Készült: 2024.04.28.17:52:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 216. felszólalás
Felszólaló Dr. Dancsó József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint az általános vitában is kifejtettük, olyan adótörvény volt, illetve van előttünk, amely alapvetően nem nyúl generálisan hozzá a magyar adórendszerhez. Azt az utat, amelyet az elmúlt években kijelöltünk és meghatároztunk - többek között ez egykulcsos adóval is jellemezve -, fönn kívánjuk tartani, és pontosítások, a gyakorlati élet szabályaihoz való hozzáigazítás figyelhető meg ezekben a benyújtott javaslatokban. Megítélésem szerint ez igaz a zárószavazás előtt benyújtandó módosító javaslatok döntő többségére is. Egy-két olyan elem van benne, amely alapvetően nem jelent változást, viszont pontosítást és egyértelműséget jelenthet.

Szóba került Scheiring képviselő úr részéről az egykulcsos adó kérdése. Nem meglepő módon arra tesz javaslatot, hogy adót kell emelni, hiszen szerinte nem helyes az, hogyha mindenki világosan és egyértelműen látja azt, hogy mennyit kell fizetnie. Azt mondja, hogy arra van szükség, hogy Magyarország társadalmi csoportjainál adót emeljünk, hiszen a többkulcsos adó nyilván adóemelést jelent az ő olvasatában, csak épp azt felejti elmondani, hogy mennyivel kívánják emelni az adót az egyes társadalmi csoportok számára, mennyi adóterhet kívánnak rájuk emelni. Ezt mindig elfelejtik mondani.

Úgy gondolom, hogy az lenne a szerencsés és a tisztességes, képviselő úr, ha megmondaná, hogy kinek mennyivel kell többet fizetnie abban az esetben, ha az önök elképzelése valósulna meg. Ráadásul ne felejtsük el, hogy volt az a szuperbruttósítás, amit nagy nehézségek árán sikerült évek munkájával kivezetnünk. Úgy gondolom tehát, hogy a magyar lakosság döntő többsége nem kér az önök adóemeléséből és az adóterhek növeléséből.

Ami pedig a kenőolajok jövedéki termékkörbe vonását, illetve az ezzel kapcsolatos szabályozást jelenti, bizottsági ülésünkön elhangzott - Kovács képviselő úrnak mondom ezt -, hogy amit ön benyújtott, képviselő úr, nem tartalmazza teljesen annak a körét, ami ez alá tartozik, és e vonatkozásban nyilvánvaló, hogy arra kell törekedni, hogy teljes és egyértelmű szabályozás legyen, tehát a tarifaszámok hiányoztak abból a körből, amelyet ön benyújtott, ezáltal még nagyobb összevisszaság és még nagyobb káosz lenne ezen körben, ha ez megvalósulna.

Ami pedig az élősertés és félsertés áfacsökkentését illeti, már az általános vitában is beszéltünk arról Gőgös képviselő úrral, hogy mérlegeli a kormány azt, hogy mód és lehetőség van-e a sertéshús áfájának ilyen szempontból való csökkentésére valóban a félsertésre és az élősertésre vonatkozólag; akkor például Gőgös képviselő úr is tamáskodott e tekintetben, hogy nem tartja ezt kivitelezhetőnek, nem hiszi, hogy ez be fog következni, nem hisz a kormánynak. (Folyamatos, nagy zaj.) Hiszen akkor is elmondtuk, hogy mérlegelés kérdése, számolás kérdése, hogy milyen hatással van ez gyakorlatilag mind a költségvetésre, mind a fogyasztásra, amikor pedig ez bekövetkezett, a döntést meg fogja hozni a kormány, akkor ezt haladéktalanul beterjesztjük. Ez meg is történt.

Most pedig nem értem a képviselő urat, hogy bár nincs már az ülésteremteremben, hogy ez miért nem felel meg neki, és miért gondolja azt, hogy ezt most tovább kell vinni, tovább kell gondolni, amikor az elején sem hitte el, hogy ez be fog következni. Úgy gondolom tehát, hogy jó irányba történtek lépések, jelentősen tudja a magyar sertéságazat helyzetét stabilizálni, javítani ezt a lépés.

Összességében úgy gondolom, hogy valamennyi javaslat egyfajta szigorúságot, átláthatóságot eredményez, ezért arra kérem a tisztelt Házat, hogy majd a szavazás során is erősítse meg.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai