Készült: 2024.09.23.11:50:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2011.12.19.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő úr, ha jól értem, ön a T/5005/52. számú módosító javaslatot kifogásolja, illetve ha jól értem, ön az Országgyűlés egy korábbi személyi döntését kifogásolja.

Szeretném önt tájékoztatni arról, hogy egyik kérdés elbírálása sem tartozik a kormány hatáskörébe. A T/5005/52. számú módosító javaslatról mind a vitát, mind pedig a szavazást az Országgyűlés fogja lefolytatni. A személyi döntést, amelyet ön kifogásolt, pedig a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés hozta meg kétharmados többséggel. (Dr. Józsa István: Szégyen!)

Viszont annak érekében, hogy bővítsem az ön ismereteit, szeretném idézni az alaptörvény XXVIII. cikkének (1) bekezdését, amely szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt bármely vádat vagy valamely perben a jogait és kötelezettségeit törvény által felállított, független és pártatlan bíróság tisztességes és nyilvános tárgyaláson, ésszerű határidőn belül bírálja el. Az alaptörvény előírása szerint tehát a bíróságoknak az ésszerű határidőn belüli elbírálást biztosítaniuk kell.

Ennek érdekében a hatályos bírósági szervezeti törvény egy külön szakaszt szentel az ügyek ésszerű időn belül való elbírálásának biztosítása érdekében, mégpedig a bírósági szervezeti törvény 33/A. §-a szerint a Legfelsőbb Bíróság az OIT elnökének indítványára az ügy elbírálására az illetékes bíróság helyett kivételesen más, azonos hatáskörű bíróságot jelölhet ki, ha az ügy vagy a bíróságra az adott időszakban érkezett ügyek meghatározott csoportjának elbírálása a bíróság rendkívüli és aránytalan munkaterhe miatt ésszerű időn belül másként nem biztosítható, és a kijelölés nem jár a kijelölt bíróság aránytalan megterhelésével.

(14.10)

Ugyanígy az új bírósági szervezeti törvény - amely január 1-jén lép hatályba - 62. § (1) bekezdése kimondja, hogy "az OBH elnöke az ügy elbírálására az illetékes bíróság helyett kivételesen más, azonos hatáskörű bíróságot jelölhet ki". Ugyanígy a büntetőeljárási törvényünk 20/A. §-a is kimondja azt a lehetőséget, ha a bíróság rendkívüli munkaterhe miatt az ügyek ésszerű időn belül való elbírálása más módon nem biztosítható, akkor milyen intézkedéseket lehet megtenni. Tehát az ön által kifogásolt lehetőségek jelenleg hatályos vagy január 1-jén hatályban lévő törvényekben szerepelnek, mégpedig ez az alaptörvény általam idézett rendelkezéseinek a hatályosulása érdekében történik.

Tisztelt Képviselő Úr! Nem szeretném válasz nélkül hagyni az ön interpellációjának címében feltett kérdést, mely szerint kitől kell félteni a demokráciát, kitől kell félteni az igazságszolgáltatás függetlenségét. Nos, a válaszom: azoktól a politikusoktól, akik fenyegetik a bírókat és az ügyészeket (Dr. Vadai Ágnes: Így lesz!); akik az ügyükben eljáró ügyészeket azzal fenyegetik, hogy egyszer majd elszámoltatják őket; akik a bírói hatalmi ág vezetőit azzal fenyegetik, ha hatalomra kerülnek, akkor eltávolítják őket; no meg természetesen azoktól kell félteni a demokráciát, olyan kormányoktól, amelyek az ellenük tüntetőkre ráuszítják a rendőrséget, és arra biztatják a karhatalom tagjait, hogy saját kezükkel vegyenek elégtételt a sérelmeikért. Az ilyen politikusok nem demokraták, hanem gazemberek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), képviselő úr.

Köszönöm szépen, hogy meghallgatott, és remélem, egyet tudunk érteni, egyetért a válaszommal.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai