Készült: 2024.04.28.17:06:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon 2010-ben a munkanélküli emberek 40 százaléka volt ellátás nélkül. Ez akkor volt, mielőtt önök kormányra kerültek. Most, három és félévi kormányzás után azt látjuk, hogy már a munkanélküli emberek 55 százaléka van ellátás nélkül. Ez azt jelenti, hogy legkevesebb 300 ezer emberről tudunk, akiknek nincsen egyetlen fillér bevétele sem. A családok szintjén pedig ez körülbelül 1 millió embert jelent, 1 millió koldusbotra jutott embert. Ez egy nagyon gyászos folyamat, államtitkár úr, amelyben egy mérföldkő volt 2011 januárja, amikor a segély feltételeként előírták a 30 napos munkát. Munkát, de hol?

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Hiba volt, államtitkár úr, hogy önök úgy küldtek embereket munkába, hogy nem volt hol munkába állniuk még 30 napra sem. Hiba az is, hogy önök 1 millió munkahelyet ígértek, de nem hozták ezeket létre, kiváltképpen nem hozták létre a hátrányos helyzetű régiókban. Hiába öntik önök a pénzt a közmunkaprogramokba, abból nem lesz munkahely, és nem is az a célja, azt gondolom, hogy 30 napos munkaidőtartamra feltételként segélyért cserébe dolgoztassanak embereket. Nem átallanak még a munkavégzésre képtelenektől is 30 napot kérni. Ugye, önök voltak azok, akik bizottságban lesöpörték azt a javaslatomat, amely olyan embereknek biztosított volna felmentést a 30 napos törvény alól, akik az orvos szerint munkavégzésre nem alkalmasak, ugyanakkor rokkantellátást még nem kapnak. Ma jelenleg ebben az országban ezeknek az embereknek is 30 napos munkát kell végezniük azért, hogy a segélyt megkaphassák.

A 30 napos rendszer egy fából vaskarika, de nem én mondom ezt egyedül, az ombudsman is így gondolja, hiszen az ő állásfoglalása volt korábban, hogy segélyt csak akkor lehet ilyen feltételekhez kötni, ha ezek a feltételek teljesíthetők. Ez azt jelenti, hogy ha vannak munkahelyek; és ha nincsenek munkahelyek, akkor ez azt jelenti, hogy ezek az emberek az önhibájukon kívül esnek ki az ellátásból, ez pedig kőkeményen alkotmányellenes. Az ombudsman úr pontosan ezért felülvizsgálatot kért.

Államtitkár úr, önök elvégezték ezeket a felülvizsgálatokat? A saját kutatásaim szerint ugyanis meglehetősen rossz a helyzet az országban, számos helyen az érintettek egyharmada esik ki az ellátásból azért, mert ez a szabály jelenleg él a rendszerben. A Lehet Más a Politika szerint nem az embereket kellene koldusbotra juttatni, nem alkotmányellenes gyakorlatot kellene folytatni, hanem be kellene tartani azt, amit önök ígértek, munkahelyeket kellene teremteni ebben az országban.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem öntől, hogy mit tett az elmúlt évben a kormány azért, hogy mindenki teljesíteni tudja a feltételt. Mit tesznek önök azért, hogy a közelgő éves felülvizsgálatnál ne kerüljön újra emberek tömege az út szélére? Miért nem látják be, hogy ha nincs munkahely, akkor nem lehet dolgozni, és kormányzati pótcselekvések helyett miért nem a munkahelyteremtésre koncentrálnak, ahogy ígérték is azt a választóiknak?

Válaszát előre is köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)

(14.50)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai