Készült: 2024.04.26.20:31:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2013.04.29.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az Európai Unió statisztikai hivatala 2013. április közepén közzétette a '12-es hiány- és adósságadatokat. Ezek a számok azt mutatják, amit ön is említett: Magyarország visszakerült oda, ahova mindig is való volt, arra a helyre, ahogy ön fogalmazott, az éllovasok közé, az európai éllovasok csoportjába.

Ha azt nézzük, hogy 2011-ben az uniós átlagban 4,2 százalék volt a deficit, és ez csökkent 2012-ben 3,7 százalékra, akkor a magyar 1,9 százalékos hiány egy nagyon jó arányszám. Hadd utaljak itt arra, hogy Spanyolországban tavaly 10,6 százalék, a görögöknél 10 százalék, az íreknél 7,6 százalék, de még a franciáknál is 4,8 százalék vagy éppenséggel a lengyeleknél 3,9 százalékos hiány volt a tavalyi esztendőben. Mindössze 10, azaz tíz ország tudta 3 százalék alatt tartani az államháztartási hiányt: Németország, Észtország, Svédország, Bulgária, Luxemburg, Lettország, Magyarország, Finnország, Ausztria és Románia. Huszonhétből tíz ország, amelyik erre képes volt. Ha kicsit visszatekintünk az időben, akkor azt láthatjuk, hogy 2002 és 2010 között az akkori szocialista kormányoknál 2006-ben 9,4 százalékos hiány volt, vagy 2002-ben 9 százalékos hiány, vagyis sohasem voltak képesek tartani a 3 százalék alatti hiánycélt. Hozzátenném, ha a tavalyi számokat nézzük, ennél is fontosabb pozitívum, hogy az elsődleges egyenleg pedig, tehát az adósságtörlesztés nélkül, pozitívummal zárt, 2,3 százalékos többlettel.

A tisztelt képviselő úr említette az adósságot is. Hadd tegyem hozzá, hogy Európában az az általános tendencia, hogy növekszik az adósság. Európai uniós átlagban 2011-ben 82,5 százalék volt a GDP-arányos adósság, ez 2012-ben felemelkedett 85,3 százalékra. Ezzel szemben Magyarországon a 2011-es 81,4 százalékról 79,2 százalékra csökkent. Magyarországon csökkenő pályán van az adósság. Mindössze 5, azaz öt ország volt erre képes, hogy csökkentse a GDP-arányos adósságot: Görögország, Lengyelország, Lettország, Svédország és Magyarország tartozik ebbe a körbe.

Tisztelt Képviselő Úr! Mind a deficitszámok, mind pedig az adósságszámok azt mutatják, hogy Magyarország egy jelentős pénzügyi konszolidációt hajtott végre. Ezzel a pénzügyi konszolidációval ma Európában az éllovasok közé tartozik. Amennyiben egyébként Brüsszelben valóban, ha csak és kizárólag a számokat nézik, akkor Magyarországnak ki kell kerülni ebben az esztendőben a túlzottdeficit-eljárás alól, amiben 2004 elejétől kezdve Magyarország benne van.

Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy mind a tavalyi hiányadat, mind pedig az adósságadat Magyarország komoly sikere, Magyarországon az emberek, a vállalkozók, a gazdaság, mindenkinek a közös sikere ez az elért eredmény. Hozzátenném, politikai felelősség ennek az eredménynek a megőrzése, éppen ezért idén is, jövőre is 3 százalék alatt tartjuk az államháztartási hiányt.

És akkor zárszóként, ha megengedi, tisztelt képviselő úr, amikor olvastam a felszólalását és ezeket a számokat néztem, akkor hadd idézzem újra Margaret Thatchert, aki egyszer azt mondta, hogy nem látott még olyan szocialista kormányt, amelyik visszafizette volna a saját felhalmozott adósságát. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van!) Végignézve az adatsorokon, azt tudom mondani, hogy sajnos mi sem.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai