Készült: 2024.04.29.13:06:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2004.09.21.), 2. felszólalás
Felszólaló Kis Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KIS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Államtitkár Úr! Magyarországon a tejfogyasztás messze elmarad az európai uniós tagországokétól. Sajnos, ez megmutatkozik az egész nemzet egészségi állapotában, de különösen aggasztó ez, ha a gyermek korosztálynál végzett felmérések adatait vizsgáljuk. A tanulóknak csak 54 százaléka állítja, hogy rendszeresen reggelizik, közöttük is legkevésbé jellemző ez a 8. osztályos gyerekekre. A tanulólétszám felét sem éri el azoknak a száma, akik naponta isznak tejet, ez 47 százalék. Sajnos, ez azonos a kóla- vagy a szörpfogyasztás arányával.

A fenti megállapítások és tények is azt bizonyítják, hogy a probléma megoldása intézkedéseket sürget. Az intézkedés nem maradt el. Az Országgyűlés szocialista indítvány alapján hozta meg az “Igyál tejetö programról szóló határozatát. Az ingyenes és teljes körű iskolatej-ellátás jól illeszkedik a Johan Béla népegészségügyi programba. Az iskolatejprogram 2004. május 1-jével indult. A kormány szeptemberi ülésén jelentés formájában áttekintette az indulás tapasztalatait, és megállapíthatta, hogy az igen sikeres volt.

Az iskolatejprogram tavaszi, rövid időszakára vonatkozóan összesen 930 iskolafenntartó jelezte a programban való részvételi szándékát, és nyújtotta be az ehhez szükséges dokumentációt. A jóváhagyott szerződések alapján mintegy 252 ezer tanuló részesült az ellátásban, ez 27 százalékos részvételi arány. Hiánypótlásra 324 önkormányzat, valamint a Budapest főváros által megkötött szállítási szerződés esetében került sor, amely további 150 ezer tanuló ellátását jelenti. A több mint 2100 iskolafenntartó települési önkormányzat 43 százalékos területi elfedettséget jelent, ez a rövid felkészülési idő mellett kiváló eredmény.

A kormány által leszűrt tapasztalatokat igazolja vissza egy hátrányos helyzetű megye egyik kisvárosi általános iskolájának felmérése is. Az iskolába 473 tanuló jár, akiknek több mint fele hátrányos helyzetű. Családjuk rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesül. A gyerekek körében végzett felmérések bizonyítják, hogy sokan reggelizés nélkül érkeznek meg az iskolába, és tízórait sem visznek magukkal. A program indulása előtti iskolai felmérésből is kitűnik, hogy igen nagy az igény a gyerekek részéről a tejfogyasztás iránt. Az alsó tagozatos gyerekek 90 százaléka, a felsősök 85 százaléka jelezte, hogy szívesen inna tejet, vagy fogyasztana tejterméket.

Tisztelt Parlament! A tavaszi időszakban lebonyolított program tapasztalatai, valamint az FVM-hez érkező visszajelzések alapján az iskolatejprogram rendszerében szükségszerű módosításokat a minisztérium végrehajtotta. A rendelet meghirdetésével bővült a programba bevonható tejtermékek köre, nagyobb lett a választék tejből, ízesített tejtermékből, és bekerült a termékkörbe az ömlesztett sajt is. A termékkör bővítésének megalapozottságát az iskolákból érkező olyan irányú visszajelzések is adták, miszerint a program népszerűsége egy termékkör bővítésével tovább növelhető. A sajtféleségek programba történő bevonásával megfelelő alternatíva nyújtható azoknak az intézményeknek, amelyek esetében a friss tej napi kiszállítása problémát okoz. Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a sajtféleségeket a tejcukorérzékeny gyerekek is fogyaszthatják.

A program gazdasági hatása is jelentős. A tavaszi időszak alapján összesen 159 millió forint támogatási összeg került kifizetésre, amelyből közösségi támogatás 61 millió forint. Az EU-bizottság rendelete további kedvezményezetti kör bevonását teszi lehetővé. A rendelet szerint bevonható a támogatotti körbe az óvodába, illetve iskolára felkészítő intézményekbe, illetve középiskolába járó gyerekek. Ezek alapján további 327 ezer kisgyerek vonható be a támogatotti körbe, mintegy 402 millió forint közösségi támogatás mellett.

Tisztelt Parlament! A fenti tapasztalatok alapján megállapítható, hogy a program elindulása és működése igen eredményes, ami ösztönzést ad a továbblépésre, a továbbfejlesztésre. Összefogásra van szükség a szülők,
a pedagógusok, a helyi önkormányzatok között, mindegyikőjüknél az eddigieknél jobban érezni kell a felelősséget az egészséges nemzedékek felneveléséért.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai