Készült: 2024.09.19.16:00:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2001.10.18.), 300. felszólalás
Felszólaló Dr. Györkös Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  300  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÖRKÖS PÉTER, a mezőgazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága 2001. október 10-i ülésén megtárgyalta a takarmányok előállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló T/5042. számon benyújtott törvényjavaslatot.

Ez a törvényjavaslat része annak a törvénycsomagnak, amelybe beletartoznak az állat- és növényegészségügyről, a takarmányozásról, az élelmiszerekről, az állatvédelemről szóló törvények. Mindezeknek legfontosabb feladata az európai uniós jogharmonizáción túl az élelmiszer-biztonságnak való megfelelés. A jelenleg hatályos 1995. évi XCII. törvény az európai uniós szabályzókra épül, és sok tekintetben szigorúbb is annál, ám mivel több ponton is eltér tőle, szükség van új jogszabály megalkotására.

A törvényjavaslat szabályozza a takarmányok előállítását, forgalomba hozatalát, felhasználását. A cél olyan jó minőségű takarmány előállítása, amely biztosítja az állatállomány táplálóanyag-szükségletét olyan mértékben, hogy genetikai potenciáljuk maximálisan ki legyen használva, és olyan állati eredetű terméket állítsanak elő, amely az ember egészségét nem veszélyeztetni. Az Európai Unió ennek érdekében harmonizálta a tagállamok jogszabályait.

A törvényjavaslat meghatároz számos fontos fogalmat, szabályozza a takarmány-előállító üzemek működését, új takarmányok előállításának és forgalomba hozatalának feltételeit, a takarmányozási hatóság feladat- és hatáskörét, a minőségvédelmi bírság kiszabásának rendjét és a magyar takarmánykódex felépítését.

A bizottságban egyöntetű volt a vélemény abban, hogy egy szakmailag jól előkészített, érdekképviseletekkel egyeztetett törvénytervezettel állunk szemben, kisebb módosításokkal, finomításokkal nagyon jó törvény válhat belőle. Az ülés során sok jobbító szándékú vélemény, kritika is elhangzott.

 

(20.50)

 

Jó lenne a törvény célját egy preambulumba foglalni, ezzel is erősítve azt.

Az alapanyagminőség-védelem sok helyen és nem egyértelműen jelenik meg a törvényben. Nagyobb hangsúlyt kell rá fektetni, már a termelésben meg kell jelennie, annak ellenére, hogy tudjuk, hazánkban az Európai Unióval ellentétben sokkal szigorúbb a takarmányozás ellenőrzése. Az ellenőrzés-centrikusság témakörében az a vélemény alakult ki, hogy az ellenőrzések az áru szabad mozgását fölöslegesen ne akadályozzák, viszont a veszélyes pontokat fokozottan kell ellenőrizni.

A fogyasztói minőségvédelmet a törvénytervezet csak közvetetten, a minőségvédelmi bírság okán kezeli, de véleményünk szerint nagyobb jelentőséget kell adni a megelőző vizsgálatoknak.

Felmerült a tranzittakarmányok problémája is, hiszen az országba bejött takarmányok egy része eltűnhet. Ennek a lehetőségét egy jól működő informatikai rendszer kialakításával lehet csökkenteni, illetve megszüntetni.

Elhangzott a bizottsági ülésen olyan vélemény is, hogy szükséges-e az eddig szakértői intézetként működő Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmány-ellenőrző Intézet, az ÁOGYTI hatósági intézménnyé való előléptetése. Az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet, az OMMI és az ÁOGYTI tevékenysége között átfedések vannak. Az ellenőrzések értékelését talán egy intézmény is meg tudná oldani. Átcsoportosítással költségmegtakarítás, hatékony feladatkoordinálás, objektív kiértékelés és elemzés oldható meg.

Tisztelt Ház! Mindezek figyelembevételével a mezőgazdasági bizottság a törvénytervezetet egyhangúlag általános vitára ajánlotta.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  300  Következő    Ülésnap adatai