Készült: 2024.04.29.18:57:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Arról a törvényről, amiről ön beszélt, szakmai szervezetek a következőt írták: „A készülő jogszabály-módosítás jobb helyzetbe hozza a magyar kultúra intézményeit.” Ezt nem a Magyar Szocialista Párt írta alá, hanem olyanok, akik a színházakban nap mint nap mozognak: a Magyar Teátrumi Társaság, a Vidéki Színházak Igazgatóinak Egyesülete, a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Szövetsége, a Mozaik Művészegyesület, a Szabadtéri Színházak Szövetsége, a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetsége. S arra kértek mindenkit, hogy nyugodtan, nem az önök hangnemében, hanem a helyzetre és a szövegre a maga valóságában tekintve támogassák ezt a javaslatot, mert ők, akik a színházakban nap mint nap játszanak, akik a színházakban nap mint nap rendeznek, akik a színházakban nap mint nap dolgoznak, úgy gondolják, hogy  felolvasom még egyszer önnek betű szerint  „a készülő jogszabály-módosítás jobb helyzetbe hozza a magyar kultúra intézményeit”, tisztelt képviselő úr. Ezt mondták azok, akik nap mint nap a színházakban dolgoznak. Önök azzal riogattak, hogy megszűnik a Nemzeti Kulturális Alap. Nem szűnt meg, és nem is fog megszűnni, a törvényjavaslat nem érinti sem a forrásait, sem a működését. Önök azt mondták, hogy kevesebb forrás lesz a kultúrára és a színházakra. Egyértelmű a törvényjavaslatból, hogy nem kevesebb, hanem több lesz. Önök azt mondták, hogy a független színházaknak vége  ezt mondták már egy évvel ezelőtt is, amikor megszűnt a korábbi taorendszer , de sem akkor, sem most nem lesz vége. Önök azt mondták, hogy vége az autonómiának. Semmifajta autonómiának nincs vége, az állami fenntartású színházak, amelyek teljes mértékben állami pénzből működnek, az állam tulajdonosijog-gyakorlása mellett működhetnek, az önkormányzatiak az önkormányzat joggyakorlása mellett, a vegyes finanszírozásúakat pedig egyenként megállapodásban kell rögzíteni, tisztelt képviselő úr. S minden önkormányzat szabadon vállalható feladatai nem változnak, aki akar színházat alapítani, megteheti, aki fenn akarja tartani, megteheti, ha akarja, egyet, ha akarja, többet. Ebbe az államnak továbbra sincs semmifajta beleszólása. Ha egy önkormányzat úgy dönt, hogy színházat alapít és tart fenn, megteheti.

Ön szabadságról beszélt meg tükörről, tisztelt képviselő úr. Amikor Tarlós István volt Budapest főpolgármestere, akkor ő kinevezte a színházak élére azokat az embereket is, akikkel nem feltétlenül áll egy világnézeti platformon, így Máté Gábort, Eszenyi Enikőt vagy Mácsai Pált.

(9.30)

Önök viszont, amint hatalomra kerültek, két hónap sem telt el, bosszúra éhesen, arrogánsan Bán Teodórát máris eltávolították a szabadtéri színpad éléről (Gréczy Zsolt: Nem eltávolították, hanem lejárt a szerződése! Pályázzon újra!); az első pillanatban az utolsó embert is. Míg Tarlós István idejében sok liberális hozzáállású színházigazgató is lehetett, amint önöknek lehetősége nyílt, egy olyan embert, aki egyébként Demszky Gábor idején is a Szabad Tér Színház vezetője volt (Kunhalmi Ágnes: Lejárt a szerződése!), Tarlós István idején is a Szabad Tér Színház vezetője volt (Gréczy Zsolt: Lejárt a szerződése!), de nem feltétlenül csápolt ott Karácsony Gergely minden rendezvényén, abban a pillanatban eltávolítottak, mert önöknek nem sokszínűség kell, hanem az kell, hogy mindenki a liberális értékrend követője legyen, tisztelt képviselő úr. Önök egyáltalán nem a szabadságért tüntetnek. (Gréczy Zsolt: Mint ahogy Alföldi Róbertnek akkor lejárt a szerződése!)

Ami pedig az MSZP ez évi mérlegét illeti, tisztelt képviselő úr, önök elvesztették, mert kilépett önök közül Botka László és Tóbiás József korábbi miniszterelnök-jelölt és itt a parlamentben volt képviselőtársuk, aki pártelnök is volt. Egy érdekes színfolt, Szanyi Tibor is távozott a saját pártjukból. Önök úgy írtak ebben az évben politikatörténetet, hogy lepatkányozták a Fidesz-KDNP szavazóit azzal, hogy becsukott ajtóknak rohantak neki, azt mondták, nem idézem pontosan, hogy milyen erős kép lenne, ha lefeküdnének a lépcső elé tarkóra tett kézzel, és így próbáltak nemzetközi hírverést is maguk között színészkedéssel és színjátékkal kelteni, tisztelt képviselő úr.

Az európai parlamenti választáson már alig haladták meg a 6 százalékot, kudarcot vallottak, tisztelt képviselő úr. Minden EP-választáson elfelezik a mandátumaik számát, most már csak egy képviselő maradt, ezért nem maradt önöknek más hátra, mint hogy feladják önállóságukat, és Gyurcsány Ferenc égisze alatt próbálkozzanak a következő választásokon. Önöknek Fejér megyében és Bács-Kiskun megyében még a Mi Hazánknál is gyengébb választási eredménye született, tisztelt képviselő úr. Hat megyében, Bács-Kiskunban, Fejérben, Győr-Moson-Sopron, Pest, Somogy és Zala megyében pedig már be se jutott az egykori állampárt jogutódja a megyei közgyűlésbe.

És az is az önök politikatörténeti „eredménye”, hogy sikerült a korábban antiszemita szólamokkal a parlamentbe bejutó politikusokat önöknek polgármesteri székhez juttatni. Hát, gratulálunk, tisztelt képviselő úr, ez szép eredmény! (Derültség a kormánypárti sorokban.) Ezt hívhatja ön persze összefogásnak is, de nevezhetjük úgy is (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy önök egykori antiszemitákat juttattak hatalomra. Arról nem is beszélve, hogy Zuglóban átláthatatlanná tevő gazdasági döntések és önkormányzati ingatlaneladások is az önök nevéhez fűződnek (Az elnök ismét csenget.), Lackner Csabáról pedig szerintem még sokat fogunk beszélni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai