Készült: 2024.04.27.09:04:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2013.02.26.), 231. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! 2011. március 16-án került elfogadásra a Magyar Köztársaság területén szolgálati céllal tartózkodó külföldi fegyveres erők, valamint a Magyar Köztársaság területén felállított nemzetközi katonai parancsnokságok és állományuk nyilvántartásáról, valamint jogállásukhoz kapcsolódó egyes rendelkezésekről szóló törvényjavaslat. A javaslat fontosságát akkor az indokolta, hogy az addigra már több mint tízéves NATO-tagságból kifolyólag számos olyan szövetségi programban vett részt Magyarország, amely révén hosszabb időszakra nagyobb létszámú külföldi katonai állomány állomásozott hazánk területén. Mindemellett 2009-ben egy NATO-kiválósági központ került felállításra, amely egy nemzetközi katonai parancsnokság, így sajátos jogállást élvez hazánk területén.

Ezen speciális helyzeteket három nemzetközi szerződés szabályozza. Az akkori javaslatnak két fő célja volt. Egyrészt az előbb említett három szerződés végrehajtásához kapcsolódó magyar szabályozás hiányosságainak pótlása és így a teljes körű végrehajtásuknak elősegítése. A három nemzetközi megállapodásnak csupán egyes rendelkezései tekinthetők önmagukban végrehajthatónak, mert számos más rendelkezései további belső jogalkotást igényelnek annak érdekében, hogy a bennük foglalt jogok valóban érvényesüljenek.

Másrészről pedig a javaslat bevezette a hazánkban állomásozó külföldi haderők, nemzetközi katonai parancsnokságok és azok tagjainak egységes nyilvántartási rendszerét. Ez egyrészt nemzetbiztonsági érdekeket szolgált, továbbá megalapozást jelentett olyan kiváltságok és mentességek biztosításának, amelyek elengedhetetlenek a tartósan a Magyar Köztársaság területén állomásozó külföldi haderők állományának és hozzátartozóik megfelelő életkörülményeinek biztosításához. Ezen okok miatt vált szükségessé akkor, 2011-ben a jogszabály elfogadása.

Az azóta eltelt időszak tapasztalatai azt igazolják, hogy a bevezetett nyilvántartási és igazolási rendszer az elvárásoknak megfelelően teljesített. Megkönnyítette a hazánk területén szolgálati céllal tartózkodó külföldi fegyveres erők és állományuk mindennapi életét, ugyanakkor hozzájárult Magyarország nemzetbiztonsági és honvédelmi érdekeinek garantálásához. Azóta azonban történtek olyan törvénymódosítások, amelyek a külföldi állományt is érintik, és szükségessé vált a törvény felülvizsgálata és az újabb gyakorlati igényekhez történő igazítása.

A hazánk területén működő NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ és az MH Pápa Bázisrepülőtérre települt nehéz légi szállítóezred is alátámasztja a javaslat jelentőségét. A törvényjavaslat megfelelő tartalmát igazolja továbbá a bizottság egyhangú támogatása is. Az ellenzék is egyetértett azzal, hogy a javaslat elősegíti a hazánkban szolgálatot teljesítő külföldi állományt és a Magyarországon tartózkodó hozzátartozóik itt tartózkodását. A törvényjavaslat kiegészíti az igazolásokra, a nyilvántartásokra, valamint az adatszolgáltatásra vonatkozó rendelkezéseket a hozzátartozók tekintetében. Mindemellett gördülékenyebbé és áttekinthetőbbé teszi a gépjárművekkel kapcsolatos ügyintézéseket.

Összességében tehát elmondható, hogy a T/9924.számú törvényjavaslat továbbfejleszti azon jogszabályt, amely a hazánk területén tartózkodó külföldi katonai állomány jogállásának valamennyi fontos kérdését átfogja. Véleményünk szerint a javaslat a nemzetközi és szövetségesi elvárásoknak teljes mértékben megfelel, és figyelembe veszi az állami szuverenitást is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-frakció az államtitkár úr által elmondottak és az általam ismertetett tények alapján támogatja az előttünk fekvő törvényjavaslatot, és arra kérjük tisztelt képviselőtársaimat, hogy szavazataikkal is támogassák.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai