, illetve most benyújtás alatt lévő módosító indítványhoz kívánok hozzászólni, ezek közül szeretném elsőként megemlíteni a rendőrség költségvetéséhez beérkezett T/3122/521. számú módosító indítványt.

Az elmúlt években örvendetesen javult a közbiztonság helyzete, azonban ezzel az eredménnyel még közel sem lehetünk elégedettek. Tudjuk, ismerjük azt, hogy a rendőri állomány milyen rossz anyagi helyzetben van, milyen nagyon rossz tárgyi feltételekkel rendelkezik, ezért az ezekhez szükséges forrásokat mindenképpen elő kell teremteni.

Ez a módosító indítvány összességében 7 milliárd forint többlettámogatást biztosít e feladathoz. Ez bontásban is tartalmazza az egyes főkapitányságok többlettámogatási javaslatát. Pest megye helyzetét szeretném ebben a kérdésben kicsit bővebben taglalni. Szeretnék rámutatni arra, hogy milyen aránytalanság van az egyes főkapitányságok finanszírozása és az ellátandó feladat között.

Pest megye több, mint egymillió lakossal rendelkezik, és emellett a Dunakanyar és Ráckeve térsége igen jelentős idegenforgalmat is lebonyolít. Ez a feladat messze nincs arányban a főkapitányság rendelkezésére bocsátott forrásokkal. Különösen nincs arányban akkor, ha például összevetjük a budapesti főkapitányság finanszírozásával. Látható, hogy a BRFK a módosító indítvány szerint több mint 20 milliárd forinttal fog gazdálkodni kétmillió lakos tekintetében, Pest megye pedig mintegy 6 milliárd forinttal fog gazdálkodni egymillió lakos tekintetében.

 

(9.50)

 

Ez azt jelenti, ha Pest megyének, mondjuk, 2 millió lakosa lenne, akkor is 12 milliárd a finanszírozása, és ez még mindig messze elmarad a 20 milliárdtól. Tehát én szeretném ezúton is felhívni a belügyminiszter úr figyelmét arra, hogy ezt az aránytalanságot meggyőződésem szerint tovább kell csökkenteni.

A másik módosító indítvány pedig a lakásenergetikai rendszerhez kapcsolódik. Örülök annak, hogy ezt több frakció is támogatja. Az indítványt Mádi László, Várkonyi András és Sasvári Szilárd jegyezte.

Emlékezhetünk arra, hogy az elmúlt hónapokban is nagyon sok önkormányzatnál igen jelentős lakbéremelkedés történt. Többszörösére emelkedtek a lakbérek. Ezt azzal indokolták, hogy közelíteni kell a piaci árakhoz. Nekem más ezzel kapcsolatban az állásfoglalásom és véleményem, mégpedig az, hogy nem lehet összekeverni ezt a két szektort, a magánszektort és az önkormányzati szektort. Az önkormányzatok elsősorban rászorultsági, szociális alapon kell hogy ezt a kérdést kezeljék, nem pedig piaci alapon, és nem sokszor, vagy általában nem elegendő az a szociális háló, amelyet ehhez rendelnek.

A bérlakásban élők zömmel társasházban laknak, tömblakásokban, panellakásokban, és őket még fokozottan sújtja az, hogy ezek a lakások igen rossz hőszigeteléssel rendelkeznek, elavult a fűtésrendszerük, és ehhez a feladathoz nyújt mintegy 3 milliárd forint többletforrást ez a módosító indítvány. Szeretném ezt is a szíves figyelmükbe ajánlani.

Továbbá még van néhány általam, illetve más által is benyújtott módosító indítvány. Ezek közül szeretném kiemelni a nagymarosi vízlépcső rehabilitációs területeinek a fenntartási igényét. Mint ismeretes, 1994-98 között ezek a helyreállítási munkák igen erősen lelassultak, hiszen az előző kormány azon gondolkodott és azon dolgozott, hogy hogyan lehetne mégis valahol a közelben. a környéken vízlépcsőt építeni. Ezek a területek azóta igen erősen elhanyagolt állapotba kerültek, a fenntartása forrásokat igényel, úgy a bal parton, mint a jobb parton. Ez a módosító indítvány a 2001-2002. évi költségvetésekben kíván ehhez forrásokat teremteni mintegy 35 millió forint összegben.

Szeretném még a tisztelt Ház figyelmét felhívni arra, hogy ugyan az 1999. június 18-20-a közötti esőzések valamilyen szinten orvoslásra kerültek, azonban nagyon sok vízfolyás állapota még igen erősen leromlott, és félő, hogy ha további esőzések történnek, akkor ezek a károk tovább fokozódnak, és ezeket a károkat mindenképpen célszerű kezelni, illetve megoldani, megelőzni. Erre irányul a következő módosító javaslatom, amely a választókörzetemben két patakot érint, a Dera-patakot, amely Pilisszentkereszt, Csobánka és Pomáz területén folyik, illetve az Apát-kúti-patakot. Kérem ezen indítványok támogatását is. Köszönöm a szót. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai