Készült: 2024.09.19.11:04:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2012.11.12.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Mielőtt a tartalmára térnénk a pártelnök-frakcióvezető úr nyilatkozatának, érdemes megnéznünk, melyik az a lap, amelyik szóba állt Mesterházy elnök úrral Olaszországban, melyik az a sajtóorgánum, amely neki felületet adott, ki az, akivel közös hangot talált meg.

Ennek a lapnak az 1953. márciusi számát tartom a kezemben (Felmutatja.), Sztálin haláláról számol be az újság. Főcím: "Tisztelet a nagy Sztálinnak. Örök dicsőség annak a férfinak, aki a legtöbbet tette az emberek szabadságáért és a haladásért." Ezt írta ez az újság 1953-ban (Taps a kormánypártok soraiban. - Dr. Józsa István: Hány éve volt?), ennek tudott nyilatkozni Mesterházy Attila.

(13.10)

Amúgy most már ez egy eléggé marginális újság, egy átlag magyar újságnál is kevesebben olvassák. Valóban, ahogy mondta a frakcióvezető úr, 1924-ben a Kommunista Párt alapította; '91-ben megszűnt ez a párt, de ettől függetlenül a szellemiségét továbbvitte ez az újság. Most is egy pár tízezer fős közösség, szellemi holdudvar kiszolgálására alkalmas; hát ezzel talált politikai közösséget Mesterházy Attila.

Na de nemcsak '53-ban, 1956-ban is furcsa dolgokat írt ez a lap, ott nyilvánították ki a kommunisták a véleményüket a magyar forradalomról és szabadságharcról. Még az olasz Kommunista Pártot is megosztotta, hogy hogyan álljanak a magyar '56-os forradalomhoz, de a l'Unitának egyértelmű volt az állásfoglalása: ők deklarálták azt, hogy a magyar forradalom ellenforradalom. Utána, 1956. november 6-án pedig azt mondták, hogy a békére hivatkozva igenis indokolt volt a szovjet csapatok bevonulása Magyarországra. Mit írt akkor ez az újság az '56-os magyar forradalmárokról? Azt mondta: ezek lázadó magyar dolgozók, akik gengszterek, megvetendő provokátorok, valamint fasiszták, és a Horthy-rezsim iránt nosztalgiát éreznek.

Mit mond ma ebben a lapban Mesterházy Attila a mai polgári jobboldalról? Szinte szó szerint ugyanezeket a szavakat használja. Az az újság, amelyik nyilvánvalóan az antifasizmusra vevő, hiszen ezért alapították kommunista lapként, ezt a szóhasználatot használja, ennek a lapnak az olvasói ezeket a szavakat értik, ezért használja Mesterházy Attila az interjújában is ezeket a kifejezéseket: "és a nemzetközi stabilizáció miatt és a világbékéhez való hozzájárulás miatt igenis fontos volt a Magyarországgal szembeni katonai invázió" - ezt írta tehát az az újság, amelyik most szóba állt Mesterházy Attilával. Jól mutatja a magyar baloldal pillanatnyi állapotát, hogy melyik az az orgánum, amelyik nyilvánosságot ad a magyar ellenzék vezetőjének - bár ezt nem lehet tudni, hogy melyik pillanatban éppen kicsoda, de mindenesetre az MSZP elnökének: az az újság, amelyik '56-ban így vélekedett, és továbbra is ennek a szellemi holdudvarnak a kiszolgálója.

Jól láthatjuk, hogy csak ezek az újságok hiszik el azt, amit a mai magyar ellenzék vezetője mond, hiszen ők azok - lehet, hogy itthon nem is tudná ezt elmondani, hiszen itthon látjuk, hogy mindazok a vádak, amiket a szocialisták az elmúlt két esztendőben mondtak, nagyjából és egészében nem igazolódtak be; mindazok a fenyegetések, akár fasizmussal, akár mással, a valóságtól elrugaszkodottak, és egy magyar olvasó észrevenné a különbséget a valóság és az újságban leírtak között.

Hiszen érdekes azt megnézni, hogy fasizmussal vádolja azt a kormányt, amelynek idején megszűntek az egyenruhás vonulások az utcákon; amely az egyenruhás bűnözést bevezette a büntető törvénykönyvbe; amely meghirdette pont idén a Wallenberg-emlékévet; vagy amelynek az alaptörvénye elutasítja mind a jobboldali, mind a baloldali szélsőségeket, mind a jobboldali, mind a baloldali diktatúrát; és az az ország, amelyik az EU elnökeként, soros elnökeként augusztus 23-át mind a fasiszta, mind a kommunista diktatúrákkal szembeni emléknapként, közös európai emléknapként cikkelyezte be, tehát igazából motorja volt mind a fasizmussal szembeni, mind a kommunizmussal szembeni emlékezésnek és helytállásnak - Magyarország tehát motor, s nem pedig a fasizmusnak egy helyszíne.

Arról pedig ne is beszéljünk, hogy a szocialistáknak ez már nem az első ilyesfajta megnyilvánulása volt, hiszen fenyegettek már azzal, hogy megszűnt Magyarországon a sajtószabadság, miközben az újságok ugyanolyan tartalommal jelenhetnek meg továbbra is, mint korábban; fenyegettek azzal, hogy a válságadók miatt kivonulnak a bankok Magyarországról - egyetlenegy bank sem vonult ki; fenyegettek azzal, hogy a biztosítók számára kivetett válságkülönadó majd a biztosítási díjak megemelkedését fogja maga után vonni, és mindenki láthatja pont ezekben a napokban, hogy a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjai nemhogy nőttek, hanem csökkentek, és mindenki odafigyel, és spórolhat ezeken.

Ennyi a hitelessége ma a szocialistáknak, és ezek azok az erők, akik nemzetközi szinten szóba állnak a mai magyar MSZP-vel.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai