Készült: 2024.09.22.11:10:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2011.06.28.), 216. felszólalás
Felszólaló Lendvai Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENDVAI ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Képviselő Hölgyek és Urak! Nem szeretném ugyanazt a témát újra körbejárni, ezért most a képviselő úr által említett aggodalom címszóra, egy újabb okra szeretnék rávilágítani.

A 63. számon beadott módosító indítványunkról van szó. Ez azt a 25. §-t érinti, ami négy szócska elhagyásával látszólag átveszi a '90-es törvény rendelkezését. Állami, önkormányzati iskolákról van szó, nem egyháziakról. '90-ben ez a passzus azt rendelte el, helyesen, hogy ezekben az állami intézményekben is, a tanulók és a szülők igényei szerint, hittanoktatásra kerülhet, kerüljön sor. Ez helyes.

Mi az a négy szócska, aminek az elhagyása szerintem súlyosabb, mint a törvény összes paragrafusa? Önök elhagyják a '90-es rendelkezésből a következő négy szót: mint a hitoktatás jelzője, "nem kötelező jelleggel, fakultatív" tantárgyként. Hogy van ez? Mi indokolja, hogy ezt a négy legsúlyosabb szót az állami iskolákban folyó hitoktatás - ez helyeselhető, és folyjon is - esetében önök elhagyják? Nem szerepel az új törvényben, hogy ez nem kötelező jellegű és fakultatív.

Három választ hallottam eddig a képviselőtársaktól erre. Az első válasz úgy szólt, hogy nem akarták útját állni annak, hogy később legyen kötelező erkölcsi és hitoktatás az iskolákban. Bocsánat, de ez rossz válasz, mert ha az erkölcsi és a hitoktatás kötelező, ezen belül a hitoktatás akkor is fakultatív.

A második válasz: mi sem természetesebb ennél, ez úgyis így van, nem lesz kötelező hittan. Ha mi sem természetesebb, akkor fogadják el a módosító indítványunkat. Mindenkit megnyugtatna, ha ott lenne a fakultatív jelleg.

A harmadik válasz a kedvencem. Ez úgy szólt a bizottsági ülésen, hogy ne tömködjük idegen szavakkal tele a törvényt. Megengedem, ez esetben javaslom, hogy a fakultatív (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) szó helyett a választható szót alkalmazzák.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai