Készült: 2024.09.18.21:15:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2005.09.19.), 8. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha már liberálisoztunk itt, akkor engedjék meg, hogy a német liberálisoknak, a szabad demokratáknak sok sikert kívánjak a sikeres választási szereplésük alkalmából. (Taps a kormánypárti oldalon. - Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Ami mármost azt a részét illeti a dolognak, hogy Orbán Viktor liberális szövegeket ír alá, az csak annyit jelent, hogy bizonyos fokú fejlődésen megy keresztül; nem nevezném ezt gyorsnak, tisztelt képviselőtársaim, de esetleg reményt keltő is lehetne, ha egyébként mindaz, amit úgy különben gazdaságról és nagyon sokszor a társadalomról mondani szokott, nem bizonyítaná ennek éppen az ellenkezőjét. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Persze, a vita most az adótörvényekről folyna, és én is a vitának ehhez a részéhez szeretnék hozzászólni.

Azzal kezdeném, hogy azért elég nehéz helyzetben volt Varga Mihály képviselőtársam, amikor azt a problémát kellett megoldania, hogy most adóemelés van, bezzeg az ő idejükben adócsökkentés volt. Emlékszünk még, hogy 20, 30 és 40 százalékos adókulcsok voltak… (Közbeszólás a fideszes képviselők soraiból: Honnan?!) Arra a kérdésre is, hogy honnan, tudok válaszolni, képviselőtársaim. Ha ez a “honnanö időpontra vonatkozik, akkor 1997-től kezdődően, mert akkor tértünk át a három kulcsra, még a Horn-kormány időszakában. (Tállai András: Nem igaz!) Ha a honnan kérdése a határokra vonatkozott, akkor azt tudom mondani, hogy olyan 750 ezer forinttól kezdődően már 30 százalékot fizettek a jövedelmek után (Közbeszólás a kormánypárti oldalon: Nyolcszáz!), 800 ezer után már 30 százalékot fizettek az emberek a jövedelmük után, most másfél millióig 18 százalékot fizetnek. Én azt gondolom, erre elég nehéz azt mondani, hogy adóemelés történt. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Ha most aztán még azt is figyelembe vesszük, hogy a minimálbért keresők meg nem fizetnek jövedelemadót, miközben az előző ciklusban fizettek jövedelemadót, akkor megint az a helyzet, képviselőtársaim, hogy erre nagyon nehéz azt mondani, hogy adóemelés történt. Aztán ennek ráadásul van egy olyan következménye, hogy az 1 millió forintot meghaladó jövedelemig egy kompenzációs rendszer működik, vagyis még a 18 százalékos adót sem fizetik abban az intervallumban.

Úgyhogy, képviselőtársaim, az egy hazugság, hogy most adóemelés volt, akkor meg adócsökkentés volt. (Font Sándor közbeszól.) Ennek az ellenkezője igaz, ugyanis a 20, 30 és 40 százalékos kulcs és a sávhatár az Orbán-kormány négy éve alatt nem változott meg, a jövedelmek meg növekedtek, vagyis egyre többen csúsztak át az egyre magasabb jövedelemsávokba (Font Sándor: Energiaolló! Gyalázatos!), ezért egyre több adót fizettek - ennek a következménye az, hogy az adóterhelés 22 százalékról 26 százalékra növekedett. (Közbeszólások a fideszes képviselők soraiból.) Most ezt a növekedést adócsökkentésnek eladni - gratulálok hozzá! (Derültség a kormánypárti oldalon.) Arról nem beszélve, hogy a mostani 40 százalékos kulcs pedig jövőre 36 százalékosra csökken. Mi, liberálisok azt ígértük, hogy 18 és 36 százalékos, kétkulcsos adó lesz (Dr. Áder János: Nanana! - Közbeszólások a fideszes képviselők soraiból.), és ez most megvalósul. (Dr. Áder János: Hogy egykulcsos lesz!) Áder képviselőtársam másként emlékszik, neki majd még át kell ismételnie az SZDSZ programjából ezeket a fejezeteket (Derültség a kormánypárti oldalon. - Közbeszólások a Fidesz soraiból.), a többire meg… (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Képviselőtársaim (Zaj. - Az elnök csenget.), én, hogy idézzek - cserébe, hogy Orbán Viktor liberális szöveget írt alá - önöktől is, tényleg mindenkinek joga van hülyének lenni (Derültség a kormánypárti oldalon.), de hogy ezt önök kötelezővé tették, hát ezt azért nem kellett volna! (Derültség a kormánypártok, közbeszólások a Fidesz soraiból.)

(13.50)

A másik, amit mondani szeretnék, hogy való igaz, szükséges, hogy… (Font Sándor: Így korrekt!) Kérem, hogy aki magára vette, majd tiltakozzon az elnök asszonynál! (Derültség a kormányzó pártok padsoraiból.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Másrészt az valóban egy nagyon fontos dolog, hogy legyen stabil és kiszámítható az adórendszer - ez helyes. És ebben az előző kormányoknak is (Font Sándor: Te is lassan férjhez mehetsz!) és ennek a kormánynak is van felelőssége, mert miután folyamatosan agyonbonyolítjuk az adórendszerünket, egyrészt persze szeretnénk több adót beszedni, másrészt persze szeretnénk azt különböző kedvezményeken keresztül különböző társadalmi csoportoknak visszaosztogatni, és aztán ennek a következménye az lesz, hogy egyre bonyolultabbá válik a rendszer, és a különböző kormányok ezeken megpróbálnak valamit igazítani.

Az igazi persze valóban az egyszerű, átlátható, stabil adó- és gazdasági szabályozórendszer lenne. Ehhez kell az adókat valóban csökkenteni, és ehhez van szükség arra is, hogy szüntessük meg azt a rendkívül bonyolult kedvezményrendszert, amit működtettünk.

És itt van egy másik megjegyzésem: ha egy családnak van jövedelme, és ennek megfelelően a jövedelemadójával szemben családi támogatásokat tud elszámolni, akkor ő ebből a fajta kedvezményből részesül. A másik család, amelyiknek nincsen jövedelme, ebből a fajta kedvezményből nem részesül. Az egyik család, minél magasabb a jövedelme, annál több kedvezményt képes igénybe venni, a másik pedig minél alacsonyabb, annál kevésbé, és ha nincsen jövedelme, akkor nem tud semmilyen kedvezményt igénybe venni.

Én azt gondolom, hogy ennél sokkal jobb rendszer az, ami kiveszi az ilyen típusú támogatásokat az adórendszerből, és odaadja a pénzt azoknak, akik arra rászorulnak, a többinek nem adja, de nem is veszi el tőlük, hogy aztán visszaoszthassa nekik. És ennek a változásnak, ami a jövő évben megindul, éppen az lesz a következménye, hogy a rászorulók valóban több pénzt kapnak majd.

És nem kell rám hallgatni ebben a kérdésben, hanem nézzük meg azoknak a kutatásait és kutatási eredményeit, akik ezzel foglalkoztak. (Font Sándor: Kinyílt a szegénységi olló!) Többek között azért is nőtt a szegénység az Orbán-kormány (Font Sándor: Most!) idején, és folytatódott ez a tendencia tovább, mert változatlanul hagytuk… (Font Sándor: Most nyílt a szegénységi olló!) Képviselőtársam, az, hogy most lehet olvasni, az nem azt jelenti, hogy most történik. (Derültség a kormányzó pártok padsoraiból. - Font Sándor: Az elmúlt évre vonatkozik a jelentés.) Például ne tessék elmenni megvédeni Eger várát, mert nem most támadták meg, hiába olvassa ön most a könyvet (Derültség a kormányzó pártok padsoraiból. - Font Sándor: Az elmúlt évre vonatkozik a jelentés.), hanem ez akkor volt, és annak egy következménye. És nekünk éppen azt kell elérnünk, hogy ezen a helyzeten változtassunk: kevesebb adó; támogatás azoknak, akik valóban rászorulnak; a többiek esetében pedig hagyni normálisan menni a dolgokat, náluk hagyni a pénzt, legyenek magánszemélyek vagy vállalkozások, mert ők sokkal jobban tudják elkölteni, mint amennyire az állam képes ezt helyettük megtenni. És ez valójában a helyes filozófia.

Én örülök annak, hogy a kormány ötéves adócsökkentési programot hirdetett meg, mert ez kiszámítható viszonyokat teremt. És ha önök komolyan gondolják azt, amit mondani szoktak, akkor szavazzák ezt meg, és ebben az esetben stabil, kiszámítható viszonyok lesznek Magyarországon, még akár a politikától függetlenül is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai