Készült: 2024.04.28.01:14:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2004.10.18.), 38. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint minden képviselő, én is megkaptam azt a nyolc civil szervezet által jegyzett petíciót, amely újra felhívja a törvényhozás figyelmét a családon belüli erőszak elleni törvényhozási, jogi fellépés elmulasztására.

(14.20)

A probléma súlyának érzékeltetésére, úgy gondolom, az a legmegfelelőbb eszköz, ha ezen petíció, ezen szöveg utolsó bekezdését idézem is önöknek. “Magyarországon minden harmadik nap meghal valaki családon belüli erőszak, illetve partnerbántalmazás következtében. Ezek a halálesetek nem váratlanul, bármiféle előzmény nélkül, derült égből villámcsapásként lesújtó tragédiák, hanem olyan folyamatok végpontjai, amely folyamatok megállíthatók, megfékezhetők. Az ehhez szükséges jogszabályok megalkotása és a hatékony intézkedések megtétele az önök és kormányuk feladata, felelőssége.ö - szól a szöveg az Országgyűlés képviselőihez.

Az SZDSZ-frakció nevében Eörsi Mátyás képviselőtársam és jómagam is az elmúlt időszakban többször felszólaltunk a családon belüli erőszak elleni fellépés érdekében. Ennek ellenére, úgy érzem, jogos a civil szervezetek szemrehányása, hiszen a probléma kezelésének szükségessége megállapítható, az ezt megállapító és a feladatokat kitűző 45/2003. számú országgyűlési határozat végrehajtása azonban nem történt meg maradéktalanul. Sajnos, nem állíthatjuk ugyanis, hogy sikeresen zárult volna a távol tartás intézményének jogalkotási folyamata, és vannak olyan vélemények is, amelyek szerint úgy tűnhet, mint ha az elkövető emberi jogai az áldozatok élethez, testi épséghez és biztonsághoz való joga fölé kerültek volna.

Szintúgy valós hiányosságra mutat rá a petíció a határozatban megkövetelt kríziskezelő központhálózat kiépülésének számon kérésével. Tény az is, hogy az elsőrendű cél az elkövetők megfékezése kell hogy legyen, nem pedig az áldozatok hajléktalan életének normalizálása.

Mindezek ismeretében a következő kérdéseket szeretném feltenni tisztelt államtitkár úrnak. Milyen intézkedéseket tervez a tárca annak érdekében, hogy a 45/2003. számú országgyűlési határozat jogalkotási feladatai teljesülni tudjanak? Van-e változás a tárca élén bekövetkezett változás után abban, ahogy a tárca a családon belüli erőszak elleni fellépés módját, illetve szükségességét megítéli? És összefoglalva: milyen megoldási javaslatai vannak a tárcának arra a felmérhetetlen súlyú problémahalmazra, amelynek következtében Magyarországon minden harmadik nap meghal valaki családon belüli erőszak vagy partnerbántalmazás következményeképpen?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai