Készült: 2024.09.19.02:45:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2008.11.05.), 82. felszólalás
Felszólaló Horváth Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:56


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ország, így a főváros sem kerülheti el a világgazdasági válság miatti megszorításokat. Néhány héttel korábban egy jóval nagyobb forrásokkal kalkuláló költségvetési tervezetről tárgyaltunk volna. Mint minden önkormányzatnál és költségvetési szervnél, természetesen Budapesten is szűkülni fognak ezek a források. Ugyanakkor vannak olyan területek, és szeretném, ha Pánczél Károly képviselő úr még várna néhány percet, hogy meg tudjam nyugtatni néhány témát illetően (A távozni készülő Pánczél Károly visszaül a helyére.), ahol az általános tendenciák ellenére is fejlődésről és fejlesztésről beszélhetünk.

Például az oktatás és kultúra terén a következő évben tovább fog fejlődni az ország, így a főváros is, tisztelt Ház, és egyben szeretném megnyugtatni Pánczél Károly képviselőtársamat, és erről kívánok a továbbiakban beszélni, hogy a válság közepette is különös figyelmet kell szentelnünk az oktatásnak. Ebben a helyzetben is fontosnak tartjuk az "Új tudás - műveltség mindenkinek" program célkitűzéseit, amelyre jövőre 29 milliárd forintot fordítunk. Ez az összeg nagyságrendileg pótolja a kiesett forrásokat, kárpótlást adhat az oktatás területén a jövőre remélhetőleg csak átmenetileg kieső 13. havi bérért. Nagyon fontos, hogy országszerte is támaszt adhat a lemaradó rétegeknek az óvodába járatás ösztönzése. A kormány és a főváros célja ezzel a programmal ugyanaz, minden magyar fővárosi gyermek és fiatal számára biztosítani a lehetőséget a minőségi tanulásra, hogy a későbbiekben megfelelő képzettséggel el tudjanak helyezkedni a munka világában. Ez összességében azt jelenti, hogy a szakképzésben részt vevőknek biztosítanunk kell a korszerű tudást, a biztos pályakezdést, olyan szakmát, amely akár egy gazdaságilag válságos időszakban is védettséget, sőt perspektívát jelenthet számukra.

A program szerint is kiemelt figyelmet kell fordítanunk a halmozottan hátrányos helyzetű és a sajátos nevelési igényű gyermekekre. Örvendetes, hogy szüleik és pedagógusaik is számíthatnak a kormányzat és a költségvetés támogatására. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket oktatók ösztönzésére 3,7 milliárd forint, a sajátos nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó pedagógusok támogatására mintegy 1 milliárd forint jut; ezenkívül további juttatásra 2,5 milliárd forintos pluszkeret - megerősítem: pluszkeret -, amely az osztályfőnökök számára biztosít egy kiegészítő illetményt, ami elismeri a többletmunkát.

Az "Új tudás - műveltség mindenkinek" program fontos része és Budapest számára is lehetőség az előkészületben levő előadó-művészeti törvényben megjelenő 3,7 milliárd forintos forrásnövekedés, amelyet többek között a színházak támogatására fordíthatunk. Ez azt jelenti, hogy az ország és a főváros kulturális és színházi élete tovább gazdagodhat, és segítségével elérhetővé válik az a cél is, hogy Budapestet az európai alternatív színjátszás központjává, fővárosává is tegyük; ugyanakkor lehetőség arra is, hogy a kőszínházakat is továbbfejlesszük. Ennek köszönhetően a tavalyihoz képest az idén mintegy 26 százalékkal növekedhet a színházak állami támogatása, amely 11 milliárd forintról körülbelül 14 milliárdra növeli ezeket a forrásokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tavaly és tavalyelőtt is üdvözöltem, hogy a költségvetés forrást biztosít a Vár, elsősorban a Mátyás-templom felújítására. A tervezet garanciát ad arra, hogy 2012-ig ez a munka be is fejeződik. A főváros oktatásügyének és kulturális életének további fejlődését két területen elkezdett egyeztetéssel szeretném tovább segíteni. Ami a budai oldalnak a Mátyás-templom, a pestinek ugyanaz az Erzsébet híd lábánál lévő Belvárosi Nagyboldogasszony főplébánia-templom. A templom idegenforgalmi központ, meghatározó és megkerülhetetlen látványosság, a pesti oldal legősibb temploma, Budapest egyik legrégebbi temploma, történelmi, vallási ereklyék, Szent Gellért őrzőhelye. Romos és életveszélyes, amilyen a Mátyás-templom is volt, évek óta el kellett volna kezdeni a felújítását, különösen, hogy valamilyen furcsa véletlen folytán ez a templom a főváros tulajdonát képezi. A főváros azonban egyedül nem tudja vállalni ennek a rendkívül nagy kulturális emlékhelynek és történelmi értéknek a rekonstrukcióját. Az első lépések megtételére a főváros intenzíven egyeztet az oktatási tárcával.

Budapest és a megyei jogú városok régi problémája a bejáró diákok finanszírozásának kérdése. Ennek jövő év közepétől történő emelése jelentősen megkönnyíthetné azoknak az önkormányzatoknak a helyzetét, amelyek más településen élő fiatalok számára is biztosítják az oktatási ellátást. A források igazságosságot jobban szolgáló átcsoportosításáról szintén egyeztetünk a minisztériummal. Ezért szeretnék felidézni egy régi vitát, vannak települések, vannak önkormányzatok, amelyek előszeretettel parcelláznak, anélkül, hogy a megfelelő humán infrastruktúrát, a humán szolgáltatásokat biztosítanák a beköltöző és a régi lakók számára.

Tisztelt Ház! Nagyon sok területen természetesen a világgazdasági válság következményeként megszorítások tapasztalhatók, de úgy gondolom, hogy a költségvetésnek találhatók országosan és a főváros számára pozitív elemei is.

A hozzászólásom célja az volt, hogy felhívja a figyelmet, hogy a rendkívüli nehéz helyzetben, rendkívül nehéz költségvetési időszakban is szükség van a jövőbe mutató tervek megvalósítására és az innovációs kihívásoknak való megfelelésre. Ezért lehet, hogy ellenzéki képviselőtársaim már unják, de én kötelességemnek érzem, hogy továbbra is az együttgondolkodásra, az összefogásra, az együttműködésre hívjam fel a tisztelt Ház figyelmét.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai