Készült: 2024.04.29.10:18:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2005.06.08.), 158-160. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:51


Felszólalások:  Előző  158 - 160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Kisebbségi Önkormányzati Vezetők! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség nevében szeretném megköszönni önöknek, hogy a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek vezetőiként megértést tanúsítottak az elmúlt időszakban az egyeztetési folyamat során, és szeretném nagyon hangsúlyosan megköszönni önöknek azt a nyilatkozatot, amit a kisebbségi önkormányzatok elnökei éppen a minap juttattak el mihozzánk. Nekem Fuzik János elnök úr küldte meg azt a nyilatkozatot, amit a 13 kisebbségi önkormányzati vezetőből 12 az aláírásával látott el.

Önök mindenkinél jobban tudják, hogy a magyarországi kisebbségek akkor lehetnek sikeresek és eredményesek, ha képesek összefogni; mint egyébként az élet minden területén, a politikai sikernek, legyen az pártpolitika, össznemzeti politika vagy kisebbségpolitika, a sikernek ez az előfeltétele; mint ahogy számomra az önök magatartása, annak ellenére, hogy én tudom, hogy sok természetes, léthelyzetből fakadó vita volt önök között, képesek voltak ezt az egységes fellépést tanúsítani, és e szerint a nyilatkozat szerint ennek az esélye a jövőben is fennáll, hogy erre képesek lesznek. És nem könnyű ennek az egységnek a fönntartása, hiszen a magyarországi cigányság, a magyarországi németek, vagy mondjuk, a magyarországi örmények között - hogy három típusos magyarországi nemzeti és etnikai közösséget említsek -, nos, nem túlságosan könnyű ezek között az érdekek között egységet teremteni; és akkor nem beszéltem a pártpolitikai hídépítésről, ami Magyarországon valóban, ahogy ezt itt Mesterházy államtitkár úr elmondta, nem tartozik a könnyű műfajok közé.

(15.00)

De azt hiszem, csak akkor lehet eséllyel bízni abban, hogy a pártok közötti megállapodás létrejöhet, ha képesek a magyarországi kisebbségek, az eltérő élethelyzetű közösségek figyelembe venni, hogy mindegyik közösség elvárásai egy kompromisszumba bele kell illeszkedjenek. Azt, hogy az elmúlt időszakban önök részt vettek az egyeztetési folyamatokban, hiszen a Fidesz-Magyar Polgári Szövetséggel lehetővé tették, hogy az általános vitát megelőzően, az első általános vitát megelőzően, ami egy évvel ezelőtt volt, a részletes vitát megelőzően több fordulóban tudtunk egyeztetni, ezt nagyon szépen köszönöm. Tudvalevőleg ezzel én nem akarom azt a benyomást kelteni, hogy önök teljes mértékben egységfrontban ezt a módosítást álmodták, de azt fontosnak tartom rögzíteni, hogy ez a támogatás az önök részéről megszületett. Mi is tudjuk, hogy nem tökéletes ez a jogszabály, ugyanakkor szeretném kifejezni most egyetértésemet és ígéretemet az önök nyilatkozatának zárópontjával, ami úgy hangzik: a választójogi rendelkezések módosításával kapcsolatos aggályaink és az eddigi tapasztalatok alapján ma még beláthatatlan, nemkívánatos jelenségek kiküszöbölése érdekében elvárjuk, hogy a kisebbségi önkormányzati képviselők választásának befejeztével, 2007 tavaszán a pártok, a kormány, a kisebbségi önkormányzatok képviselői értékeljék a tapasztalatokat, és a szükséges törvénymódosításokat az arra illetékesek kezdeményezzék.

Ha köze lesz mindehhez a Fidesznek, akkor szeretném itt kinyilvánítani most, a magunk részéről készen állunk arra, hogy ezeket a tapasztalatokat levonjuk. Ezt különösen fontosnak érzem azokkal a konkrét felvetésekkel kapcsolatban, amelyeket önök megfogalmaznak. Úgy hangzik az egyik felvetésük - négy van pontosan, ami a választójogi törvényt illeti -, hogy legyen egy választási biztos a kisebbségi önkormányzatok részéről, aki a helyi választási iroda vezetője mellett dolgozik, együttműködik a névjegyzék elkészítésében, megsemmisítésében. Ezzel kapcsolatban hadd jelezzem, hogy elvileg én ezt egy teljesen reális, indokolható elvárásnak tekintem. Ami a második megjegyzésüket illeti, hogy a kistelepülésen élő közösségeket hátrányosan érinti önök szerint a változtatás, ezzel én vitatkoznék, de az ezzel kapcsolatos megjegyzéseket Gruber Attila fogja elmondani. Szeretném hangsúlyozni, hogy ellentétes a szándékunk ezzel, tehát itt mindenféleképpen van tere a párbeszédnek. Ami pedig a területi és az országos kisebbségi önkormányzati választások küszöbszámait illeti, ezek is technikai kérdések; ugyancsak ilyen, hogy legfeljebb tíz jelölő szervezet állíthat területi listát. Úgy gondolom, ezek olyan technikai kérdések, amelyekben semmi akadálya nincsen annak, hogy előre tudjunk lépni. Hangsúlyozom: tekintettel arra, hogy a megállapodás hosszú egyeztetések eredményeként jött létre, ennek azért alapvetően a realitását a jövőben látom, ahogy ezt egyébként önök is jelezték a nyilatkozatukban.

Szeretnék egy fontos elvről néhány szót szólni, az alkotmányosság elvéről. Olyan sok mindenre szokták ezt az elvet használni, és annyira jó lenne, ha nem használná a saját politikai céljaira semmilyen részérdek az alkotmányosság bunkós botját, mint ahogy hallhattuk most államtitkár úrtól is még egyszer azt az elvet, amivel a legutóbbi általános vitában én már eléggé határozottan vitatkoztam, miszerint az alkotmányos elvárásoknak megfelelő választójogi törvény hiányában nem lenne mód kisebbségi választásokat tartani. Nem így gondolom. Továbbra sem így gondolom. Lenne mód. Ha valami okból megbukik az elkövetkezendő három napban ez a módosítás, mert beesik valami olyan szempont, ami, akkor is lehet kisebbségi választásokat tartani, hölgyeim és uraim. Nem vállalja föl a magyar politikai osztály, inkluzíve az Alkotmánybíróságot is, hogy ne tartson a Magyar Köztársaság kisebbségi választásokat. El tudnak képzelni olyan helyzetet, hogy ne legyen parlamenti választás, azért, mert bárki, mondjuk, az ombudsman azt mondja, hogy nem alkotmányos a választójogi törvény? Nos, tehát azt hiszem, hogy takarékoskodni kellene az ilyen jellegű, politikai célra fölhasznált, kvázi alkotmányossági érvekkel.

Az alkotmányossággal kapcsolatban azt is hadd hangsúlyozzam, hogy noha szükséges, de egyáltalán nem elégséges feltétele egy sikeres kisebbségi rendszernek. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség szerint alkotmányos az előttünk fekvő javaslat. Bármit gondolhatnak erről egyes képviselők, a Fidesz álláspontja szerint ez egy alkotmányos javaslat. Az, hogy akár fideszes, akár szocialista képviselők a bizottsági üléseken ilyen, olyan, amolyan véleményeket fejtenek ki, az a pártok belügye. A megállapodás érvényes, és ahogy ez a kisebbségi önkormányzatok részéről az egyeztetéseken szóban is elhangzott - egyébként megint hadd hivatkozzam Fuzik János szlovák önkormányzati elnök úrra, aki egy kicsit lelkesülten politikai bravúrnak nevezte ezt a megállapodást -, én azt mondanám, hogy ez egy nagyon jelentős és előremutató kompromisszum, mint ahogy egyébként ugyanezeket a szavakat, a jelentős és előremutató kompromisszum kifejezéseket használja a kisebbségi önkormányzati nyilatkozat is.

Ami az alapelv lehet, hogy természetesnek véve az alkotmányos keretek figyelembevételét, élvezik-e a kisebbségi közösségek minél szélesebb támogatását az adott rendelkezések; s ha élvezik a kisebbségi közösségek támogatását az alkotmányos keretek figyelembevételével, akkor, hölgyeim és uraim, azt hiszem, hogy meg tudtuk ragadni a legfontosabb alapelvet.

Ami a kompromisszumot illeti, ezt nagyjából ismertette Mesterházy Attila államtitkár úr, aki egyébként a Szocialista Párt elnökségi tagjaként is folytatta az egyeztetéseket; a joghatály tekintetében a magyar állampolgárokra fog vonatkozni továbbra is a rendszer, mert ők a hagyományos magyarországi kisebbségek, és azért is, mert jelenleg is ez a rendszer. Ne felejtsük el, tehát itt nem történik adott esetben változtatás.

A névjegyzékbizottsággal kapcsolatban kifejeztük, hogy mitől van probléma (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ezt szeretném…

ELNÖK: Tízperces időkeret van.

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tízperces az időkeret, akkor jelentkezem újra. Lehetne? Folytathatom? Köszönöm szépen. Most jelentkezzem újra? (Az elnökkel folytatott rövid konzultáció után:) Elnézést kérek, nem voltam tudatában annak, hogy tíz percem van. Mivel lennének még gondolataim, hölgyeim és uraim, akkor újra meg fogom nyomni a gombot, és el fogom még mondani ezeket a megjegyzéseimet.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  158 - 160  Következő    Ülésnap adatai