Készült: 2024.09.20.01:04:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2001.09.05.), 64. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbség véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési bizottság kisebbsége, a jelen levő szocialista és szabad demokrata képviselők tartózkodással vagy nemmel szavaztak a beszámolóra - nem azért, ami a beszámolóban benne van, hanem amiatt, ami a beszámolóban nincs benne. Hiszen a szocialista és a szabad demokrata képviselőknek is az volt a véleménye, hogy a közbeszerzési törvény megvalósulása, érvényesülése a gazdasági életben, a közbeszerzési tevékenység szám szerint nagy többségében kedvezően, helyénvaló módon alakult, ugyanakkor a magyar gazdaságnak, a magyar közéletnek egy nagyon fontos jelensége, hogy a szám szerint ugyan kisebbségben lévő, de volumenében és gazdasági jelentőségében kiemelkedő események esetében, állami megrendelések esetében a közbeszerzési törvény nem érvényesül.

 

 

(Koppánné dr. Kertész Margitot a jegyzői székben
Németh Zsolt,

Kapronczi Mihályt Kocsi László váltja fel.)

 

 

Nem arról van szó, hogy a közbeszerzési törvény által érintett folyamatoknál lenne a baj, hanem arról van szó, hogy nagyon fontos gazdasági folyamatokat, nagyon fontos állami beruházásokat, sok-sok tízmilliárdos államipénz-felhasználással járó folyamatokat a hivatalban lévő, jelenlegi kormány kivont a közbeszerzési folyamat hatálya alól.

A bizottsági ülésen a kormánypárti, elsősorban fideszes képviselők és az ellenzéki képviselők között hosszú és éles vita bontakozott ki erről a kérdésről. Az ellenzéki képviselők arra hívták fel a figyelmet, hogy ha van egy közbeszerzési törvényünk, amely abból indul ki, hogy a külföldi székhelyű vállalatokkal szemben a hazai vállalatoknak egy 10 százalékos árelőnyt kell biztosítani, akkor egy olyan kormányzati felfogás, amely a külföldi vállalatokat nem egy 10 százalékos, hanem abszolút hátrányba hozza a hazai vállalatokkal szemben, ráadásul nem is - ahogy ez a törvényben van és az európai gyakorlatban szokás - székhely, hanem tulajdonos szerint tesz különbséget hazai és külföldi között, egy olyan szemlélet, amely teljes mértékben ellentétes az európai piacgazdaságok szemléletével, és mindennek érdekében kiveszi a folyamatokat a közbeszerzési törvény hatálya alól; ha egy olyan kormány tevékenységével állunk szemben, amelynek a vezetője, a miniszterelnök deklarálja, hogy rossznak és károsnak tartja a közbeszerzési rendszert - hiszen az autópálya-építkezés esetében ez történt -, akkor itt baj van.

Az ellenzéki képviselőknek az volt az álláspontja, hogy - József Attilával szólva -: az igazat mondd, ne csak a valódit. A jelentés a valódit tartalmazza, és nem az igazat; az igazság legfontosabb eleme ma Magyarországon, hogy a legnagyobb volumenű, legjelentősebb beruházásokat egy önkényes eljárással kivonják a közbeszerzési törvény hatálya alól. Ez ellen a szocialista és szabad demokrata ellenzéki képviselők felfogása szerint a leghatározottabban tiltakozni kell, ez egy megengedhetetlen, az ország becsületét érintő folyamat; nem elfogadható olyan országgyűlési vita és olyan bizottsági jelentés, amely leplet borít erre a jelenségre.

Ezért kényszerültek arra az ellenzéki képviselők, hogy ha elismerik is a közbeszerzési tanács tevékenységét és annak a jelentésben való megjelenését, nem tudják elfogadni azt, hogy a közbeszerzési tanács jelentése erről a kiemelkedően fontos tényről hallgat, ezért tartózkodtunk vagy szavaztunk nemmel.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai