Készült: 2024.04.26.07:47:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2015.10.06.), 149. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az Európai Űrügynökség egy kormányközi szervezet, amely a világűr felderítésével és felhasználásával foglalkozik. Az Európai Űrügynökség feladata, hogy kidolgozza az európai űrkutatási programokat és azokat véghez is vigye. Szorosan együttműködik Európán kívüli űripari szervezetekkel.

Az együttműködés azonban nem új keletű, a megállapodás gyökere 1975-re nyúlik vissza. Az Európai Űrügynökség az Európai Űrkutatási Szervezet és az Európai Hordozórakéta-fejlesztési Szervezet összeolvadásával jött létre. Magyarországon kívül, ahogy államtitkár úr is említette, huszonkét európai ország a tagja, melyek közül Románia 2011-ben, Észtország 2015-ben csatlakozott. Magyarország 2015. február 24-én lett teljes jogú tagja az Európai Űrügynökségnek. Meg kell említeni, hogy korábbi együttműködési megállapodások keretében néhány projektben Kanada is részt vesz.

Az Európai Űrügynökség székhelyét Párizsban találjuk, itt határozzák meg a főbb irányvonalakat és döntenek a programokról, missziókról. Az összes tagállamot figyelembe véve jelenleg több mint kétezer alkalmazott - tudósok, mérnökök, informatikai szakemberek és az adminisztratív személyzet - dolgozik az Európai Űrügynökségben.

Az Európai Űrügynökséget létrehozó alapokmány, amelynek kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot tárgyaljuk, határozza meg az űrügynökség működésének feltételeit.

Magyarország az Európai Űrügynökség együttműködő államaként 1991 óta vesz részt különböző tudományos és innovációs programokban. A kormány az utóbbi években arra törekedett, hogy ezt az együttműködést még szorosabbra fűzze. A csatlakozási folyamat keretében az űrügynökség munkatársai 2014-ben felmérték a magyar űrszektor állapotát és lehetséges fejlődési lehetőségeit. Adataink szerint jelenleg legalább 41 űriparhoz köthető vállalkozás, egyetemi és akadémiai kutatóintézet működik Magyar­országon, amelyek mind világszínvonalat képviselnek, és képesek továbbfejlődni, bővülni és részt venni az űrügynökség programjaiban.

A 2015. február 24-én, Budapesten, a Művészetek Palotájában aláírt csatlakozási szerződéssel Magyar­ország is az Európai Űrügynökség teljes jogú tagjává vált. A teljes jogú taggá válás révén Magyarország az eddigieknél szélesebb körben csatlakozhat az Európai Űrügynökség tudományos, oktatási és ipari programjaihoz. A tagságból fakadó előnyök révén a csúcstechnológiával foglalkozó hazai űripari vállalkozások és kutatóintézetek meg tudják őrizni jelenlegi vezető pozíciójukat a régióban.

(19.10)

A magas hozzáadott értéket termelő cégek és műhelyek további dinamikus fejlődésükkel növelhetik az ágazat és egész Magyarország versenyképességét. A piacképesség erősítése számos kapcsolódó iparágban is jelentkezhet. Az egyetemek közreműködése révén pedig korszerűbbé válhat a műszaki felsőoktatás. A bővülő lehetőségek új munkahelyek létrejöttéhez vezethetnek és elősegíthetik a magasan képzett műszaki értelmiség itthon tartását. Ezért azt gondolom, hogy érdemes támogatnunk az Európai Űrügynökséget létrehozó alapokmány kihirdetéséről szóló T/6399. számú törvényjavaslatot.

Ehhez kapcsolódik vagy ebből következik a T/6400. számú, az alapokmány részes államai és az űrügynökség között a minősített információk védelméről és cseréjéről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló javaslat, hiszen fontos az űrügynökség, a tagállamok és a tudományos és ipari szereplők számára is a minősített adatok, információk integritása, védelme.

A T/6402. számú javaslatban pedig a hordozóeszközök fejlesztésének keretrendszere, annak feltételrendszere szerepel. A hordozórakéta-nyilatkozat a feladat- és hatásköröket tisztázza, és azt, hogy az esetleges károkért mely szereplők milyen mértékben viselnek felelősséget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő javaslatok szorosan összefüggnek egymással, segítik a magyar tudomány, a magyar űrkutatás nemzetközi elismerését, további fejlődését, a szektorhoz kapcsolódó hazai szereplők piacképességének erősítését, ezért kérem képviselőtársaimat a támogatásukra. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai