Készült: 2024.05.11.11:35:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.), 142. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Részben a szakbizottsági vitán is részt vettem én magam személyesen is, részben pedig az általános vita tapasztalatai alapján módosító indítványokat nyújtottam be a konkrét jogszabályhoz. Emlékszünk arra a politikai vitára, amit többek között az váltott ki, hogy Harangozó Gábor, az MSZP agrár- és vidékfejlesztési ügyvivője egy sajtótájékoztatón több pontját tartotta részben alaptörvény-ellenesnek, részben pedig mindenképpen sok százezer vidéken élő magyar ember érdekével ellentétesnek.

Itt van egy konkrét pont, amit gyorsan idéznék, ez az eredeti javaslatban a következőképpen szerepelt a föld értékének megállapítása kapcsán: „A föld értéke megállapítása során piaci összehasonlító adatokon alapuló forgalmiérték-becslés nem alkalmazható.” Nagyon világosan ismertettem én is az általános vita során, illetve Harangozó Gábor is nagyon világosan mondta el a sajtótájékoztatóján, hogy ez a helyzet fenyeget azzal, hogy nagyon nagy mértékben és tömegével értéktelenednek el földterületek az ország bizonyos részein.

(12.30)

Hiszen nyilvánvalóan, ha egyedül a termőképesség jelent az összehasonlítás kapcsán lehetőséget, illetve a piaci összehasonlító adatokat nem lehet ilyen értelemben figyelembe venni, akkor ez óriási gondokat fog okozni. Az ország nehezebb sorsú területein lévő földek, mondjuk egyébként az ország centrumában lévő földekkel nagyjából hasonló értékűek lesznek.

Nagyon sok minden meghatározhatja egyébként egy földnek az értékét, például a megközelíthetősége, aszfaltos úthoz való közelsége, sok ilyen szempontot az asztalra raktunk. Részben történtek módosulások. Tehát én azt mondom, hogy persze, részbeni visszavonulás történt a javaslat kapcsán, de nagy egészében szerintem helytálló az a megállapítás, hogy egyfajta újfeudalizmust épít ez a javaslat is, egyébként a következő javaslat is, és általában véve az önök politikája ebbe az irányba mutat.

Egyébként benyújtottam a módosító indítványokat, amelyeket az általános vitában szóvá tettem. Részben ezek a javaslatok egyébként az agrárkamara jogosultságaival kapcsolatos adatvédelmi kérdésekkel voltak kapcsolatosak, hiszen nemcsak a gazdálkodók adataihoz férhet hozzá a kamara álláspontunk szerint, hanem a gazdálkodás körülményeihez kapcsolódó adatokhoz, illetve a hozzátartozók adataihoz is, ami azért mindenképpen ellentétes a Ptk.-val.

A már említett forgalmiérték-becslés alkalmazása kapcsán nyújtottunk be egy konkrét technikai jellegű megoldást, ami szerintünk üdvözítő lett volna ilyen értelemben. És azt gondolom, hogy nagyon helyes az a javaslat is, amit harmadikként tartalmaztak eredetileg az eredeti előterjesztéshez benyújtott javaslataink. A javaslat arra tekintettel kívánta itt megszünteti a mezőgazdasági igazgatási szerv döntései elleni fellebbezést, hogy az agrárkamara ma képtelen eleget tenni azon törvényi előírásainak, hogy a mérlegelési jogkörben hozott döntését taxatíve meghatározott feltételekre alapozza. Ennek kapcsán szerepel javaslat az eredeti előterjesztésben, ezt sem tartjuk szerencsésnek.

A javaslatainkat nem fogadták meg; mondjuk, olyan nagyon nem vagyunk ezen meglepődve, de még egyszer mondom, minden módosító indítványt és eszközt meg fogunk ragadni annak érdekében, hogy ez a fajta újfeudalizmus ne valósuljon meg Magyarországon, amit önök elképzeltek. Egyébiránt azt gondolom, hogy van olyan előterjesztés, ami előttünk áll még itt a mai napon, Kósa Lajos elhíresült javaslatára gondolok, ami egy új vadkapitalizmust alapoz meg, ez pedig a vidéki, falusi megfelelőjét, egy vad újfeudalizmust. Én azt gondolom, egyik sem irányadó, egyik sem szerencsés. Lehet, hogy kevesebb szó esett erről az előterjesztésről, mint a másikról, de ezzel kapcsolatban is az egyetlen helyes magatartás az lenne, ha visszavonnák a javaslatukat. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP és a Párbeszéd padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai