Készült: 2024.09.20.03:48:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2012.12.05.), 134. felszólalás
Felszólaló Korondi Miklós (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORONDI MIKLÓS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül megtisztelő, ha történelmünk kiemelkedő személyiségéről napjainkban megemlékeznek, az meg különösen dicséretes, ha a politikától függetlenül példaképnek állítják.

A Budapest Helyőrség Dandárt alapító okiratában vitéz Szurmay Sándor magyar királyi vezérezredesről nevezték el, teljes nevén így hangzik: Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár.

Mielőtt ismertetném a dandár feladatát, röviden bemutatom, ki is volt Szurmay Sándor. Bár több időt is megérdemelne, de az időkeretet igyekszem betartani.

Napirend utáni felszólalásom apropója, hogy 1860. december 19-én, 152 éve született Szurmay Sándor Erdélyben, Boksánbányán. A dualizmus idején, Szegeden kezdte tanulmányait a katonai alreáliskolában. Tanulmányait félbehagyta, majd elszegődött az osztrák-magyar vasúttársasághoz hivatalnoknak. 1882-ben visszatért a katonai pályára, majd a Ludovika Akadémia és a katonai pálya következett.

Sorsfordító lett életében, amikor a budapesti IV. hadtestparancsnokság vezérkari osztályára vezényelték. Mivel előzőleg vasúti tapasztalatokat szerzett, így a királyi haderő vezérkarának hadműveleti és vasúti irodáján szolgálhatott. 1891-től tizenkét éven át több állomáshelyen is szolgált, majd 1903-ban alezredessé, majd két évre ezredessé léptették elő. A Honvédelmi Minisztérium különféle vezetői pozícióit töltötte be, majd vezérőrnagy és altábornagyi rangot kapott.

Az első világháború idején a gyalogság egyik szárnyát vezette a fronton Galíciában. Nemcsak elméleti katona volt, hanem a fronton is megmutatta tehetségét, alkalmazta a harcászati taktikát. A Kárpátokban lévő Uzsoki-hágóért harcolt seregével, majd egy nagy erejű orosz támadást is visszavert. Stratégiai magaslatokat foglalt el 1915 áprilisában. Az uzsoki harcokban nem az orosz ellenállás, hanem a méteres hó és a fagy pusztította katonáinkat. A frontról visszatérve IV. Károly magyar királyi honvédelmi miniszterré nevezte ki Tisza István kormányában. Az uzsoki hadműveletért a királytól megkapta az uzsoki báró rangot, valamint a katonai Mária Terézia-rend lovagkeresztjét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Így lehet tettekkel kivívni a nemesi rangot és címet. A Monarchia szétesett, és 1918 végén bevégeztetett a miniszteri állása, és jött a patkánylázadás. A vörös gróf parancsára, az oroszok elleni harcok miatt 1919. február 23-án Szurmay Sándor tábornokot mint háborús főbűnöst letartóztatták, majd internálták. A dicsőséges 133 nap bukása után 1921-ben az aktív katonai pályától visszavonult, majd az ez évben megalapított vitézi rendbe elsőként avatták fel. 1941-ben magyar királyi vezérezredessé léptették elő.

1945-ben 85 évesen Budapesten a hadak útjára lépett. Hosszú, küzdelmes, kudarcokkal és sikerekkel teli élete volt. Nevét emléktábla őrzi Budapesten, a XVI. kerületben.

A Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár külön címerrel is büszkélkedhet. A dandárnak több fő feladata is van, mint például a katonai protokollfeladatok ellátása nemzeti ünnepeinken és állami szintű látogatások alkalmával, kegyeleti megemlékezések, újratemetések és a többi. A dandár elnevezése ily módon példamutató döntés volt, de ami a legkedvesebb és legméltóbb, az a Szent Korona őrzése, amely alatt tette le a Jobbik képviselőcsoportja az esküt a haza szolgálatára.

És zárszóként idézet a címerből: "Életünket és vérünket!"

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai