Készült: 2024.09.23.16:40:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2011.12.19.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! - hiszen a miniszterelnök úr nevében fog válaszolni államtitkár úr.

A Magyarország Alaptörvényének átmeneti rendelkezéseiről szóló T/5005. számú törvényjavaslathoz az Országgyűlés alkotmányossági ügyekért felelős bizottsága, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium támogatásával módosító javaslatot nyújtott be. Eszerint mindaddig, amíg a bíróságok kiegyensúlyozott ügyterhelése nem valósul meg, az Országos Bírósági Hivatal elnöke bármely ügy tárgyalására az általános illetékességű bíróságtól eltérő, de azonos hatáskörű bíróságot jelölhet ki, a legfőbb ügyész pedig az általános illetékességű bíróságtól eltérő, de azonos hatáskörű bíróság előtti vádemelésre adhat utasítást.

A rendelkezés tartalmi értelmezése előtt a közismert tényekre hivatkozással emlékeztetem, hogy Polt Péter legfőbb ügyész fideszes jelölt múltja, Handó Tündének a miniszterelnök baráti körében elfoglalt helye erkölcsileg és alkotmányjogilag is minősíti mind a két személyt, mind pedig azokat, akik a megválasztásukat támogatták.

Önök szerint az ilyen magatartás a demokratikus jogállam működésének alapja. Érthető, hiszen Navracsics Tibor miniszter úr a Terror Háza Múzeum és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium rendezvényén így fogalmazott: "Nem kell tőlünk félteni a demokráciát, amiért küzdöttünk. Azoknak az embereknek, akik féltik tőlünk a demokráciát, nyugodtan mondhatjuk, hogy mi tudjuk, mi a demokrácia igazi értelme." Így persze már érthető.

Az önök demokráciafelfogása ez, a demokrácia igazi értelme a bekebelezés, a hatalommal való visszaélés, a hatalmi ágak egymást ellenőrző szerepének lebontása, a bíróságok függetlenségének csorbítása. Az Alkotmánybíróság hangsúlyozta, hogy a hatalommegosztás elve elsősorban nem az egyes ágak merev elválasztását jelenti, hanem az alkotmányos szervek működésének kölcsönös ellenőrzését és kiegyensúlyozását. Az Országos Bírósági Hivatal vezetőjének és a legfőbb ügyésznek a módosító javaslatban feltétel nélküli jogot adnak a bíróságok munkájába való beavatkozásra. Az ugyanis nem tekinthető alkotmányos feltételnek, államtitkár úr, hogy mindaddig, amíg egyenlőtlen az ügyeloszlás, azaz mindaddig gyakorolható ez a jog, amíg Handó Tünde el nem végzi a dolgát, ez elfogadhatatlan.

Ki kell jelentenünk, hogy osztjuk Charles Gati magyar származású amerikai közíró véleményét, miszerint Magyarország már nem számít többé nyugati stílusú demokráciának. Hozzátenném frakciónk nevében: már semmiféle demokráciának nem nevezhető.

Magyarázatot várok arra államtitkár úrtól a miniszterelnök úr nevében, hogy ön szerint mi okozza a bíróság függetlenségének alkotmányellenes megsértését, ha nem az, ha a miniszterelnök barátjának feleségét ülteti a kormánypárti többség a bíróságok igazgatásáért felelős hivatal élére. Mi okozza a demokratikus jogállami berendezkedés lerombolását, ha nem az, hogy a legfőbb ügyész és a bíróságok igazgatásáért felelős hivatal vezetője közvetlenül beavatkozhat a bíróság döntéseibe azáltal, hogy konkrét alkotmányos feltételrendszer nélkül megválaszthatja az eljáró bíróságot?

Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai