Készült: 2024.09.20.12:52:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 162. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A "Szólalj fel" programunk keretében az állampolgárok hangját hozzuk be a parlamentbe, az őket közvetlenül érintő problémákra hívjuk fel a figyelmet. Ezúttal egy kényszervállalkozó szavait szeretném önnek átadni.

"A munkahelyek megszűnésével - idézem - az embernek két lehetősége van, ha nem tud alkalmazottként elhelyezkedni: vagy elmegy munkanélküli-segélyre, ami csak három hónapig megoldás, vagy alkalmi munkát vállal, és így 80-90 ezer forintot keresve próbálja eltartani a családot. De ahhoz, hogy orvosi ellátásra, nyugdíjra is majd jogosult legyen, és ne feketén dolgozzon, ki kell váltani a vállalkozói igazolványt. Ez 2010-ig nem is volt probléma. A 80-90 ezer forintos bevételből 2010-ben 32 ezer forint tb-járulékot fizettünk, a maradék 50-60 ezer forintból szűkösen, de megéltünk. 2011-ben a tb-járulékot felemelték 42 ezer forintra, változatlan bevételek mellett. 2012-ben tovább emelték 57 ezer forintra. 2013-ban a minimálbérek emelgetésével a tb-járulékunk már meghaladja a 60 ezer forintot. Közben a kereslet csökkent, az elszegényedő lakosságnak egyre kevesebb pénze marad felújításokra, karbantartásokra és egyéb munkákra, így a kisvállalkozóknak csökkennek a bevételeik, a járulékok viszont ugyanolyan magasak.

(16.30)

Mit jelent egy kisvállalkozónál az, hogy garantált bérminimum? Ki garantálja nekünk, hogy a lakosságtól több munkát kapjunk? Senki. Akkor miért emelik a járulékfizetési kötelezettségünket? A havi 80-90 ezer forint bevételből a több mint 60 ezer forint járulék befizetése után marad 20-30 ezer forint. Jelenleg az évtizedek alatt idős korunkra tartalékolt spórolt pénzünket éljük fel. Megéri ezek után kisvállalkozóként dolgozni? Az 50 ezer forint átalánydíjas adózás is csak azoknak kedvez, akik többet keresnek. Azoknak, akik csak havi 89 ezer forintot tudnak a kevés munka mellett megkeresni, az 50 ezer forint átalányadó körülbelül 60 százalékos adóterhelést okoz. Tehát a kisjövedelmű vállalkozóknak ez nem segítség."

Ennek az állampolgárnak az esete is jól mutatja, tisztelt államtitkár úr, hogy sok, jelenleg munka nélkül lévő ember vergődik a teljes kilátástalanságban, a kormány nem segíti őket sem munkahelyek teremtésével, sem abban, hogy vállalkozzanak. Kérdezem ezért tisztelettel, hogy mit tett a kormány ezekért a kisjövedelmű vállalkozókért.




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai