Készült: 2024.09.19.16:01:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2012.07.03.),  36-56. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 12:26


Felszólalások:   19-36   36-56   56-208      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor. A következő ülésünkön az előterjesztés elfogadásáról döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Cseh Köztársaság és Magyarország között a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A törvényjavaslatot T/7756. sorszámon megismerhették.

Most az előterjesztői expozé következik. Megadom a szót Rétvári Bence úrnak, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előadójának, húszperces időkeretben.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: (Nem működik a mikrofonja.) Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mintegy két hete lehetőségem nyílt arra, hogy néhány mondattal...

ELNÖK: Egy pillanat, egy kis türelmet kérek, államtitkár úr. A kártyája benn van... Ott a mikrofon. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: (Kézi mikrofonnal sem működik a hangosítás.) Mintegy két hete lehetőségem nyílt arra, hogy néhány mondattal bemutassam önöknek... (Közbeszólások: Nincs hang!)

ELNÖK: Hiába van ott a mikrofon...

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: (Működik a hangosítás.) Akkor a hellyel van a gond. Megpróbáljam máshol? Én hallom. Harmadszor is nekikezdek.

ELNÖK: Tessék, öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Mintegy két hete, mint önök is emlékeznek (Derültség.), lehetőségem nyílt arra, hogy néhány mondattal bemutassam önöknek Magyarország első, a minősített adatok cseréjéről és védelméről szóló egyezményét, amelyet hazánk a Szlovák Köztársasággal kötött. Már ekkor jeleztem azt is, hogy a közeljövőben további titokvédelmi megállapodások benyújtása várható, hiszen hazánk elkötelezett amellett... (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Meg kell állítanom, államtitkár úr. A kártyáját nézze meg, állítólag nincs teljesen...

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Már kiírta a nevemet itt, megjavult.

ELNÖK: De próbálja megigazítani...

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Kihúzom, újra betettem. (Közbeszólás: Most jó!)

ELNÖK: Most akkor jó lesz.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: De innen folytatom, jó? Nem kezdem elölről.

ELNÖK: Kezdje el újra, mert a gyorsíró kisasszony nem tudja jegyezni. Kezdjük elölről.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Én utána odaadom neki. Három a magyar igazság, egy a ráadás? Akkor negyedszerre is? Nem, innen folytatom.

Az a lényeg, hogy Magyarország elkötelezett amellett, hogy a NATO-s és EU-s tagállamok minél szélesebb körével biztosítsa a minősített adatok cseréjét és kölcsönös védelmét. Ígéretemet betartva, anélkül, hogy ismételném magamat, engedjék meg, hogy néhány szót szóljak immáron a második, a Cseh Köztársasággal 2012. június 13-án aláírt megállapodásról.

Természetesen ez az egyezmény is a 2010-ben hatályba lépett 2009. évi CLV. törvényen alapul, és a fő célkitűzése is ugyanaz: a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott formulák alkalmazásával védelmet biztosítani a szerződő felek, valamint az országaik közötti együttműködés során keletkezett vagy kicserélt minősített adatok számára.

Ennek keretében jelen egyezmény is szabályozza a felek közötti biztonsági együttműködést, kijelöli a hatáskörrel rendelkező hatóságokat, és rendelkezik egyes nemzeti minősítési szintek egymásnak történő megfeleltethetőségéről, valamint a minősített adat biztonságának megsértése esetén alkalmazandó eljárásról. Az egyezmény tehát tovább erősíti hazánk nemzetközi szerepvállalási képességét, és lehetővé teszi Magyarország számára a minősített adatok határokon átnyúló, államok közötti biztonságos megosztását.

A tárgyalások megkezdésére felhatalmazó határozat - amely 2011-ben született - értelmében első körben a kormány a visegrádi négyek tagállamaival kezdte meg az egyeztetéseket. Prágai nagykövetünket idézve: "A magyar-cseh kapcsolatokat nemcsak a szoros kétoldalú politikai kötődések jellemzik, hanem a közös részvétel is a regionális és multilaterális együttműködés különböző formáiban. Csehországot joggal nevezzük tiszteletbeli szomszédunknak, jó partnerünknek és fontos szövetségesünknek a NATO-ban és az Európai Unióban." A két ország közötti hatékony együttműködést és a szabályozási tárgykör jelentőségét igazolja, hogy a tárgyalásokat rövid idő alatt sikerült eredményesen lezárni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy mindezekre tekintettel a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek a szavazatukkal is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a külügyi bizottsági álláspont ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerint ötperces időkeretben. Megadom a szót Vejkey Imre képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

DR. VEJKEY IMRE, a külügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés 2009. december 14-én fogadta el a minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV. törvényt, mely az államtitokról és szolgálati titokról szóló 1995. évi LXV. törvényt, valamint a Nemzeti Biztonsági Felügyeletről szóló 1998. évi LXXXV. törvényt helyezte hatályon kívül.

A 2010 tavaszától hatályos új törvény alapjaiban kodifikálta újra a minősített adatok védelmének magyarországi struktúráját. Megteremtette a minősített adatok védelmének egységes jogszabály- és intézményrendszerét, valamint egyúttal eleget tett a legfontosabb jogharmonizációs kötelezettségeknek is. Jogszabályi felhatalmazás hiányában a minősített adatok cseréjére vonatkozó biztonsági együttműködés érdekében hazánk a mai napig mindössze két állammal kötött általános titokvédelmi megállapodást. A megállapodások alkalmazását azonban az államtitokról és a szolgálati titokról szóló 1995. évi LXV. törvény nem tette lehetővé, a hiányzó jogintézmények, úgymint a nemzeti személyi biztonsági tanúsítvány és a nemzeti telephely-biztonsági tanúsítvány hiánya okán.

A Mavtv. hatálybalépése azonban megteremtette a kétoldalú titokvédelmi megállapodások megkötéséhez és alkalmazásához szükséges jogi alapokat. Az egyezmény megkötése szükséges volt a Mavtv.-ben foglaltak végrehajtása, valamint Magyarország nemzetközi kötelezettségeinek teljesítése, továbbá a minősített adatok cseréjével járó nemzetközi biztonsági együttműködésekben való részvételünk okán.

A Cseh Köztársaság és Magyarország között a minősített adatok cseréjéről és különös védelméről szóló egyezmény kihirdetéséről szóló T/7756. számú törvényjavaslatot a külügyi bizottság 2012. július 2-ai ülésén megvitatta, majd egyhangúlag általános vitára alkalmasnak nyilvánította.

Kérem, támogassák a határozati javaslatot. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. Megadom a szót Mile Lajos képviselő úrnak, LMP.

MILE LAJOS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, immár két hete, hogy tárgyaltuk a szlovákokkal megkötött egyezményt, nem hasonló, hanem szinte azonos tartalommal. Mindenképpen üdvözlendő, hogy ezzel a két országgal a minősített adatok cseréjéről szóló egyezményt kihirdethetjük és aláírhatjuk.

Valóban nagyon fontos ennek az a dimenziója, amit említett az államtitkár úr is, hiszen a V4-ekkel való együttműködés, úgy gondolom, rendkívül fontos, általában a magyar pozíciókat tekintve a jelenkori diplomáciában is lényegi elem, hogy a V4-ek közötti együttműködés mennyire harmonikus, és ez egy apró elem ugyan, de mindenféleképpen helyes irányba mutat.

(11.00)

Amivel egy kis vitám van, az éppen a meghivatkozott jogi háttér nagyszerűsége, nevezetesen erről a 2009. évi CLV. törvényről van szó, amit 2009. december 14-én hozott meg a tisztelt Ház, meghitt egyetértésben a Fidesz és az MSZP. Nem is ezzel van a baj, hanem ez a jogszabály, úgy tűnik, hogy a mindenkori államnak és a mindenkori kormányzatoknak a titkokhoz való, szinte makacs ragaszkodását jelzi. Kicsit túltitkosít, túlzottan ragaszkodik a különböző adatok titkosításához ez a jogszabály.

Nem vagyok benne biztos, hogy tartalmában ennél nem lehetne egy sokkal jobb, korszerűbb, elfogadhatóbb törvényt alkotni ezen a területen. A Lehet Más a Politika kezdeményezni fogja ennek a jogszabálynak a módosítását. Abban persze teljesen igazuk van, hogy ez megteremtette annak a jogszabályi hátterét, hogy ilyen kétoldalú egyezményeket lehessen kötni, és ezeknek a megkötése szükséges is, tehát nem fogunk szembeszállni ezzel, és meg fogjuk szavazni a zárószavazáson ezt a határozati javaslatot. Csupán jelezni szeretném, hogy az a jogszabály, amelyre hivatkoznak, és amely a jogi alapját megteremti az ilyen természetű együttműködéseknek, bizony javításra szorul. Remélem, hogy ebben a kormányzó pártok is partnerek lesznek, hogy próbáljunk meg korrigálni, javítani ezen a jogszabályon, mert ebben a formájában nem igazán megfelelő.

Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok. (Jelzésre:) Rétvári Bence államtitkár úr is jelzi, hogy nem kíván élni a megszólalás lehetőségével.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor. A következő ülésünkön az előterjesztés elfogadásáról döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország 2013. évi központi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A törvényjavaslatot T/7677. sorszámon megismerhették. Emlékeztetem önöket, hogy az elfogadott határozati házszabályi rendelkezésektől való eltérésnek megfelelően a módosító javaslatok benyújtási határideje 2012. év augusztus 24-e, péntek, 12 óra.

Most az előterjesztői expozé következik. Megadom a szót Cséfalvay Zoltán úrnak, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előadójának, 20 perces időkeretben. Öné a szó, államtitkár úr.




Felszólalások:   19-36   36-56   56-208      Ülésnap adatai