Készült: 2024.09.22.23:09:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

339. ülésnap (2014.02.03.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ha nem lenne ennyire kétségbeejtő és veszedelmes a helyzet, amelybe önök Magyarországot taszították, azt mondhatnám, hogy élvezzük ki azt a percet, amikor a nemzeti együttműködés kormánya felvállalja a Magyar Népköztársaság forradalmi munkás-paraszt kormányának örökségét. Nézzük végig, ahogy a fülkeforradalom felvállalja az '56-ot eltiprók örökségét, és folytatni kívánja az együttműködést az éppen feltámadóban lévő Szovjetunióval!

Még sincs időnk azon merengeni, hogy vajon újra bekötötték-e a vörös telefont a miniszterelnök úr szobájába. Nincs időnk, mert éppen a fejünk fölött készülnek döntést hozni a következő 50-100 évről úgy, hogy közben semmit, de semmit nem árulnak el a kérdés tartalmi elemeiről.

Ez a szerződés, tisztelt államtitkár úr, egy közönséges szemfényvesztés. Most minden magyar állampolgárhoz szólok: kezeiket figyeljék, mert csalnak! Csal a kormány, mert azt mondja, hogy mindent elmond a paksi paktumról, pedig csak azt nem mondja meg, hogy mennyibe kerül, és mennyi kamatot fizetünk érte; meg mi lesz, ha nem épül meg időre, meg azt, hogy hová kell majd vízlépcsőt építeni, és mindent letarolni, hogy a hűtést majd megoldják. Sőt! Ez a szerződés, amely a parlament asztalára fog kerülni, még azt sem garantálja, hogy Paks II., a magyar történelem legnagyobb, legdrágább, legértelmetlenebb, legfeleslegesebb és legveszélyesebb kalandja egyáltalán 100 százalékban a magyar állam tulajdona legyen.

Figyeljék a kezüket, mert csalnak! Csal a kormány, mert nem mondja meg, hogy hová fogják vinni az atomszemetet húsz év múlva, miután a kötelezettségvállalás lejár. Csal a kormány, mert azt mondja, hogy a parlament felhatalmazta őt a paksi bővítésre, amikor erről szó nincsen. Csak az előkészítésre, az alternatívák vizsgálatára van önöknek felhatalmazásuk, másra nincsen. A fejlesztési miniszter pedig bujkál. A miniszterelnök nemes egyszerűséggel a rezsihazugsághoz hozzácsapja az olcsó paksi áram hazugságát, miközben úgy rettegnek önök a nyilvánosságtól, mint ördög a szenteltvíztől, csak nehogy kiderüljön, hogy mit tartalmaz pontosan Orbán Viktor hűségesküje Vlagyimir Putyinnak.

Figyeljék a kezüket, mert itt igazából mindenki csal! Csal a kormány, mert úgy tesz, mint ha szerződést íratna alá a parlamenttel, pedig valóbaján ez nem több, mint egy biankó felhatalmazás, amibe majd azt tesz bele, amit ő éppen akar. Az ország már tudja, hogy hogyan szokott bánni Orbán Viktor a biankó felhatalmazásokkal. Kérem önöket, ne adjanak erre még egy esélyt!

Csalnak a jobboldali megmondó emberek, mert azt mondják a választóknak: ti ehhez nem értetek, ez szakmai kérdés, bízzátok rá az okos emberekre. Ezt már hallottuk, kérem, az összes, valaha volt MSZP-SZDSZ-kormányok retorikája pontosan ez volt, hogy ehhez nem értesz, majd a szakértők megoldják. Hát, láttuk, hogy mi lett belőle...

De csal a baloldali ellenzék is, amely most szenteskedve próbál tüntetni az erőműbővítés ellen, amit igazából évek óta fű alatt együtt próbálnak összehozni a mostani kormányoldallal. Képviselőtársaim, önöknek egyetlen problémájuk van a paksi paktummal: hogy nem a maguk kormányzása alatt köttetett, és nem önök tudják zsebre vágni a Júdás-pénzt. A maguk összefogása, lehet, hogy pár hetes, de igazából itt van egy olyan atom-nagykoalíció, amely már jó ideje sarokba szorítja ezt az országot, és amely a Fidesz és az MSZP között kiválóan működik.

A Lehet Más a Politikának az az álláspontja, hogy Putyin öleléséből csak úgy menekülhet meg az ország, ha a népszavazásra a lehető legegyszerűbb kérdést tesszük fel: akarunk-e atomenergiát Magyarországon vagy nem? (Dr. Schiffer András: Így van!) A mi álláspontunk teljesen egyértelmű: függetlenségünk, szabadságunk, energiabiztonságunk záloga az atomstop, a teljes atomstop. Ez ilyen egyszerű.

Vannak olyan tanulmányok, léteznek olyan szakmai anyagok, amelyek megvizsgálták Magyarország nukleáris energiából való kivonulásának a lehetőségét, és azt állítják, hogy 2040-re meg lehet csinálni. Meg lehet csinálni, meg tudjuk csinálni, meg tudnánk csinálni, csak önök éppen nem akarják.

Tisztelt Képviselőtársaim! Felelős, hazájáért, a jövőnkért, a gyermekeinkért, az unokáinkért, a dédunokáinkért és az ükunokáinkért - és folytathatnám tovább - aggódó képviselő a Ház előtt lévő törvényjavaslatot nem szavazza meg.

Ennek ellenére nincsen kétségem, hogy önök ezt meg fogják szavazni. Legyenek kedvesek, okozzanak nekem csalódást! (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai