Készült: 2024.04.29.15:37:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2004.09.21.), 288. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A beterjesztett törvényjavaslat a közép- és országos szintű hivatásos állományban dolgozók ez évi bérfejlesztését rendezi.

A kormány és a rendvédelmi szervek, a szakszervezetek között 2004. július 2-án megállapodás született. Az önök előtt lévő törvénytervezet nem más, mint e megállapodásban foglaltak végrehajtásának érvényesítése a jog eszközeivel. Ebben a megállapodásban a kormányzat vállalta, hogy az országos és középirányító szerveknél dolgozó hivatásos állomány illetménykiegészítését 5 százalékponttal emeli, ennek jogszabályi feltételeit megteremti. A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény rendelkezik az illetményről, melynek összetevői a beosztási és rendfokozati illetmény, az illetménykiegészítés, valamint az illetménypótlékok.

Pontosan szeretnék fogalmazni, hogy érthető legyen, mi is a mai törvénymódosítás tárgya, pontosan azért, hogy ne keletkezzenek azután majd mendemondák, esetleg hamis illúziók.

Nos, kiket is érint a bérfejlesztés? A következő szolgálati helyek hivatásos állományú dolgozóit, mintegy 25 ezer főt érint. Érinti az illetékes minisztériumok közvetlen irányítása alá tartozó szervek hivatásos dolgozóit, érinti az országos parancsnokságokon szolgálatot teljesítőket, a legalább megyei illetékességű középirányító szervek hivatásos állományát, valamint a mostani törvénymódosítás érinti a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársait. A béremelés mértéke, amely a törvényjavaslatban van, az érintettek beosztási illetményéhez tartozó illetménykiegészítés 5 százalékos, amelyet 2004. január 1-jéig visszamenőlegesen kapnak meg a kollégák.

Fontosnak tartom elmondani, miért éppen ezt a kört, tehát miért éppen a központi és a területi szintet érinti a bérfejlesztés, és persze miért éppen ebben az időpontban. A pontos kép érdekében vissza kell utalnom a kormányzati ciklus elején már deklarált kormányzati szándékra, amely azóta sem változott, nevezetesen, hogy a fegyveres és rendvédelmi szervek helyi egységeinek a megerősítésére nagy hangsúlyt helyezünk. A költségvetés által biztosítható bérfejlesztési lehetőségekkel elsősorban a végrehajtó állomány felé fordultunk, ebben az irányban differenciáltunk.

A helyi szervek megerősítése, a látható rendőrség programjának a megvalósítása érdekében 2003. január 1-jétől illetménykiegészítést kaptak a helyi szervek hivatásos állományú dolgozói, tehát a városi kapitányságokon dolgozók. Ők ezt már meg is kapták. Ennek a mértéke végzettségtől, beosztástól függően az illetményalap 6 és 8 százaléka volt 2003-ban; 2004-ben, ebben az évben ez már 10, illetve 15 százalékra emelkedett a tisztek, illetve a tiszthelyettesek esetében. Ezzel párhuzamosan a helyi hivatásos tűzoltóknak az előző kormány által megszüntetett veszélyességi pótlékát is visszaállítottuk. A 2003-ban és 2004-ben történt kétlépcsős emelésnek köszönhetően ma a tűzoltók helyi szinten a veszélyességi pótlék mértékét az illetményalap 45 százalékában tudhatják. Ezt ma már a költségvetés biztosítja.

A helyi illetménykiegészítések - amelyekről itt most szóltam - ilyen mértékű emelése már a szektor egészében vagy összességében kedvező hatást keltett, mégis a különböző állománycsoportok, a területi és a központi szervek között bizonyos feszültséget okozott. Az illetménykiegészítés közép- és felső irányító szerveknél történő jelenlegi, napirenden lévő 5 százalékos emelése ezt a bizonyos feszültséget csökkenti, erre tesz javaslatot. Persze, az időzítés is nagyon egyszerű, hiszen azt kell mondanom, hogy a szakszervezetekkel történt tárgyalások lezárása, a finanszírozási háttér megteremtésének a biztosítása, a jogi előkészítés mára állt össze kerek, teljes egésszé.

A javasolt illetménykiegészítés forrásigénye 3,2 milliárd forint. A vám- és pénzügyőrségnél, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoknál rendelkeznek a tárcák a szükséges forrásokkal, így 2,2 milliárd forint pótlólagos költségvetési támogatásra van szükség, mely a központi költségvetés általános tartalékában rendelkezésre áll.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselők! A magyar lakosság számít arra, hogy a rendőrség, a határőrség, a tűzoltóság, a vám- és pénzügyőrség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, a büntetés-végrehajtás, tehát a rendvédelmi szervek mindannyiunk érdekében végzik a munkájukat, a lakosság biztonságban érezheti magát. Ennek egyik feltétele a szerveken belüli munkabéke, a nyugalom.

Az érdekegyeztetés során a kormányoldal érdemben vizsgálta a szakszervezetek, a munkavállalók valamennyi javaslatát. A több hónapos tárgyalássorozat alatt olyan megoldást kerestünk és találtunk közösen, amely a rendszeres illetmények emelkedésével garantált bérnövekedést okoz, és ez finanszírozható is.

A törvénymódosítás elfogadása után - csak néhány számot szeretnék mondani - a Belügyminisztérium szerveinél, az országos hatáskörű szerveknél beosztástól, rendfokozattól, a szolgálati idő figyelembevételével milyen átlagbérek alakulnak ki? Tisztek esetében az országos hatáskörű szerveknél 250-330 ezer forint közötti bérekről beszélhetünk, tiszthelyettesek esetében 170 és 200 ezer forint közötti bérekről lehet beszélni. A területi szerveknél, tehát például a megyei főkapitányságokon tiszthelyettesek esetében 160-190 ezer forint közötti illetményekről beszélhetünk, tisztek esetében ez 270 és 300 ezer forint között alakul.

Tisztelt Országgyűlés! Itt is szeretném megköszönni, és köszönöm az érdekegyeztetési tárgyalásokon részt vevő szakszervezetek kezdeményező, mindvégig korrekt magatartását.

(20.10)

A kormányzat kész arra, hogy a 2005. évi költségvetéshez kapcsolódó személyi juttatásokról hasonlóan konstruktív tárgyalásokat folytasson az érdekegyeztetési rendszer különböző fórumain. A kollégák jobb életfeltételei, a nyugalom, a munkabéke, a hivatásos állományra számító lakosság biztonságérzete érdekében kérem, hogy a beterjesztett törvényjavaslatot vitassák meg, majd pedig fogadják el.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai