Készült: 2024.04.29.13:29:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2000.12.05.), 279. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:36


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A 38/2000. számú gazdasági miniszteri rendelettel a miniszter úr módosította a földgáz díjának megállapításáról szóló 1990-es rendeletét.

A rendelet a nagyfogyasztói körben új, megemelt tarifát vezetett be. Az új tarifa a kormány által prognosztizált inflációt lényegesen meghaladó mértékű, több mint 40 százalékos árnövekedést jelent a meghatározott fogyasztói körben. Törvény írja elő, hogy a fogyasztói árak ne tartalmazzanak indokolatlan megkülönböztetést a különböző fogyasztói csoportok között. Alkotmányos indok nélkül tesz hátrányos megkülönböztetést az önök rendelete: korlátozza, befolyásolja a gazdasági verseny szabadságát, ezzel sérti az alkotmányt.

A hivatkozott rendelet pongyolán, nem körültekintően határozza meg a kedvezményezett fogyasztói kört. Nem tesz engedményt a mezőgazdasági üzemek, az élelmiszer-ipari üzemek és az államháztartási törvény hatálya alá tartozó költségvetési intézmény hőellátását biztosító, de távhőszolgáltatónak nem minősülő vállalkozások javára. A rendelettel a miniszter úr túlterjeszkedett a törvényben a részére biztosított kereteken. Az árak megállapításán túl áralkalmazási feltételeket változtat meg, s elszámolási kérdéseket is szabályoz - felhatalmazás nélkül.

Tisztelettel kérdezem: a gazdasági miniszternek be kell-e tartania a hatályos törvényeket? Milyen jogi alapja van a számla-jóváírási kötelezettségnek? Mekkora terhet róhat az adófizetőkre ez a durva beavatkozás, a perrel reagáló piaci szereplők esetleges pernyerése esetén? Hogyan tervezi megteremteni az összhangot a hatályos számviteli, az áfáról és a gázszolgáltatásról szóló törvénnyel?

 

(15.10)

 

Mennyibe fog kerülni a kenyér azon a településen, ahol kenyérgyár működik, és a gázmérő teljesítménye meghaladja az 500 köbméter/órát, és mennyibe azon a településen, ahol egy kis pékség van, mondjuk, csak 20 köbméter/óra teljesítménnyel? Ki viseli végül a többlet-energiaköltség terheit? Várom a válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai