Készült: 2024.09.24.14:05:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 60. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Talán egy pillanatra megérné visszatérni 2010-re, a Fidesz-KDNP-kormány örökségére, ami Európában a devizahitelek tekintetében a legsúlyosabb örökség volt, hiszen Európa egyetlen országában sem adósodtak el úgy az emberek devizahitelben, elsősorban svájci frankban és euróban, mint Magyarországon. Persze, ennek is megvan a maga oka, a szocialista kormányok felelőtlenül inkább elősegítették, az embereket szinte ösztönözték, hogy vegyenek fel devizahitelt, aminek a sajnálatos következményei aztán meglettek, amivel a Fidesz-kormánynak kellett szembenéznie.

A kormány már 2010-ben egyértelműen kimondta, hogy meg fogja állítani a devizahitelezést, ezért megtette a megfelelő lépéseket, és azt is kimondta, hogy azokon az embereken segít, akik jelzáloghitelt, devizahitelt vettek fel. Azt tekinti elsődlegesnek, hogy azokon a családokon segítsen, akik ebből lakást vásároltak, korszerűsítettek vagy bővítettek. Tehát 1 millió 300 ezer családról, szerződésről van szó, ennyi emberen kellett segíteni.

Azért azt senki nem vitathatja el, hogy a kormány intézkedéseinek, amiket az elmúlt négy, illetve öt évben hozott, nagyon komolyan megvannak az eredményei, hiszen ma már lényegében azt mondhatjuk, hogy a devizahitelezést, legalábbis ami a magánszemélyeket illeti, teljes egészében kivezettük a piacról és megszüntettük, hiszen ez az év erről szól az elszámolással, a forintosítással, illetve a jövőben hatályba lépő fairbank-törvénnyel. De ha végiggondoljuk, hogy a kormány az önkormányzatok hitelét is átvállalta, és az államadósság tekintetében is csökkentette a devizakitettséget, akkor úgy gondolom, hogy nagyon komoly eredmények vannak.

Az ön által említett probléma valóban létezik, hogy a gépjárműhitelesekre, a lízinghitelesekre, a fogyasztási hitelt felvevőkre nem terjed ki a kormány, illetve az Országgyűlés döntése. Ez egyébként az összes hitelfelvevőnek a 13 százaléka. Ezzel szemben például a forintosítás 700 ezer embert, szerződést fog érinteni, és 3600 milliárd forint értékben történik meg a forintosítás. Úgy gondolom, hogy a probléma jelentős részében, a magánemberek, a családok szempontjából a valós problémát tekintve a kormány segíteni tudott és a nehézségeket megoldotta.

A gépjárműhitelek tekintetében egyébként már a svájci jegybank bejelentéséhez képest sem olyan rossz a helyzet, mert akkor 340 forint körül volt a svájci frank árfolyama, a ma reggeli árfolyam szerint pedig 282 forint. Tehát már kedvezőbb a helyzet, még ha nem is állt vissza arra a szintre.

Egyébként pedig a lízingszövetség elnökének nyilatkozata alapján a probléma nem akkora súlyú, hiszen a gépjárműhitelek tekintetében maximum két év van hátra a lejáratig, tehát szó sincs arról, hogy hosszú távú, 10, 15 vagy 20 éves elköteleződésük lenne az embereknek. Ez nem azt jelenti, hogy ez társadalmi szempontból nem probléma, ez nehézség ezeknek az embereknek, de nem akkora horderejű, mint amit már hátrahagytunk gondot, problémát, magyarul: mint azoknak az embereknek a nehézségei, akik jelzáloghitelt vettek fel devizában. Ezt a kérdést a kormány rendezte. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai