Készült: 2024.04.27.12:43:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2013.02.26.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, az elmúlt heteknek, most már hónapoknak és minden elhatározott szándék szerint az elkövetkező heteknek és hónapoknak talán az egyik legfontosabb belső, gazdasági és hatását tekintve gazdaságpolitikai intézkedése mintegy 3,8 millió magyar háztartás rezsiköltségének határozott, előre bejelentett és következetes csökkentése. Az elmúlt 3-4-5 év az egész világot, egész Európát és Magyarország gazdaságát is érintette. Ugyanakkor a jelenlegi kormány számára elfogadhatatlan, hogy egy immáron tartós gazdasági pangás minden hátrányát, minden terhét, minden súlyát a magyar háztartásoknak kelljen viselni, és a gazdaság egyéb résztvevői pedig, ragaszkodva megszokott profitjukhoz, kihúzzák magukat a gazdasági körülmények hatása alól.

Ezért 2012. december közepén a kormány úgy döntött, hogy 2013. január 1-jével előbb az elektromos energia, a gáz és a távfűtés árát csökkenti, első lépésként 10 százalékkal, majd ezt követően megvizsgálja a magyar háztartások jelentős rezsiköltségének további elemeit is, így a palackos és tartályos gáz, a kommunális hulladékszállítás, a víz- és csatornaköltségeket vagy például a kéményseprési díjakat, tehát minden olyan költségelemet, amely a magyar háztartások rezsiköltségének részét képezi. Nyilvánvaló, hogy ez szakmailag is összetett feladat, mert teljesen más egy azonos ár- és költségbázison álló energiaféleség szabályozása és más a korábbi években kialakult, például mintegy 600 vízszolgáltató alapegységének egymástól jelentősen eltérő árbázison történő tevékenységének szabályozása.

Mindezek a szakmai-technikai kérdések egy pillanatra sem szabad, hogy eltakarják előlünk az alapvető célt: a magyar háztartások rezsiköltségeit mérsékelni kell.

(9.10)

Az elmúlt hetekben elsősorban ellenzéki képviselőtársaimtól, de esetenként a magyar sajtó egy részéből is gyakran hallottuk azt a kifogást, hogy egyrészt nem sávos az eddigi árcsökkentés, miért van az, hogy például az úszómedencét fűtők számára is él a rezsicsökkentés. Két alapvető oka van, az egyik, hogy a magyar társadalomban általam már előbb említett 3,8 millió háztartásnak nem jellemzője, hogy úszómedencét fűt, bár kétségtelen, hogy van néhány ezer ilyen család is az országban, és attól, hogy valakinek magas az áram- vagy a gázszámlája, az nem szükségszerűen azt jelenti, hogy télikertet vagy jacuzzit fűt, jelentheti azt is, hogy például 4 vagy 5 gyereke van, és ezért 4 vagy 5 kád fürdővizet kell leengedni, vagy a mosógépet nem egyszer tölti meg egy nap, hanem háromszor vagy négyszer. Jelentheti azt is, hogy a család által megörökölt apai vagy nagyapai háznak a fal- és nyílászáró-szigetelésére nem tudta azt az 5-6-8 millió forintot elkölteni, amelyre ugyan hosszú évek óta egy általános törekvés van, de valljuk be, Magyarországon ma még lényegesen több a szigeteletlen lakóépület, mint amelyik szigetelt, így óhatatlanul magasak a költségei.

Fölmerül ilyenkor az is, hogy nem igaz, hogy Magyarországon a gázárak vagy az energiaárak magasabbak az európai átlagnál. Az igaz, csak a piaci paritáson mértek alapján viszont sajnos az első háromba sorolják az országot. Ahogy mondani szokták, tisztelt képviselőtársaim, a tál görbe, nem a leves (Az elnök csenget.), ezért a kormány ilyen intézkedéseit megerősítjük, s következetesen folytatni fogjuk.

Köszönöm, elnök úr, a türelmét. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai