Készült: 2024.09.19.14:24:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2015.05.19.), 20. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban úgy van, ahogy ön felvezette, lényegében a költségvetési törvényjavaslat, illetve az adó-törvényjavaslat vitája a jövő héten fog megkezdődni a parlamentben, és le is zárul majd az általános vitája. A költségvetés, illetve az adótörvények elfogadása az év első felében nem teljesen újszerű a parlament életében, hiszen erre vonatkozó javaslat, legalábbis kétéves költségvetésre vonatkozó javaslat már volt a parlament előtt, azonban az, hogy ilyen korán legyen elfogadva mindkét törvény, ez valóban egy biztonságot, kiszámíthatóságot és stabilitást jelent a magyar gazdaság számára, a magyar emberek számára. Hiszen a júniusi elfogadással, júliusi kihirdetéssel fél évük van arra, hogy lássák, tudják, hogy mi történik a pénzügyekben, a gazdaságpolitikában, a költségvetésben, mire számíthatnak az elkövetkezendő évben.

Az ön által felsorolt javaslatokat, amelyek mind-mind a családok helyzetét jobbítják, valóban tartalmazza egy részüket a költségvetés, más része pedig az adótörvényekben lelhető fel. De valójában azon kell szerintem elgondolkodni, hogy hogyan jutott ide az ország öt év alatt 2010-től, hiszen a 2010-es állapotokra még emlékszünk, amikor egy pénzügyileg, gazdaságilag szétesett országról beszélhettünk, egy növekvő munkanélküliség, növekvő államadósság, a költségvetési hiány tarthatatlansága kapcsán abban az időben Görögországgal együtt emlegették még Magyarországot.

(11.50)

Ma már azt kell hogy mondjuk, öt évvel később a költségvetés készítésekor, hogy egy tartós, kiszámítható, stabil növekedési pályára állt az ország, amely az Európai Unió élmezőnyébe tartozik. Magyarország most már minden szinten elismerést kap a gazdasági teljesítménye miatt. Ez a teljesítmény teszi lehetővé azt, hogy a magyar családoknak, a magyar vállalkozásoknak is tudjunk ezekből a központi bevételekből, adóbevételekből többet juttatni.

A kormány elsődleges szempontja mindig az volt, hogy a gyermeket nevelő családokat segítse. Nyilván a költségvetés és az adótörvények is ezt a szempontot érvényesítik azáltal, hogy csökkentik az adóterheket. De emellett még három adónemben található csökkentés. Egyrészt az alapvető élelmiszerek vonatkozásában az áfakulcs csökken, a sertéshús tekintetében, de meg kell említeni, hogy csökkenni fog a helyi adó esetében az iparűzési adó mértéke a háziorvosok számára. Ezt az önkormányzatok rendeletben kell hogy elfogadják, és jövő év január 1-jétől léphet hatályba, amelynek a lényege, hogy a háziorvosoknak nem szükséges iparűzési adót fizetni a helyi önkormányzatnak, amennyiben ezt az önkormányzat rendeletben kimondja. Ennek az érintetti köre több mint 6300 orvost jelenthet, a mértéke pedig orvosonként, vállalkozónként elérheti a 200 ezer forintot. Erre is lehet persze mondani, hogy jelképes, de úgy gondolom, mégiscsak egy tehercsökkenés, mégiscsak a háziorvosok számára egy bizonyos összeg ott fog maradni, amivel az orvosi rendelő esetleges rezsiköltségét tudják finanszírozni.

Fontos kiemelni azt is, hogy végre eljutottunk oda, amit az Európai Unió régóta vár tőlünk, hogy csökkenteni tudjuk a bankadó mértékét. Ennek egy célja van, hogy a kereskedelmi bankok a hitelezési aktivitásukat tudják növelni, és a magyar gazdaságot tudják finanszírozni. Nagyon fontos lépés, a kormány által megígért lépés. Azt gondolom, hogy ez is a stabilitást, a kiszámíthatóságot jelzi, mutatja a pénzügyi szektor számára, aminek előnyeit majd természetesen a magyar lakosság fogja élvezni.

Összességében minden területen egy kicsit lépünk előre a költségvetési, illetve adótörvényben. Nagyon fontos itt is elmondani, hogy az elmúlt tíz év legrövidebb adótörvényét nyújtottuk be a parlamentnek, a parlament asztalára, amely nem tartalmaz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) új közterhet, csak adócsökkentést tartalmaz az új adótörvénycsomag. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai