Készült: 2024.04.29.16:16:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2000.12.05.), 186. felszólalás
Felszólaló Dr. Bazsa György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BAZSA GYÖRGY (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A felsőoktatás költségvetéséhez szólnék hozzá, hiszen abban élek, abban dolgozom. Az elmúlt két évben voltak jó érzéseink, amikor a költségvetési tervezetet tárgyaltuk, hiszen volt növekmény a felsőoktatás támogatásában. Ebben az évben ezt csak a tudományos kutatásról lehet elmondani, ott valóban, mind az OTKA, mind a Magyar Tudományos Akadémia, mind a kutatói bérek tekintetében van előrelépés, és ezt már az általános vitában is üdvözöltük, és most is azt teszem.

Ugyanakkor a felsőoktatás egészét illetően viszont inkább gondjaink vannak, mintsem örömünk. Egyrészt a felsőoktatás működésére, a tényleges napi működésekre nincsen forrásbővítés, nincs reálértéken emelkedés; mindössze a nominálérték tartása vagy talán még az sem mondható el, hiszen a 2 százalékos árvízi elvonás most már beépült a költségvetés szerkezetébe. Ezt maga a minisztérium államtitkára ismerte el, akár oktatási bizottsági ülésünkön, akár felsőoktatási fórumunkon.

Ez különösen nehéz helyzetet teremt akkor, amikor a kormány jelentősen megemelte az államilag finanszírozott hallgatói létszámot. Ellentétben a normatív finanszírozás alapelvével, hogy ilyenkor a megemelkedett létszámhoz a hozzárendelt normatívát többletben meg kellene jeleníteni az intézmények költségvetésében, itt nem ez történik majd, hanem ehelyett ugyanannak az összegnek a nagyobb létszámra történő újraosztása ennek a normatív finanszírozásnak az algoritmusa szerint, ami persze fajlagosan kisebb költséget, támogatást jelent a hallgatók számára.

A felsőoktatás beruházási volumene is ennek következtében kellene hogy nőjön, hiszen ez a megnövekedett, az utóbbi évtizedben háromszorosára nőtt hallgatói létszám több infrastruktúrát, több tantermet, több kollégiumot, több könyvtárat igényel, és évek óta sajnos nominálisan azonos szinten marad csak a beruházási keretünk, nem reálértéken. Ezt még a világbanki kölcsön sem emeli meg, úgyhogy egyre nehezebb és egyre kritikusabb a felsőoktatásban ez az infrastrukturális helyzet.

A felsőoktatási dolgozók bérének kérdésében most rend lesz. Ténylegesen rend, de nem számottevő növekedés, mert a fiatal oktatóknál ugyan van és lesz érzékelhető, több tíz százalékos növekedés, de az idősebb oktatóknál, professzoroknál, docenseknél ez az érték sajnos azt igényli, hogy a törvényt módosítani kell, hogy a jelenlegi fizetések ne csökkenjenek ezen átrendezés következtében.

S ami a legszomorúbb, azt gondolom, hogy a hallgatói támogatások nem nőnek. Sem a 70 ezer forintos éves hallgatói normatíva, sem a 33 ezer forintos lakhatási támogatás, sem a tankönyvtámogatás, sem a sporttámogatás. Azt gondolom, hogy így elébe menni egy új évszázadnak, nem jó politika. Szeretnénk, ha az ilyen értelmű javaslatainkat a kormányoldalon is elfogadnák.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai