Készült: 2024.04.29.15:58:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2009.10.06.), 237. felszólalás
Felszólaló Pelczné Dr. Gáll Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:03


Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PELCZNÉ DR. GÁLL ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Az rendben van, hogy mi nem kaptuk meg a választók akaratából a további lehetőséget, képviselő úr - aki most éppen távozik a teremből -, de önök megkapták. És mit csináltak hét éven keresztül, hogy állandóan ugyanoda térnek vissza, 2002-höz?

De térjünk vissza 2002-höz! Még két szám, legyen teljes a sor! Beszéljünk a munkanélküliségről! Önök azt mondták, hogy a munkanélküliséget csökkenteni kívánják, a foglalkoztatottságot pedig növelni. 2002: 5,7 százalék, 2009: 9,9 százalék. Azt mondták, hogy gyorsuló gazdasági növekedés, rosszul csinálta a Fidesz. Mi történik? Éppen mínuszba megyünk. Mikor? Nem a válság idején kezdődött ez, hanem 2007-ben kezdődött az 1 százalékos növekedés, ami akár nullának is tekinthető már.

Önök mindig azt mondják, hogy beszéljünk a számokról. De hogyan beszéljünk a számokról, ha mindegyik számról kiderül, hogy valójában nem is igaz? Egy hónap múlva kiderül, hogy az a szám nem annyi. Hát, beszélhetünk a számokról, de ahhoz tudni kellene, hogy melyik szám tekinthető igaznak. A képviselő úr azt mondta, hogy 920 milliárd az európai uniós forrás. Kerestem, és a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok bevételi összesenben 834 milliárdot látok. De legyen önnek, képviselő úr, igaza! Legyen mindez az a szám, amit ön mondott, 920 milliárd! Igen, az a szám 220 milliárd, valóban megtaláltam, befizetési kötelezettségként.

Legyen a különbségben is igaza, hogy 700 milliárd! (Molnár Alberthez:) Tudja ön, képviselő úr, hogy mennyire sikerült az európai uniós források fejezetének a kifizetését teljesíteni? Hány százalékos a lemaradás? Mennyi? Nem tudja. Ez a baj, mert megjegyzett két számot, a harmadikat nem. 43 százalékkal maradt alatta a tervezetthez képest. Képviselő úr, erről szeretnék beszélni. Arról szeretnék beszélni, hogy a számok helyett, hogy mire költenénk és miből, beszéljünk egy kicsit a hogyanról. A hogyanról, ahogyan önök kormányoznak, például az uniós források tekintetében.

Nézzük a 2010-es költségvetést! Hallottunk sikerpropagandáról, hallottunk arról, hogy dőlni fog az uniós forrás, és itt lesz a Kánaán, és mindent ebből fognak fejleszteni. Ehhez képest elmaradtak a várakozástól, vagyis az uniós források felhasználása 2009-től - állításom szerint - nem nőtt nagyságrendileg, így aztán érzékelhető hatása sem volt a gazdaságban. A kkv-knál sem, ahol 3,3 százalékos arányt sikerült teljesíteni, és a gazdaság többi részében sem. Ennélfogva persze nem teljesült az eredménycél, a gazdasági növekedés, de mit is várhatnánk, hiszen a sikerpropaganda felülírta a valós munkát.

Miért történt ez? Mert az az intézményrendszer, amit önök létrehoztak, nem működik. Nem hatékonyan nem működik, egyáltalán nem működik. A kifizetések annyira lassúak, hogy nyilvánvaló, hogy ehhez képest a tervtől történő 43 százalékos elmaradás is eredménynek tekinthető.

Ezek után kérdezhetjük, hogy mennyi tulajdonképpen, amit sikerült az uniós forrásokból kifizetni eddig. Nem egy évről beszélek, 2009 szeptemberéig mennyit sikerült kifizetni? Hány százalék ez körülbelül, képviselő úr? (Dr. Szabó Zoltán közbeszólása.) Nyolc. Legyek jóindulatú: 8,1. Higgyünk a számoknak!

490 milliárd. Mit lehet 490 milliárddal elérni a magyar gazdaságban? Valószínűleg nagyon keveset. Megkérdezte valaki önök közül, hogy mi az oka a tervelmaradásnak? Mi az oka, hogy nem sikerült az önök intézményrendszerén keresztül kifizetni az uniós forrásokat? Nem dicsekedni kell az uniós forrásokkal óriásplakátokon, hanem fel kell tudni őket használni, annak rendje és módja szerint, ahogy tervezték! Nem tudják, óriási a rendszerben a kockázat. Hallottuk reggeltől, az expozétól kezdve, hogy milyen kockázatokkal bír ez a költségvetés. Igen. Az egyik első kockázata pontosan az az intézményrendszer, az uniós forrásokat felügyelő, végrehajtó, kiosztó és monitorozó intézményrendszer, amit önök kiépítettek.

Mit tett a PM? A 2010-es költségvetésben - figyelembe véve természetesen, hogy nem sikerült a tervet teljesíteni -, már 13 százalékkal kevesebb uniós forrás tervezését irányozta elő. Mikor is tette ezt? Akkor, amikor azt mondja: az uniós fejlesztési források a gazdaság motorja lehetnek. És akkor tette, amikor a hazai fejlesztési források gyakorlatilag a nullával lesznek egyenértékűek. Vagyis fejlesztés tekintetében nem más lehetőség marad, mint a 13 százalékban csökkenőre tervezett uniós fejlesztési források.

Az előirányzatok mellett még van egy bizonytalansági tényező, hogy az önök által elindított projektek - különösen a nagyprojektek - egymásra fognak csúszni, és ennek a problémáját is természetesen kezelni kell. Várhatóan természetesen nem fog teljesülni az, hogy az Európai Unió átlagához tudunk közeledni, mert erre a közeledésre ezen számok alapján nincs lehetőség.

Beszéljünk még egy kicsit a kockázatokról. Önök 120 milliárdot vonnak el az önkormányzatoktól. Valaki olvasott önök közül hatástanulmányt, hogy ennek mi lesz a következménye? Az Állami Számvevőszék elnöke nem olvasott. Nem olvasott a Költségvetési Tanács elnöke sem, adatokat sem látott. Önök megalapozottnak látják ezt az elvonást? Mi lesz az önkormányzatok önrészével? Hogyan fognak megvalósulni ezek a fejlesztési projektek? Tudom, önöket ez nagyon nem érdekli, mert azt mondják, hogy az önkormányzatok túlnyomó része - ugyanúgy a választók akaratából - fideszes vezetésű önkormányzat.

De, képviselőtársaim, az uniós fejlesztési forrás nem az önök pénze, még akkor is, ha önök szeretik ezt MSZP-logóval hirdetni. Ez a fejlesztési forrás mindannyiunk fejlesztési forrása, közös ügyünk annak a hatékony elköltése is. Másrészt, ha ezt a forrást elveszik, mondjuk, az önkormányzatoktól, gondoltak önök arra, hogy megnyílik egy vita? Az Európai Bizottság ezt a vitát lezárta, az uniós fejlesztési források addicionális fejlesztési források. Az előbb említettem, hogy gyakorlatilag hazai fejlesztési források nem lesznek. Ha nem lesznek, és ez igaz, akkor az uniós fejlesztési források helyettesítő forrásokká válnak, vagyis ez a vita újra ki fog nyílni. Körülbelül az év közepére fog természetesen ez a vita kinyílni. Lehet, hogy önöket már ez a kérdés nem fogja érinteni.

Az alapokról is szívesen beszélnék, de higgyenek önök az irányító hatóságok vezetőinek, akik értékelték ennek a 2010-es költségvetésnek a megvalósulási valószínűségét. Azt mondta erre a közigazgatási reformprogramok irányító hatósága, hogy talán a kifizetések felgyorsításával - tudják, a 43 százalékos elmaradás - látnak lehetőséget.

Köszönöm, elnök úr. (Ivanics Ferenc tapsol.)

(20.10)




Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai