Készült: 2024.04.29.04:34:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2010.10.18.), 241. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Előterjesztésünk a cigány-magyar együttélés kérdéseit vizsgáló eseti bizottság létrehozására irányul, mégpedig a magyarországi cigány és magyar lakosság együttélési problémái körének megállapítására, a problémák feltárására, a megoldási javaslatok kidolgozására, amelynek eredményeképpen a tavaszi ülésszak során a bizottság egy beszámolót terjesztene az Országgyűlés elé.

Azt gondolom, politikai hovatartozástól függetlenül abban egyetértünk, hogy a cigány-magyar együttélés kérdése a magyar társadalom egyik, ha nem éppen a legsúlyosabb problémája, amelynek rendkívül sok vetülete van. Ismert, hogy az elmúlt években több száz millió forint került elköltésre úgy az integrációs politikára, hogy annak igazából eredményei nem láthatók, mint ahogy azt többek között az Állami Számvevőszék is megállapította. (Folyamatos zaj.) Kis figyelmet kérek képviselőtársaimtól! Köszönöm.

A jövőre nézve ezért hasznos egy olyan parlamenti bizottság felállítása, amely a valódi problémák feltárását tűzi ki céljául, és ezekre magas társadalmi támogatottságú válaszokat képes találni. Ebbe a munkába a civil szervezetek bevonása is szükséges.

Ezt az előterjesztésünket az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság megtárgyalta, és azt kell mondjam, hogy igazából érdemi indok nélkül utasította el. Többek között olyan érvek hangoztak el, hogy van már egy államtitkárság a miniszterelnökségen belül, amelyik ezzel foglalkozik. Úgy gondolom, ez nem ellenérv, hiszen ez nem kell hogy felmentse a törvényhozást az alól a felelősség alól, hogy ezzel a kérdéssel érdemben foglalkozzon. Ezek nem egymás ellen kell hogy hassanak, hanem egymást erősítve, egymást kiegészítve.

Szintén elhangzott ellenérvként az, hogy az érintettek bevonása nélkül miért akarunk dönteni. Erről szó sincs! Maga az előterjesztés indoklása is kitér arra, hogy a civil szervezeteket, amelyek ezzel foglalkoznak, igenis be kell vonni ebbe a munkába.

Szintén utalnom kell arra, hogy a Jobbikot gyakran érte a választási kampány során az az elismeréssel vegyes kritika, hogy a feltett kérdések ugyan jók, de az azokra megfogalmazott válaszok rosszak. Mi a kritikai részével természetesen nem értünk egyet, hiszen például ebben a kérdésben éppen a Jobbik volt az egyetlen olyan párt, amely komplex, átfogó programot tett le az asztalra a kérdés megoldására, amelyben benne volt a közbiztonságon kívül az oktatáspolitika és a foglalkoztatáspolitika kiemelt szerepe is. Ennek a bizottságnak a létrehozása pontosan arra adna lehetőséget, hogy ha önök azt mondják, a kérdésfeltevés jó, de az általunk megfogalmazott válasz rossz volt - amit mi természetesen vitatunk -, akkor itt van a lehetőség arra, hogy közösen fogalmazzuk meg azt a választ, amelyik előre tudja mozdítani a cigányság integrációját, a magyar társadalomba való beilleszkedését.

Szintén elhangzott érvként az, hogy egyesek - utalva esetleg épp az előterjesztőkre - politikai tőkét kívánnak ebből kovácsolni. Örömmel jelentem, hogy a kampány véget ért, az önkormányzati kampány is, három év múlva lesznek a legközelebbi választások - mikor beszéljünk erről az érzékeny kérdésről, ha nem most?

Szintén ellenérvként hangzott el, hogy az emberi jogi bizottság önmagában is alkalmas arra, hogy ezekkel a kérdésekkel foglalkozzon. Ezzel azért nem értünk egyet, mert ez sokkal több, mint emberi jogi, és sokkal több, mint kisebbségi kérdés, hiszen nagyon komoly oktatáspolitikai, foglalkoztatási és közbiztonsági vetületei is vannak ennek a kérdésnek.

Szintén nem igaz, hogy ez simán csak szegénységi probléma lenne, hiszen abban, hogy ezek a problémák fennállnak, a szegénységen kívül bizonyos kulturális beidegződések és szocializációs minták is közrejátszanak.

Kérem ezért a tisztelt Házat, hogy miután az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság igazából valós ellenérv nélkül utasította el ennek a bizottságnak a létrehozását, amelyben valamennyi parlamenti frakció megfelelő súllyal tudna részt venni, és esélyt teremtene egy konszenzusos megoldási javaslat létrejöttére, támogassák az előterjesztésünket.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai