Készült: 2024.04.27.13:14:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2013.02.26.), 187. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (független): Köszönöm a szót, elnök úr, és igen, én vissza fogok térni az eredeti javaslathoz. A Lehet Más a Politikának határozott véleménye, hogy az adminisztratív szabályozás változtatásán túlmenően fontos lett volna a rezsihátralékosok problémáját kiemelten kezelni, és itt, ebben a törvényjavaslatban lett volna mód arra, hogy konkrét lépéseket tegyünk az ő érdekükben. A Lehet Más a Politika már benyújtott ennek érdekében javaslatokat, ilyen volt az adósságkezelési szolgáltatás vagy a lakásfenntartási támogatás megerősítése és kiterjesztése. Régóta szorgalmazzuk, és igazából nem értjük azt, hogy a kormány miért vesztegeti az időt, hogy ezeket a lépéseket végre megtegye.

Tudjuk jól, és a mai nap folyamán is volt erről szó, hogy Magyarországon több mint egymillió embernek van jelenleg rezsihátraléka, és azt tudjuk, hogy a probléma nem egyformán jelentkezik a különböző rezsiköltségek esetében, de a helyzet mindenhol súlyos. Hogy pár szemléltető adatot mondjak a Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi közlése alapján, jelenleg a rezsitartozások összege 143 milliárd forint, és 36 ezer lakossági fogyasztónál kapcsolták ki a villanyt, több mint százezernél pedig a gázszolgáltatást szüntették meg. Nagyon sajnálatos, és fokozott gondoskodást igényel, hogy ez a kör most gyorsan tovább bővülhet, hiszen majdnem kétmillióan tartoznak jelenleg villannyal, és egymillió fő pedig a gázszámlájával van elmaradásban. Látható az is, hogy a kezdetben nem jelentős 1-30 nap közötti tartozások nagyon könnyen tudnak 30 napon túliakká válni, és ezáltal nagyon nehezen visszafordítható folyamatokat elindítani.

Láthatjuk tehát, hogy a jelenlegi támogatási rendszer ezt a folyamatot nem tudja megfékezni, és ezért mi kiemelten támogatnánk a kártyás mérőórák felszerelését is. Ez egy nagyon hatékony eszköz a rezsihátralék-probléma újratermelődésének kezelésében, de akár a megelőzésében. Szerintünk akár rendkívüli segéllyel is fel kell lépni annak érdekében, hogy ezek a felszerelések elérhetővé váljanak. Tudjuk azt, hogy a kormánynak van erre vonatkozóan egy programja, de mi ezt felgyorsítanánk, és tavaly költségvetési módosító javaslatot is benyújtottunk pont ennek érdekében. Továbbra is tartjuk, amit akkor leírtunk, ezekre a kártyás órákra nagyon nagy szükség van.

Az egész javaslat legfájóbb hiányosságát én az intelligens mérőórákban látom. Gyakorlatilag, ha egy olyan közműtörvényről van szó, amely korszerű, és ennek lenne itt az ideje, akkor az intelligens mérőórák ebből nem hiányozhatnak. Ezt az egész leolvasási hercehurcát, amiről itt a mai vitában is elég sok szót ejtettünk, gyakorlatilag az intelligens órák feleslegessé tennék, másrészt nagyon hatékony takarékossági lehetőséget biztosítanának például azzal is, hogy kisebb energiafogyasztású, úgynevezett völgyidőszakok felé terelik a fogyasztást. Ráadásul tudatosabbá is teszik az embereket az áram valós árával kapcsolatban, hiszen jelzik a fogyasztónak a pillanatnyi energiafelhasználás költségeit. Fájón hiányolom azt, és a Lehet Más a Politika úgy gondolja, hogy ha a kormány egy korszerű közműtörvényt szeretne letenni az asztalra, akkor ilyen órákban gondolkodnia kell.

Megfontolandó szintén a légvezetés erőltetése, ugyanis vannak kifejezetten olyan területek, ahol a talaj, a növényzet jelentenék a védendő értéket, és nem a tájkép egésze. Azt gondolom, hogy inkább egy olyan szabályra lenne szükség, amely a lehető legkisebb ökológiai lábnyomú, minimális környezeti hatással járó megoldást részesíti előnyben, rugalmasan, és célszerű lenne a területi illetékes zöldhatóságot is bevonni, vagy legalábbis kikérni az ő véleményüket, ajánlásait a változtatás előtt. Arról nem is beszélve, hogy új balesetforrásokat is létrehozhatunk ilyen módon, például a markoló átvágja a vezetéket. Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy nincsenek általánosságban vett jó megoldások, alkalmazkodni kell a helyi környezeti viszonyokhoz, és igazából itt sem lehet megspórolni az egyedi mérlegelést.

Az is látható, hogy a kormány átalakította az energiaár-támogatási rendszert, és ez többek között azt jelentette, hogy a lakásfenntartási támogatásba integrálták a korábbi fogyasztói ártámogatásokat, és keményen megváltoztatták a lakásfenntartási támogatás hozzáférési szabályait is. Sajnálatos módon azonban ez azt is jelentette, hogy több százezer fővel kevesebb ember jutott támogatáshoz ahhoz képest, amennyivel a minisztérium még korábban számolt, és sajnos nem látjuk azóta sem, hogy önök ennek a korrekcióján dolgoznának, gondolkodnának. A Lehet Más a Politika a jelenlegi irományszöveg helyett, vagy akár mellett erre vonatkozóan is szívesen látna egy kormánypárti módosítási szándékot.

Még egyszer, összefoglalva tehát, világosan látható, hogy a jelenlegi lakásfenntartási támogatási rendszer jelenleg nem tudja kezelni a lakásfenntartás elszabaduló költségeit még a rezsicsökkentés életbe lépése után sem. Kérdés az, hogy itt mi lesz a 30 vagy 60 napon túli rezsitartozásokkal, mi lesz a leginkább bajban lévőkkel, rajtuk miért nem segítenek most sem érdemben. A javaslat és végtére a kormány továbbra is adós marad tehát az adósságproblémát kezelő valós megoldással, és a Lehet Más a Politika örömmel látná, hogyha erre vonatkozóan is látnánk kormányzati szándékot és leginkább irományokat.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai