Készült: 2024.04.29.19:56:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (1999.12.15.), 92. felszólalás
Felszólaló Hegyi Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen. Először idéztem Illyés Gyulát, de hogyha Csáky Andrásnak ennyire tetszett, megígérem, máskor is idézni fogom, mert ez egy nagyon fontos gondolat, ami hozzánk illik.

Őszintén szólva nem értem Hegedűs képviselő urat. A Történeti Hivatal munkájáról elmondtam, hogy mi is támogatjuk a működését, azt is elmondtam, hogy az előző kormányzat alatt állították fel, amikor az MSZP abszolút többségben volt ebben a Házban. Ez válasz Csáky Andrásnak arra, hogy félünk ettől a kérdéstől vagy nem félünk. Ha féltünk volna, akkor valószínűleg nem állítottuk volna fel 54 százalékos többségünkkel.

Ugyanazt a költőt is idéztem, mint Hegedűs képviselő úr; ugyanúgy a német példáról beszéltem, amit előttem szinte mindenki említett; és voltak képviselő urak, például Kékkői Zoltán, aki nagyon emocionálisan saját családja történetét idézte fel, és ez számomra nagyon komoly és tanulságos dolog volt. Örülök, hogy hallottam, és szeretném, ha soha többet ilyenek nem ismétlődhetnének meg ebben az országban.

Én egy napirend előtti felszólalást, tisztelt Csáky képviselő úr, már megengedtem ebben a kérdésben, de ha óhajtják, időről időre szívesen visszatérek rá, hogy a múlttól a volt MSZMP-tagok persze elhatárolódhatnának, de akkor ez vonatkozzék a kormányban ülő MSZMP-tagokra is. A Szocialista Párt többször határozottan elítélte a Rákosi-rendszerben történteket, az '56-os forradalom utáni megtorlásokat, ezért megkövette a nemzetet. Persze, ha ezt minden héten megtennénk, akkor a dolog csak komolytalan és kabaré lenne, és nem hiszem, hogy ez a téma megéri ezt. Vannak olyan tagjaink, akik - többségük - messze-messze '56 után születtek, ilyen értelemben tehát nem hiszem, hogy ez az elhatárolódásra állandóan szükség van.

Az a tény - ismétlem -, hogy a Történeti Hivatal 1996-ban jött létre, az a tény, hogy a Szocialista Párt támogatja ezt a jelentést, azt mutatja, hogy az ön állításai vagy vádjai teljesen alaptalanok.

Ami pedig a múlton való túllépést illeti, azt én furcsának tartom, magánemberként és nem szocialistaként, hogy a 2000-es év (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ami világszerte a jövőről való gondolkodást jelenti (Az elnök ismét csenget.), Magyarországon a múltról való vitát erősítette fel. De ez nyilván egy magyar sajátosság.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai