Készült: 2024.04.26.07:06:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (1999.05.04.), 211. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:54


Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Sokan és sokszor elmondták már, hogy a magyar szakemberek felkészültsége európai mércével is kiemelkedő. Számos külföldi üzletember tanúsítja, hogy Magyarországon azért is érdemes befektetnie, mert igen jól képzett a hazai munkaerő. Valóban, a magyar oktatásban, szakképzésben, tudományban, kultúrában elért sikereink alapján méltók lehetünk arra, hogy az egységes Európa egyenrangú tagjaiként részesei legyünk a jövő évezred formálásának. Az Európai Unió alapfilozófiája arra épül, hogy bárhol lakjon is valaki, mégis érezze, hogy tagja és aktív részese egy nagyobb és tágabb közösségnek, ahol világosan tisztázott az, hogy ki mivel járul hozzá a nagy közösség építéséhez, és mit remélhet ettől a közösségtől. Ezen túl a jövő évezred kihívása a kommunikáció kihívása lesz. Létkérdés, hogy Magyarországon a legszélesebb körben meghonosodjék a nemzetközi szintű kommunikációs ipar, és hogy kölcsönösen megérthessük egymást partnereinkkel.

Ha azonban mindennapjaink érintkezési kultúráját vizsgáljuk, komoly problémákat találunk. Talán éppen a kommunikációképesség terén legnagyobbak hátrányaink. Ezen belül is elszomorító, de legalábbis elgondolkodtató a második vagy harmadik nyelvet ismerők csekély százalékos aránya a felnőtt lakosságon belül. Az elmúlt években sok minden történt az idegen nyelvek oktatása ügyében, mégsem állíthatja senki, hogy akár csak a tanuló ifjúság körében megoldottuk ezt a korszakos problémát. Ahogy a számítástechnika példája is mutatja, az idejekorán elkezdett nyelvtanulásban számottevő eredményeket lehet elérni, ma azonban nincsenek megfelelő számban felkészült nyelvtanárok, pedig a cél, hogy anyanyelve mellett a polgárok többsége legalább egy, de inkább két idegen nyelvet beszéljen, nem csupán kívánság, hanem természetes követelmény a változó időben és a táguló határok között. István király a fián keresztül is óvta népét az egynyelvű és egyszokású ország esendőségétől. Az új kihívás történelmi súlya fiatal demokráciánk számára nem kisebb, mint annak idején István király idejében volt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mit tervez az Oktatási Minisztérium, hogy az idegen nyelvű kommunikáció terén a közoktatás képes legyen ellátni feladatait? Mit tesz az oktatási tárca azért, hogy a közoktatási intézményekből magas szintű nyelvtudással távozhassanak a tanulók, hogy Magyarország kitörhessen az egynyelvűség béklyóiból?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

(16.00)

 




Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai