Készült: 2024.09.26.13:20:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2000.10.17.),  204-210. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:37


Felszólalások:   198-204   204-210   210-215      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Az interpelláló képviselő úr nem fogadta el az államtitkár válaszát. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 149 igen szavazattal, 103 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! T. Asztalos Ildikó, az SZDSZ képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterhez: "Egy páratlan sikertörténet, avagy piacszerzés Defend-módra" címmel. Az interpellációra a miniszter úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Nógrádi László közlekedési és vízügyi miniszter válaszol. Megadom a szót a képviselő asszonynak.

 

T. ASZTALOS ILDIKÓ (SZDSZ): Nincs itt a miniszter úr, csak az államtitkár úr. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt év novemberében Szalay Gábor képviselőtársam "Mi a titka a Defend Őrző-Védő Kft. csodás sikereinek?" címmel interpellációval fordult Stumpf miniszter úrhoz. Akkor arra próbált magyarázatot kapni, vajon mi az oka annak, hogy Földi László, akinek a Postabank új vezetése 1998 végén adta el a tulajdonában lévő Defend Őrző-Védő Kft.-t, a számára ez idáig nem igazán ismert szakmai területen, úgy tűnik, pár hónap alatt rendkívüli csodákra volt képes. Földi úr cége ugyanis, sokak számára megmagyarázhatatlan okokból, néhány hónap alatt számos komoly megrendeléshez jutott, többek között a BÁV Rt., a Szerencsejáték Rt., a Magyar Fejlesztési Bank, a Polgári Bank, a balatonöszödi kormányüdülő, az APEH székházai és objektumai, a Miniszterelnöki Hivatal, a kincstári vagyonkezelő intézet által kezelt húsz ingatlan - köztük a Béla király úti kormányvendégház -, az Országgyűlési Képviselők Klubja lett pár hónap alatt a Defend Kft. őrző-védő oltalma alá helyezve, egyes esetekben érvényes szerződések felbontása, más esetekben jóval alacsonyabb ajánlati árak félresöprése által.

Mindezek után sokan azt a kérdést tették fel, hogy vajon Földi úr páratlan szakmai sikerei, az egymást érő, jobbnál jobb állami megrendelések összefüggésbe hozhatók-e Földi Lászlónak az elhíresült Nyírfa-akcióban vállalt szerepével. Ezekre a kérdésekre azóta sem kaptunk egyértelmű választ, a páratlan sikerszéria azonban azóta is folytatódik.

Nemrégiben látott napvilágot a hír a sajtóban, miszerint a Magyar Posta Rt. többségi tulajdont szerzett a Defend Kft.-ben, ezt követően pedig a Defend Kft. átvette a Postától az évi egymilliárd forintot megmozgató pénzszállító és -feldolgozó ágazatot. A Magyar Posta szándéka - miszerint átengedi a Defendnek az évi egymilliárd forintot megmozgató területet - azért is érthetetlen, mivel információm szerint az utóbbi években hozzávetőlegesen másfél milliárd forintot költött a Posta a pénzszállító és -feldolgozó ágazat korszerűsítésére, biztonságosabbá tételére. Mindezek mellett a Defend újabb piacszerzése a Posta több száz munkatársának elbocsátásával is járhat.

Mindezek alapján a következő kérdéseket szeretném az államtitkár úrnak feltenni: 1. Mi az oka, hogy miután az utóbbi években hozzávetőlegesen másfél milliárd forintot költött a Posta a pénzszállító és -feldolgozó ágazat korszerűsítésére, ezt most leválasztják, és a Defend Kft.-re bízzák? 2. Mi az oka, hogy a Magyar Posta többségi tulajdont vásárol egy őrző-védő kft.-ben, ahelyett, hogy a korábbi fejlesztéseket folytatva önmaga (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) oldaná meg ezt a feladatot, vagy pályázati úton keresné meg az erre legalkalmasabb céget (Az elnök ismét csenget.), és megbízná a lebonyolításával?

Várom válaszát. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Manninger Jenő államtitkár úrnak.

 

MANNINGER JENŐ közlekedési és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! A pénz- és értékszállítás biztonságossá tétele a Magyar Posta stratégiájába illeszkedő törekvés, éppen ezért annak megoldása legfontosabb feladatai között szerepel. Halaszthatatlanná teszik az előrelépést az utóbbi években a postásokat és a postahivatalokat egyre gyakrabban ért támadások és a szolgáltatások iránti bizalom csökkenése is. Csak ez elmúlt négy évben öt postai dolgozó halt meg, többen súlyos, életveszélyes sérülést szenvedtek, az utóbbi másfél évben okozott károk értéke pedig meghaladta a 100 millió forintot.

A képviselő asszony interpellációjában a Posta pénzszállításának és -feldolgozásának biztonságára fordított másfél milliárd forintról szólt, holott a valóságban az elmúlt évben az ilyen nagyságú összes biztonsági beruházásból mindössze 342 millió forint jutott erre a célra, a megelőző két évben pedig összesen 5 millió forint értékű beszerzés történt. Összesen alig egyötöde a ténylegesen felhasznált összeg annak, amit a képviselő asszony említett.

Az elvárt szintű védelem kiépítése valóban több milliárd forintba kerülne, megvalósítása pedig évekig tartana. Erre a Magyar Posta Részvénytársaságnak nincs meg a szükséges forrása, a probléma megoldása pedig nem tűr halasztást. Ezért az a változat, hogy a társaság önerőből oldja meg a pénzszállítás és a -feldolgozás biztonságát, nem a legmegfelelőbb alternatíva.

A helyzet javítása érdekében a társaság több lehetőséget, így a szakmai és törvényességi szempontokat is mérlegelte. Mivel a személy- és vagyonvédelmi és magánnyomozói szakmai kamaráról szóló 1998. évi törvény értelmében elkülönült, kizárólag erre szakosodott szervezet foglalkozhat pénzszállítással, a Magyar Posta csak kifejezetten postai szolgáltatáshoz kötődő, úgynevezett saját pénzeket szállít és dolgoz fel. A hatályos szabályozás alapján a legcélszerűbb megoldás pedig az, ha a feladatra a társaság saját tulajdonú, vagyonvédelmi célú gazdasági társaságot hoz létre vagy pedig egy ilyen társaságban tulajdont szerez. Az ez irányú tárgyalások több céggel már több mint egy éve folynak.

Az előkészítés során lényeges szempont volt a minőség és a komplexitás, amelyeknek a Defend Kft. egyaránt eleget tesz: megfelel a hazai és nemzetközi biztonsági követelményeknek, szigorú és zárt technológiával rendelkezik. Kiemelhető a nagy létszámú modern gépjárműpark és az országos hálózat megléte, emellett többmilliárdos kár-felelősségvállalási biztosítással bír, dinamikusan fejlődik és tisztán magyar érdekeltségű, valamint megoldott lenne az érintett postás munkavállalók továbbfoglalkoztatása is. Természetesen a pénzszállítás és -szolgáltatás megrendelésére - mivel erre a tevékenységre a közbeszerzési törvény rendelkezése vonatkozik - a Postának pályázatot kell kiírnia. A pénzfeldolgozási tevékenység viszont mint kiegészítő pénzügyi szolgáltatás, nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá.

 

(15.20)

 

A Posta számára egyértelmű szakmai és gazdasági előnyt jelenthet, hogy a tranzakció révén visszakerülhet a pénzszállítás teljes piacára, mivel saját cégén keresztül más társaságok pénzét is szállíthatja. Egyidejűleg megfelel a személy-, vagyonvédelmi és magánnyomozói szakmai kamaráról szóló '98. évi törvény előírásainak azzal, hogy a pénzszállítást - hozzá kell tennem, jóval biztonságosabban - az arra szakosodott szervezet végzi.

Ennek alapján kérem tehát képviselő asszonyt és a tisztelt Házat, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjenek. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e az államtitkár válaszát.

 

T. ASZTALOS ILDIKÓ (SZDSZ): Tisztelt Államtitkár Úr! Amit ön itt elmondott, az nagyon hosszú magyarázkodás volt, de mint azt ön is tudja, a valódi helyzet a következő:

1. A Defend Kft. nemrégiben egy nagyobb üzlet megszerzésére készült, s beruházott 1 milliárd forintot. A dolog ennek ellenére nem jött össze, több száz dolgozó munka nélkül maradt.

2. A Posta ebben a helyzetben megszerezte a Defend Kft. többségi tulajdonrészét, nyilvánvalóan ez is pénzbe került. Tette mindezt annak ellenére, hogy a Posta rendelkezik bizonyos eszközparkkal és járműparkkal, amit az előző években megszerzett, tehát létrehozhatott volna egy kft.-t, amellyel önállóan elvégezhette volna a pénzszállítási tevékenységet, nyereségesen. Most ezt a nyereséget osztja meg indokolhatatlanul egy magáncéggel, amelyet egyébként véletlenül a Defendnek neveznek.

Nem fogadom el az államtitkár úr válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Miután a képviselő asszony nem fogadta el az államtitkár válaszát, kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 155 igen szavazattal, 84 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Molnár Róbert, a Független Kisgazdapárt képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Bocsánat, elnök úr!" címmel. Képviselő urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   198-204   204-210   210-215      Ülésnap adatai